WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Використання різних вправ з лікувальною метою - Реферат

Використання різних вправ з лікувальною метою - Реферат

позіхання - кожна людина виконує ідеально правильно. Так само правильно, як майстер йоги, що займається все життя. Тому в кожного початківця є ідеальний учитель - він сам. При виконанні усіх вправ, що розтягують, необхідно орієнтуватися на ці рухи і намагатися одержати таке ж задоволення. З усього сказаних випливає визначення: лікувальна хатха-йога - це одержання фізичного задоволення від почерговий розтяжки всіх груп м'язів. Самепри виконанні вправ у режимі задоволення потік стимулюючих імпульсів володіє максимальним лікувальним ефектом.
Перевага лікувальної хатха-йоги перед іншими видами вправ у тім, що для розтяжки м'язів не потрібно майже ніякого зусилля. Таке легке навантаження вписується в будь-який самий вузький коридор адекватної сприйнятливості. Раніше ми вже говорили про те, що чим тяжелее стан хворого, тим вже в нього коридор адекватної сприйнятливості, і тем сутужніше підібрати дозу (силу) стимуляції. У таких хворих навіть слабкий стимулюючий подразник викликає реакцію стрес і ще більше погіршує самопочуття. У той же час, неможливо вилікувати хворого, не стимулюючи захисні системи. Виходить замкнуте коло, розірвати який можуть допомогти вправи на растяжку - володіючи досить сильною природною стимуляцією, вони не вимагають майже ніякого фізичного зусилля і вписуються навіть у самий вузький коридор адекватної сприйнятливості.
При лікуванні важкохворих тактика приблизно наступна - спочатку лікар (чи навчений родич) сам розтягує хвор усі групи м'язів по черзі. Наприклад, бере руку хворого і згинає її до появи у визначеній групі м'язів почуття приємної розтяжки, про що хворий повідомляє (прийоми пасивних вправ, що розтягують, описані нижче) і т.д. Поступово, у міру поліпшення стану, хворий починає займатися самостійно, а через якийсь час підключає й інші види вправ.
Основні правила виконання лікувальної хатха-йоги
1. Усі м'язи, що не беруть участь у підтримці даної пози, повинні бути розслаблені, і, у першу чергу, повинні бути розслаблені м'язи, що розтягуються в цій вправі. Це зв'язано з тим, що, по-перше, напружену м'яз важко розтягти; по-друге, напружена м'яз не дає необхідної стимуляції внутрішніх органів.
2. Сама головна умова правильного виконання лікувальної хатха-йоги наступне: м'язи повинні розтягуватися до приємного відчуття. Постарайтеся знайти положення, коли вправа робить найбільшу приємність, і залишайтеся в ньому, поки це почуття зберігається, це і буде максимально корисний режим. Коли почуття задоволення зникне, спробуйте чи послабити підсилити растяжку. Якщо воно не відновляється, переходите до наступної вправи. У середньому, кожне вправу виконується протягом однієї хвилини.
У перші дні занять навантаження повинне бути мінімальної, особливо для літніх і важких хворих. Такі хворі спочатку повинні одержувати задоволення не стільки від розтяжки, скільки від нової незвичайної пози. В міру звикання до вправ і поліпшення стану силу розтяжки можна буде збільшувати.
3. Не прагнете до кінцевого результату, не намагайтеся в щоб те ні стало виконати якусь позу, дотягтися до чого-небудь. У даному випадку важливий не зовнішній результат, а сам процес, тобто одержання лікувального впливу від м'яза, що розтягується. Краще робити вправа подовше, але в правильному режимі, особливо це важливо для починаючих і людей похилого віку, суглоби і зв'язування яких втратили еластичність. Надмірна ретельність у таких людей іноді приводить до загострення остеохондрозу, і заняття на час приходиться відкладати.
4. Щоб вплив був гармонічним, бажано розтягти всі основні групи м'язів, для чого необхідно виконати всі "основні" вправи.
5. При виконанні вправ намагайтеся ні про що не думати, зберіть всю увагу на відчуттях, на одержанні задоволення. Перед заняттям можна полежати 1-2 хвилини і настроїти себе приблизно наступними словами: "Зараз я буду займатися лікувальною гімнастикою, цей час я присвячую тільки собі, своєму тілу, одержанню задоволення. На цей час жодна думка, який би важливої вона ні здавалася, не може мене потурбувати, усі проблеми я залишаю на потім. Моя основна задача зараз - одержання задоволень від розтяжки тіла."
6. Під час занять дихаєте так, як хочеться, відпустите подих на волю, не контролюйте його. Якщо ви будете одержувати задоволення від вправ, то подих саме настроїться на правильний ритм і глибину. Можливо, іноді вам буде хотітися дихати поверхово і рідко, а іноді навпаки - глибоко, чи прийде позіхання. Усе це нормальні прояви.
7. Займатися найкраще на підлоги, пославши ватяну ковдру. Хворі можуть займатися і на ліжку, за умови, що вона не прогинається. Повітря в кімнаті по-можливості повинний бути свіжим. Чим більше буде оголеної шкіри, тим краще, але мерзнути при цьому не потрібно. Якщо в приміщенні прохолодно - займайтеся в спортивному костюмі. Початківцем краще виконувати вправи в приведеній послідовності.
Дозування навантажень
Загальний принцип дозування навантажень наступний: чим важчий стан, тим менше повинна бути розтяжка в кожній вправі і більше кількість підходів. По-можливості намагайтеся рівномірно розподілити заняття протягом дня.
Постільному хвор, у залежності від стану, можна вибрати один з наступних режимів:
через кожні 20-30 хвилин виконувати 2-3 вправи в порядку черговості;
через кожні 2-3 години виконувати 7-8 вправ;
3-5 разів у день виконувати весь комплекс у легкому режимі.
Працездатному хронічному хвор можна виконувати весь комплекс 2-3 рази в день.
Практично здоровому бажано займатися лікувальною хатха-йогою як мінімум у плині 10 хвилин ранком і 20 хвилин увечері.
Звичайно, приведені цифри дуже умовні і більше потрібні для початківців. Згодом, коли ви відчуєте власне тіло, ви будете орієнтуватися по відчуттях. Тіло саме буде вимагати позайматися з ним, після занадто тривалої перерви в заняттях ви будете почувати в тілі дискомфорт, що легко знімається хатха-йогою. При цьому ви будете одержувати величезне задоволення. Той, хто один раз відчув смак хатха-йоги, як правило, займається нею все життя. І не тому, що це необхідно для здоров'я (хоча так воно і є), а просто тому що це приємно.
Використана література:
1. Андрущенко В.І. Фізкультура для здоров'я. - Київ, 1999.
2. Курпан Ю.И. Знать й уметь // Физическая культура в школе, 1994.- № 1. - С. 49.
3. Петровская Е.К. Здоровий образ жизни // Физическая культура в школе, 1995. - № 2. - С. 74.
4. Ященко Л,Б. Закаливание - путь к здоровью // Физическая культура в школе", 1985. - № 5. - С. 59.

 
 

Цікаве

Загрузка...