WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Заповідники, заказники, парки, резервати Івано-Франківської області. - Реферат

Заповідники, заказники, парки, резервати Івано-Франківської області. - Реферат

лісу. Сосна кедрова підлягає абсолютній охороні.
Згадані осередки як сосни кедрової, так і сосни звичайної мають виняткове наукове значення для розв'язання ряду питань, що стосуються історичної географії лісів Карпат у польодовиковий період. Зростаючи на кам'янистих крутих схилах, заповідні ліси виконують важливу захисну функцію. Практика лісового господарства показала, що відмічені породи найбільш придатні для залісення кам'янистих розсипищ, площа яких лише в Горганах становить 14 тис. га. Сосна кедрова виявилась також стійкою проти снігових лавин. Описані заповідні ділянки мають практичне значення для заготівлі насіння.
Болотно-торф'яні резервати Горган. Внаслідок специфічних умов у Привододільних і Зовнішніх Горганах збереглись найбільші і ботанічне найцікавіші в Карпатах торф'яно-болотні екосистеми. Вони становлять чималий інтерес і включені в мережу державного природно-заповідного фонду.
Болотно-торф'яний резерват Ширковець (6 га) знаходиться на території Мізунського лісництва Вигодського лісокомбінату. Його призначення - охорона болотного екотипу сосни звичайної та рідкісної болотної флори, як плавун заплавний, журавлина дрібноплода, росичка круглолиста та інші.
Болотно-торф'яний резерват Лисак (7,9 га) на території Свічівського лісництва Вигодського лісокомбінату.
Болотно-торф'яні резервати Мшана (5,7 га) та Росоха (5 га) розташовані на території Міланського лісництва лісокомбінату "Осмолода". Охороні підлягають соснові бори сфагнові та чорницево-сфагнові. В периферійній частині торфовища сприятливі умови знаходить для себе смерека, поширена в чорницево-зеленомохових сураменях. В урочищі Мшана ценозоутворюючою породою виступає також сосна гірська.
Болотно-торф'яний резерват Лютошара (5 га) Осмолодського лісництва. Тут збереглись угруповання сосни звичайної та смереки.
Резерват Турова (259,8 га) розташований на території Краснянського лісництва лісокомбінату "Осмолода". Це найбільше на Прикарпатті оліготрофне торф'яне болото. Характерними для нього є соснові бори сфагнові, багново-чорницево-сфагнові. Сосну супроводить реліктова береза пухнаста. Серед болотних рослин переважають бореальні види - водянка чорна, пухівка піхвова, журавлина чотирипелюсткова та інші.
Ботанічні резервати і пам'ятки природи Чивчинських гір. Після Горган і Чорногори найбільш цікавим гірським масивом на Івано-Франківщині є Чивчини. Своєрідність їх геологічної будови (виходи юрських вапняків і кристалічних порід) обумовила оригінальність флори й рослинного покриву високогір'я. До цікавих резерватів і пам'яток природи скельної флори належать Мокринів Камінь (1,1 за), де зростають ендеми - деревій східнокарпатський і елізантаЗавадського; урочище на східному схилі гори Прелука(1576 м), на вапнякових породах якого знайдено злинку альпійську (різновидність струнка), нігрителу чорну (різновидність карпатська) ; урочище над Лоздуньським Котлом, де на висоті 1500-1590 м збереглась рідкісна кальцефільна флора (костриця аметистова та інші); урочище між Лустоном і Попадею з такими кальцефільними рослинами, як ломикамінь жовто-зелений, ендем - мінуарція гостропелюсткова; північний схил гори Силигул(1620 м), на якому зберігся ендем талабан Кована; резервати скельної флори на північно-східному схилі гори Чивчин (1350-1740 м), на південному схилі гори Будієвська (1550 м) та в урочищі Каменець під Прелучним. Тут достають такі рідкісні рослини, як очиток однорічний, деревій східнокарпатський, дзвоники карпатські та ряд інших (Б. Павловський,1937).
