WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Історія розвитку гандболу - Реферат

Історія розвитку гандболу - Реферат

Реферат на писаний колективом сайту www.ukrreferat.com
РЕФЕРАТ
на тему:
Історія розвитку гандболу
Гандбол, у нинішньому його вигляді, придумали датські футболісти на рубежі ХІХ и ХХ століть - як заміну футболу, для гри в зимовий час. У гандбол грають руками, а кожна команда складається всього лише з 6 гравців і воротаря.
Корені гандболу йдуть у глибоку стародавність: згадування про "прабатьків" цього виду спорту - стародавніх іграх з м'ячем руками - знаходимо ще в "Одіссеї" Гомера й у працях давньоримського лікаря К.Галенуса.
Датою зародження спортивної гри з м'ячем, зареєстрованої в міжнародній спортивній класифікації за назвою "гандбол" (ручний м'яч), прийнято вважати 1898 р, коли викладач фізичного виховання реального училища датського міста Ордруп Хольгер Нільсен ввів в уроки фізичної культури жіночих груп гру з м'ячем, названу "хаандболд" ("хаанд" - рука і "болд" - м'яч), у якій на невеликому полі змагалися команди з 7 чоловік, передаючи м'яч один одному і прагнучи закинути його у ворота.
Дослідження, проведені в останні роки, дають підставу віднести дату зародження гандболу до більш раннього періоду. У 1890 р. у Чехії одержує поширення народний варіант гри з м'ячем, названий "хазена" (кидати, кидати). Гра зводилася до нерегламентованого перекидання і лову м'яча в змішаних групах без єдиноборства.
У 1917 р. берлінець Макс Хейзер із двох ігор склав нову гру для жінок за назвою "ручний м'яч". Ніхто не уявляв собі, що ця гра знайде таке поширення в усьому світі.
У 1918 р. на міжнародній спортивній карті чітко позначилося два протиборчі течії гри: чеська хазена (на сході) і німецький гандбол (на півночі і заході).
Вже в 1920 р. у Берліні відбулися перші ігри на Кубок і першість Німеччини по ручному м'ячу. А в 1923 р. ввели нові правила змагань. Зменшення розмірів м'яча, уведення правила "трьох секунд" і "трьох кроків" значно сприяло підвищенню техніки гри. У 1925 р. відбулася перша міжнародна зустріч Німеччини з командою Австрії. Німеччина програла з рахунком 5:6.
Визнання гандболу міжнародним видом спорту в 1926 р. дало поштовх до розвитку гри в ряді країн. З'явилися клуби, що культивують гандбол у Люксембурзі і Швейцарії, Іспанії й інших країнах.
У 1928 р. в Амстердамі була створена Міжнародна аматорська федерація гандболу (ІАГФ), що діяла до 1944 р. У її актив входило 11 країн, що активно розвивали гандбол. У 1936 р. гандбол був уперше включений в олімпійську програму Х1 Олімпіади в Берліні. Олімпійським переможцем стала команда Німеччини.
Новий підйом у розвитку гандболу почався зі створення в 1946р. нової міжнародної федерації гандболу -ІГФ. ІГФ затвердила програму дій, спрямовану на відродження світового гандболу, намітила проведення чемпіонатів світу з гандболу 11х11 за участю чоловічих і жіночих команд. У 1949р. у Будапешті на жіночому чемпіонаті світу найсильнішої виявилася команда Угорщини. Надалі першості світу проводилися раз у чотири роки.
Виникнення вітчизняного гандболу відноситься до початку ХХ століття і зв'язано з проникненням в Україну сокільськой системи фізичного виховання.
Українському гандболу у 2009-му році виповниться сто років. Уперше гандбол з'явився в Харкові в 1909 р. Родоначальником українського гандболу з'явилася чеська гра "хазена", яка культивувалася в товаристві "Сокіл" як гімнастична гра.
І саме Україна запропонувала грати за схемою сім на сім, тоді як практично у всьому Радянському Союзі на майданчик виходили 22-а гравці. Ці історичні подробиці викладено в російськомовній книзі "Ступєні гандбола", яку презентувала федерація гандболу України.
Український гандбол упродовж кількох десятиліть вважався еталоном у світі: збірна СРСР по два рази виборювала звання олімпійських чемпіонок (1976, 1980) та чемпіонок світу, а київський "Спартак" 13 разів вигравав Кубок європейських чемпіонів. Втім, всі ці здобутки пов'язували з роботою видатного тренера Ігоря Турчина, після трагічної смерті якого справи в цьому виді спорту пішли на спад.
Зазначимо, наша команда, попри славні традиції та присутність гравців ще старої "турчинської" школи, так і не змогла жодного разу пробитися на Олімпійські ігри.
Щоправда, у 2000 році збірна України підтвердила свій неабиякий потенціал, ставши віце-чемпіоном Європи, а запорізький "Мотор" та київський "Спартак" успішно змагаються в єврокубкових турнірах.
Кілька років тому до керівництва національною командою повернувся досвідчений наставник Леонід Ратнер (багаторічний керманич одного із найкращих клубів СРСР - запорізького ЗІІ, під керівництвом якого молодіжна збірна Союзу 5 разів (!) виборювала звання чемпіонок світу).
Склад сучасної збірної України: голкіпери - Наталія Борисенко ("Кометал", Македонія), Лариса Заспа ("Мотор", Запоріжжя); розігруючі - Оксана Сакада ("Агусін Алсе", Іспанія), Анна Сюкало ("Вац", Угорщина); лінійні - Яна Григолюнас ("Спартак", Київ), Ірина Шуцька ("Мотор"); напівсередні - Ірина Чернова ("Вашах", Польща), Катерина Рибіна ("Мотор"), Марина Вергелюк ("Крім", Словенія), Олена Цигиця ("Кометал"); крайні - Олена Яценко ("Крім"), Олена Радченко ("Кометал"), Наталя Даценко-Ляпіна ("Спартак"), Оксана Райхель ("Кометал").

 
 

Цікаве

Загрузка...