WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туризм і світогляд людини - Реферат

Туризм і світогляд людини - Реферат

навколишнього світу, займатись улюбленою справою і виховувати підростаюче покоління, використовуючи досвід і досягнення прийдешніх поколінь і умови та засоби сучасності.
Незважаючи на розвиток окремих напрямків туризму, розширення спектру цілей подорожей і навіть проведення окремих заходів та будівництво спеціальних об'єктів для відпочинку, лікування, розваг чи паломництва, туризм ще не мав під собою комерційної спрямованості. Деякі комерційні заходи окремих осіб та орґанізацій, що допомагають проводити вільний час, здійснювати релігійні потреби або поліпшувати здоров'я, є відособленими. Системною орґанізацією таких заходів ніхто не займається. Туризм існує, але він ще не є галуззю цілеспрямованої діяльності. Така ситуація в розвитку туризму спостерігалася майже в усіх розвинених країнах до другої половини XIX ст.
Але незважаючи на те, що туризм не є окремою галуззю економіки і всеохоплюючим масовим явищем у суспільстві, доступним для більшості, він, проте, виконував властиві йому головні функції, а саме:
Пізнавальну
. За допомогою мандрівок людина пізнаваласвіт, накопичувала досвід, формувала свій світогляд, що сприяло розвитку науки, культури, мистецтва й було важливим фактором суспільного поступу.
Рекреаційну, або оздоровчу
. За допомогою подорожей люди поліпшували своє здоров'я, отримували нові враження, що здебільшого позитивно впливало на фізичне та психічне здоров'я.
Політичну
. За допомогою туризму країни налагоджували зв'язки між собою. Туризм завжди сприяв мирним відносинам між країнами, які відвідували громадяни цих держав. Все це, безумовно, сприяло культурному збагаченню націй та встановленню між ними мирних відносин. Відомо, що першими "туристами" були дипломати. Хоча б у тому аспекті, що їм держава, до якої вони прибували, забезпечувала житло, харчування, гарантувала соціальний захист.
Економічну
. Ця функція туризму полягає в тому, що він забезпечує розвиток окремих галузей народного господарства, які співпрацюють з ним. Це система транспорту, легка й харчова промисловість та інші. Відомо, що туризм ще називають "невидимим експортом", адже відвідувач з іншої країни, споживаючи продукти та послуги, що надаються йому в даній країні, залишав тут значну частку коштів, які вивіз зі своєї країни.
Виховну.
Ця функція завжди була властива туризму, адже після далеких мандрів далеких не тільки набувала певного доспілу, а й училася терпляче долати незручності, загартовувати тіло й дух, любити свій край, цінувати його, з толерантністю й повагою ставитися до традицій, вірувань, світогляду інших народів. Ось лише головні функції, які властиві туризму, і які він виконує протягом усього періоду свого розвитку.
Докладніше хочеться зупинитися па тісному взаємозв'язку туризму з формуванням світогляду різних верств населення. Треба зазначити, що туризм завжди був тісно пов'язаний з мотиваційною діяльністю людини.
По-перше, до подорожі людину завжди спонукали які-небудь цілі. Основними мотивами в ту чи іншу епоху були торгівля і загарбання нових земель або паломництво, відкриття нових земель, здобування освіти і лікування або просто мандрівка з метою розважитися і тимчасово змінити місце проживання.
По-друге. сама мандрівка породжувала іншу мотиваційну діяльність. Наприклад, подорожуючи в ділових справах, людина бажає пізнати життя того чи іншого реґіону, зайнятися дослідницькою діяльністю або написати книгу вражень. Прикладів цього досить у нашій історії. Власне кажучи, так з'явилася перша туристична фірма, Відомо, що Томас Кук, орґанізовуючи мандрівку для членів товариства тверезості з Лейстера в Лафборо в 1841 р., переслідував скоріше соціальні, ніж комерційні цілі, адже перш з все він намагався подібною акцією привернути увагу до можливості раціонального використання вільного часу. Але водночас ця мандрівка виявила і для самого Т. Кука, і для багатьох інших підприємців новий перспективний вид діяльності, і впродовж наступних 20-ти років в Англії почали виникати туристичні фірми.
По-третє, майже кожна мандрівка тісно пов'язана з наявністю вільного часу, бажанням подорожувати і можливістю її здійснити, тобто наявністю коштів. Але можна мати і вільний час і кошти на мандрівку та проводити дозвілля, нікуди не виїжджаючи. І ось тут спрацьовує певна закономірність. Чим освіченіша людина, тим більше шансів, що вона, маючи гроші і вільний час, використає їх для мандрівки, і навряд чи основнім пріоритетом тут буде тільки саме бажання розважитись. Очевидно, що людина з більш високим культурним рівнем буде намагатися раціонально і з користю для себе та суспільства використати свій вільний час. Отже, можна зробити висновок, що туризм виявляв рівень культури та добробуту того чи іншого суспільства.
Якщо проаналізувати рівень розпитку туризму, можна помітити, що чим вищий рівень добробуту і культури суспільства, тим більше його членів у використанні свого вільного часу надають перевагу туризму. І це стосується не тільки найактивнішої частини суспільства - молоді та людей поважного віку, але й пенсіонерів, що й підтверджують соціологічні дослідження.
З усього вищевикладеного можна дійти висновку, що туризм мав і має велике значення для розвитку суспільства, адже він не тільки дозволяє людині краще пізнати довкілля, а й суттєво впливає на ціннісні орієнтації людини щодо відпочинку, зокрема, і людської життєдіяльності загалом, що, свою чергу, впливає на світогляд людини та пріоритети, а останні визначають, як людина буде проводити свій вільний час.
Перефразовуючи відомий вислів, можна стверджувати: "Скажи, як ти проводиш своє дозвілля, і я скажу, хто ти". Необхідно зазначити, що не менш важливим для нашого часу є й той факт, що туризм сприяє формуванню найбільш оптимальної стратегії і тактики мирного співіснування націй у гуманному співтоваристві на екологічно чистій планеті.

 
 

Цікаве

Загрузка...