WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Різновид оздоровчої фізичної культури в системі фізичного виховання різних груп населення - Дипломна робота

Різновид оздоровчої фізичної культури в системі фізичного виховання різних груп населення - Дипломна робота

частина
Дотримання здорового способу життя, рухова фізична активність, заняття фізичною культурою і спортом у дорослому, а особливо у старшому і похилому віці має досить позитивний вплив на організм людини в цілому, так і на окремі його частини, тобто спостерігається покращення систем організму в даних людей (серцево-судинної, дихальної, травної, нервової) корегується тривалість і якість життя. Цей факт підтверджують різні багаторічні дослідження та спостереження учених різних країн.
На основі вивчення взаємозв'язку між рівнями рухової активності, захворюваністю і смертністю у 17000 випускників Гарвардського університету, яким на час дослідження було 35-74 роки, було встановлено, що:
більш активні випускники прожили довше і характеризувалися зниженим ризиком смерті;
позитивний вплив активного способу життя, яке проявляється в збільшенні тривалості життя, починалося з першого кроку і продовжувалося не уклінно зростати зі збільшенням рухової активності;
максимальна користь для здоров'я була досягнута в тих випадках, коли найбільш малорухливі випускники ставали більш активними;
найменший ризик розвитку захворювань і передчасної смерті, а також максимальне збільшення тривалості життя були у найбільш фізично активних випускників, які щоденно витрачали близько 2000 ккал і більше на заняттях масовим спортом.
Крім того, було встановлено, що щоденні заняття масовим спортом, при яких енергетичні затрати складають 2000 ккал в тиждень, збільшують тривалість життя на 2 роки у віці до 60 років, після 60 - на 8 місяців.
Велике значення має відмова від паління у віці 35-54 роки тривалість життя збільшується більш чим на роки, в 55-64 - на 1,8 роки, в 65-74 - на 1,45 роки, в 75-84 - на 9 місяців. Якщо рівень рухової активності збільшується до 1500 ккал тиж-1 і людина відмовляється від паління, приріст подовження життя в 2 рази більший, ніж при малоактивному способі життя, але відмову від паління.
Найбільший ефект спостерігається при переході до здорового способу життя (відмова від паління, підвищення рухової активності, нормалізація харчування) при одночасні нормалізації функціонального стану серцево-судинної системи.
Моніторинг 7000 дорослих людей протягом 5,5 року показав, що тривалість життя і стан здоров'я тісно зв'язані з наступними здоровими звичками:
- регулярне трьохразове харчування;
- щоденний сніданок;
- регулярна рухова активність середньої тривалості;
- повноцінний сон (7-8 год.).
- відмова від паління;
- підтримка оптимальної ваги тіла;
- не вживання або обмеження вживання алкоголю;
- додаткове споживання вітамінів А, Е, С і бета-каротину;
- зниження чутливості до стресу;
- заняття суспільною діяльністю.
Коли одного із філософів державності спитали, що цінніше - багатство чи слава, - він відповів: "Ні багатство, ні слава не роблять людину щасливою. Здоровий бідний щасливіший хворого короля!" Ці слова точно відображають головну думку: багатство людського життя - здоров'я.
Наукові дослідження показали взаємозв'язок між рівнем рухової активності і захворюваністю, смертністю. Автоматизація і механізація виробництва, широкий розвиток різних засобів зв'язку, транспорту, умов життя привели до значного обмеження рухової активності.
Поступово знижується інтерес до спорту, тривале перебування на робочому місці в одній і тій е позі, відпочинок переважно за читанням або переглядом телепередач обмежують активність дорослої людини. Це призводить до значних порушень діяльності життєвозабезпечуючих систем і передчасному старінні, смерті.
Цікаві результати дослідів, проведених професором І.Муравовим. Вчений вивчив дві групи мишей одного віку. Одну групу не обмежував в рухах, руховий режим другої групи мишей був різко обмежений - їх помістили в маленькі клітки. Результат експерименту виявився вражаючим: тривалість життя тварин, які вели малорухомий спосіб життя, була в 6 разів коротшою, ніж активних мишей. Дослід показав, що у мало рухливих були різко виражені процеси старіння в серці, легенях, печінках. Крім цього, були виявлені різні паталогічні явища.
Ще Аристотель писав: "Ніщо так не зморює і руйнує людину, як тривале фізичне ледарство". Науковими дослідженнями встановлено, що у осіб, які ведуть "сидячий" спосіб життя, смертність в результаті серцево-судинних захворювань спостерігається в 2-3 рази частіше, ніж у фізично активних людей.
Тривале зниження рухової активності призводило до виражених і стійких порушень, які поступово стають незворотніми і викликають найбільш розповсюджені в наш час хвороби, так звані "хвороби цивілізації": гіпертонічну хворобу, атеросклероз, ішемічну хворобу серця, захворювання судин ніг, порушення постави з ураженням кістково-м'язового апарату; сприяють розвитку інфаркту міокарду. (Аронов, 1985 р.).
В той же час фізичні вправи, регулярні заняття фізкультурою і спортом здійснюють позитивний ефект, який проявляється, перш за все, в економізації і стимуляції функцій організму.
Економізуючий ефект проявляється в зменшенні показників діяльності організму в стані спокою. Так, якщо частота серцевих скорочень у нетренованих більше 80 уд./хв., то у тренованих менше 60 уд./хв. Частота дихання у нетренованих більше 16, у тренованих менше 12 цикл. хв.-1
Стимулюючий вплив рухової активності проявляється в підвищенні функціональних резервів, працездатності, сили, витривалості. Покращується самопочуття, з'являються відчуття бадьорості, нормалізується сон, апетит.
Характерно, що оздоровчий ефект рухової активності більш виражений похилих людей, ніж у молодих. Про це свідчать результати наукових досліджень.
Вплив місячного фізичного тренування на молодих і похилих людей.
Показник Вік років До тренування Після тренування, % до вихідного рівня
Сила м'язів, кг:
Кисті 20-29
60-69 50,8
38,8 +14,0
+25,3
Спини 20-29
60-69 199,7
95,0 +19,8
+34,7
Працездатність м'язів передпліччя, Дж 20-29
60-69 62,3
44,3 57,9
63,9
Тривалість відновлення 20-29 165,4
Частоти серцевих скорочень, с 60-69 219,0
Під впливом тренування підвищується адаптація організму до негативних факторів зовнішнього середовища (холоду, спеки, радіації).
Наукові дослідження показали, що треновані краще переносять радіацію, ніж нетреновані. В той же час в умовах підвищеної радіації виживаємість і оздоровчий ефект залежить від направленості засобів фізичної культури і їх інтенсивності. Найбільш ефективними в цих умовах являються вправи низької інтенсивності зі значним статистичним компонентом.
При адаптації до фізичних навантажень покращується скоротлива здатність міокарда, зменшується потреба в кисні,підвищується вміст глюкози, білку і активності ферментів, необхідних для інтенсивної і тривалої роботи серця. Це призводить до економізації роботи серця і підвищенню енергетичних ресурсів. Основні фізіологічні показники в стані спокою у тренованих знаходиться на більше "економному" рівні, а

 
 

Цікаве

Загрузка...