До цікавих резерватів і пам'яток природи належать торф'яні болота на перевалі між Глистуватим і Прелуками (1370-1410 м), на південному схилі урочища Глистуватий (1400-1500 м), в урочищі Василькуватий біля перевалу Лустонь-Попадя (1440 м), на горі Мокриня між Лоздуном і Лустоном та під Чивчином (1520-1540 м). Поширені тут угруповання осоки волотистої, костриці Порціуса,сосюреї Порціуса з участю рідкісних болотних рослин - бобівника трилистого, осоки крупноплодової, пухівки вузьколистої та піхвової.
Важливе наукове й народногосподарське значення природної рослинності Чівчинських гір свідчить про доцільність організувати територіально більший резерват, до складу якого повинні увійти згадані цінні ботанічні об'єкти, запропоновані до охорони Б. Павловським у 1937 році.
ЗООЛОГІЧНІ ЗАКАЗНИКИ
Для охорони представників тваринного світу створено кілька невеликих заказників. У Коломийському лісокомбінаті в урочищі Товмачик(50 га) охороняється масив дубового лісу, в якому перебувають сірі чаплі, з Пожеретулі (93,6 га) Ділятинського лісокомбінату серед смерекових і кедрово-смерекових лісів гніздують глухарі, в урочищі Ведмежак Ворохтянського лісокомбінату водяться бурі ведмеді, у Татарівському та Ворохтянському лісництвах створено два заказники глухарів. Необхідно взяти під охорону урочище СиглаСолотвинського лісокомбінату, де є колонія сірих чапель.
Для збільшення корисної фауни - оленів, ведмедів, диких кабанів, козуль, глухарів - організовано в області заказно-мисливське господарство "Осмолода" (78,9 тис. га) та ряд приписних мисливських господарств.
ЛАНДШАФТНІ ПАРКИ
На Гуцульщині в межах Івано-Франківщини улюбленими місцями відпочинку і краєзнавчих подорожей є басейн Пруту та околиці Косова й Космача. Вони цікаві також в етнографічному відношенні, багаті на пам'ятки дерев'яної архітектури, пов'язані з життям і творчістю українських письменників - Івана Франка, Василя Стефаника, Ольги Кобилянської, Юрія Федьковича, Гната Хоткевича, етнографа-фольклориста Володимира Гнатюка, художників Івана Труша, Олекси Новаківського, У Велику Вітчизняну війну тут діяли партизанські загони Ковпака. В цьому районі можна організувати два ландшафтні парки - Яремчанський і Косівський.
Яремчанський ландшафтний парк розташований у мальовничій долині гірської річки Пруту, що перетинає район Скибових Горган, з характерними дляних кам'янистими розсипищами. Схили гір вкриті природними буковими, буково-ялицевими та буково-ялицево-смерековими лісами. На твердих ямненських пісковиках збереглись реліктові угруповання сосни звичайної та берези бородавчастої. На території проектованого парку чимало цікавих об'єктів живої й неживої природи, а також архітектурних пам'яток. Для послуг відвідувачів багато спортивно-туристичних та рекреаційних баз*.
Косівський ландшафтний парк доцільно організувати у передгір'ї Покутсько-Буковинських Карпат в околицях Косова. Влітку сюди надходять теплі повітряні течії з Західного Лісостепу, завдяки чому клімат тут помірно теплий. На значній площі збереглись дубові, букові та буково-ялицево-смерекові ліси, які надають особливої краси покутським ландшафтам.
Місцевість цікава в етнографічному відношенні і здавна славиться гуцульським художнім промислом. Багато тут історичних пам'яток дерев'яної архітектури*.
ЛАНДШАФТНО-ЕСТЕТИЧНІ ТРАСИ
Ландшафтно-естетична траса Яблунецький перевал повинна включати ландшафтну смугу шосейної та залізничної дороги від Надвірної Івано-Франківської області до Великого Бичкова Закарпатської області. На цій трасі з висотою над рівнем моря поступово можна спостерігати зміну висотних рослинних смуг дубових, букових, ялицево-букових та буково-ялицевих лісів, вище яких поширені смереково-ялицево-букові

 
 

Цікаве

Загрузка...