WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Національний природний парк „Сколівські Бескиди” - Реферат

Національний природний парк „Сколівські Бескиди” - Реферат

окремих джерел живлення - зростає частка снігового і підземного живлення і дещо скорочується роль дощів. Річки Карпат стають причинами паводків. Навіть із маленького джерела може вирости "страшний звір", що зносить все на своєму шляху. Вони завдають народному господарству великих матеріальних збитків: руйнують шосе і залізниці, зносять мости, змивають посіви, заготовлений ліс, пошкоджують будинки, промислові і сільськогосподарські споруди. При паводках дуже розмивається русло та береги річок. Для захисту берегів створюють укріплення. Однак боротьба з паводками малоефективна, вона не досягає ще потрібних розмірів. А ось причина не тільки у надмірній кількості води. А ще у масовійвирубці лісів. Хоча влада, яка цим керує, все заперечує. Це їх право. Але ж треба боротися з цим, адже природні ресурси рекреаційної зони не є невичерпними, хоча це знають усі. Межі парку в основному збігаються з межами природних територіальних комплексів і проходять по вододільних хребтах та руслах річок.
Тваринний світ Українських Карпат
Тваринний світ Українських Карпат є дуже різноманітним. На закарпатській стороні живуть представники ратичних, а саме є олень благородний (Cervus elaphus), козуля (Capreolus capreolus) і свиня дика (Sus scrofa), а серед хижаків - (Vulpes vulpes), куниця (Mrtes martes) і ласка (Mustela nivalis). Постійним, але рідкісним мешканцем цих лісів є і кіт лісовий (Felis silvestris). Він подібний до домашніх котів, але відрізняється більшою вагою, меншими вухами і коротшим хвостом. Постійними відвідувачами є тут теж і рись (Lynx lynx) і ведмідь (Ursus arctos). А наприклад вздовж кам'янистого русла річки Угольки в долину час від часу заходить ондатра (Ondatra zibethica) - виходець із Північної Америки. Із представників Червоної книги, тут можна зустріти борсука (Meles meles), кутора мала (Neomys anomaalus) і бурозубка альпійська (Sorex alpinus).
Якщо взяти високогір'я, наприклад Чорногору, тут ми можемо спостерігати ендемічну фауну. До цієї фауни належить туруни (Carabus transsylvanicus, Trechus plicatulus i Duvalius ruthenus), а також татранська полівка.Перейшовши до іншої зони Українських Карпат - Кузій-Свидовець, можна натрапити на барлоги ведмедів, які так люблять жити і зимувати тут. А ось такого хижака як рись тут часто не побачиш, його ареал далеко звідси. Але незважаючи на це рись спостерігається на даній місцевості, це пов'язано із великою кількістю ратичних тварин, яких так багато живуть тут. Дикого кота можна побачити тут частіше ніж в інших районах Карпат. Цьому виду давно загрожує вимирання, навіть тут не спостерігається ознак покращення. На річці Кісва знаходить сприятливий життєвий простір видра. Її сліди не рідко можна побачити на річковому піску. Якщо говорити про фауну Українських Карпат, то відразу хочеться сказати про відомі популяції таких видів великих хижих тварин, як ведмідь, вовк, рись. Наявність великих і малонаселених природних територій сприяла тому, ці види змогли вижити. Сучасні популяції сучасної карпатської дуги оцінюються приблизно у 8000 бурих ведмедів, 4000 вовків і 3000 рисей. Інші хижі тварини, що також зустрічаються в Українських Карпатах, - це дикий кіт і, як особливість, європейська норка - вид малих куниць, що за останні десятиліття майже зовсім зник з території свого колишнього помешкання.
Різноманітність життєвих просторів Карпат зумовлює значне видове багатство фауни. Так, у Карпатах виявлено понад 60% усіх видів хребетних тварин України. З 41 наявного в Україні виду хребетних, занесених до Європейського Червоного списку, в Карпатах зустрічаються 19. До ендемічних видів, що зустрічаються лише тут, належать туруни. А ось на Чорногірському хребті у 1987 році вперше виявлено дуже рідкісну татранську полівку, яка до того вважалася ендеміком Західних Карпат (Словаччина і Польща). Для гірського ландшафту від 1700 метрів над рівнем моря типовими є снігова полівка і тинівка альпійська. Обидві занесені в Червону книгу України. У зоні національного парку знаходиться життєвий простір тетерева, який взагалі повсюди в Карпатах є дуже рідкісним. Інший раритет - тритон карпатський, який більше ніде в світі не зустрічається. Група кажанів Українських Карпат дуже багата - понад 20 видів. Десять з них вважаються рідкісними або перебувають під загрозою і тому занесені до Червоної книги України або навіть і Європейського Червоного списку. У деяких карстових печерах мешкає своєрідна фауна безхребетних. Серед них - ряд ендемічних видів Українських Карпат, наприклад, турун і ногохвістка. Фауна нижніх поясів також має свої особливості. Тут можна зустріти богомола звичайного, бурого аскалафта та щитівка, з якої раніше виготовляли цінну червону фарбу, а також багато рідкісних видів бджіл, ос та метеликів.
Серед плазунів досить поширена є ящірка живородяча (Lacerta vivipara). Вона відома тим, що на відміну від інших земноводних на відкладає яйця, а народжує малят живими. Також можна побачити і полоза. Це не отруйна змія, як може досягати довжини до 2 метрів і є тим самим найбільшою змією у Карпатах. Перш ніж повністю проковтнути свою здобич полоз її спочатку душить. Цей вид подекуди називають карпатською гігантською змією. Він є рідкісним у всьому своєму ареалі і тому занесений у Міжнародну Червону книгу.
А серед земноводних найпоширенішими в лісах парку є саламандра плямиста (Salamandra salamandra) і жаба трав'яна (Rana temporaria). Тритон гребінчастий (Triturus cristatus) зустрічається в Українських Карпатах до висоти 1450 м. над р. м. У цьому регіоні поширений також тритон карпатський, як найчастіше зустрічається на висоті 350-800 м. над р. м. З огляду на те, що він поширений тільки у Карпатах і має відносно малий ареал, цей вид також занесено до Червоної книги України.
Серед слимаків можна побачити такі види, як равлик пшеничний (Granaria frumentum), равлик вівсяний (Chondrina avenacea), равлик баштаноподібний Більця і равлик замкнений пильчастий (Serrulina serrulita). Усі вони занесені до Червоної книги України.
Фауна птахів парку включає види, які характерні як для листяних, так і для хвойних та мішаних лісів. У листяних лісах регіону мешкає багато птахів, що відкладають свої яйця у дуплах дерев: різні види сов, повзик (Sitta europea), різні види мухоловок та синиць. Часто можна побачити як гніздиться голуб-синяк

 
 

Цікаве

Загрузка...