WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Рух і здоров’я - Реферат

Рух і здоров’я - Реферат

швидкістю. Вправи виконують на свіжому повітрі, здебільшого у супроводі музики, завдяки чому створюється піднесений емоційний стан при виконанні фізичних рухів, що активізує процеси енергетичного обміну, засвоєння організмом кисню, діяльність симпатоадреналової системи. Все це сприяє ефективному відновленню фізичних сил організму, швидкому зняттю втоми, підвищенню працездатності, поліпшенню настрою, викликає енергійний підйом творчості й емоційного стану організму.
Аеробні вправи відносяться до таких видів фізичного навантаження, коли необхідна наявність кисню протягом тривалого часу. Вони пред'являють організму вимоги, що змушують його збільшувати споживання кисню. У результаті відбуваються сприятливі зміни в легенях, серці і судинній системі.
Можна сказати, що регулярні заняття аеробікою підвищують здатність організму пропускати повітря через легені, збільшують загальний кровотік, причому кров ефективніше здійснює одну зі своїх основних функцій - транспорт кисню.
У наш час більшість людей малорухомі. Вони ходять пішки від автостоянки чи автобусної зупинки до своєї установи, від робочого столу до буфету чи кафетерію. Навіть молодь не дуже тішить себе фізичними навантаженнями. А недолік рухів погано позначається і на стані здоров'я, і на можливостях людини у всіх сферах життя.
Медичні дослідження показують, що фізичні вправи допомагають поліпшити психічний стан, кровообіг і захистити організм про серцевих захворюваннях. Рухова активність - ось у чому річ для нормального функціонування, для зміцнення здоров'я і гарного самопочуття.
Було виявлено, що досить важко визначити енергетичну цінність аеробіки через те, що інтенсивність рухів найрізноманітніша. Наприклад, є тільки один спосіб пробігти кілометр за 4 хвилини. Але дві дівчини, що займаються поруч у групі аеробіки, можуть значно відрізнятися по витраті енергії. Зараз створено багатьох гарних програм аеробіки. Єдиний спосіб оцінити їх ефективність - застосовувати їх.
Фізкультурна пауза
На відміну від зарядки фізкультурна пауза виконується під час перерви в роботі, звичайно перед розвитком стомлення, і продовжується 5-7 хв. Оскільки спад працездатності відбувається через 2-2,5 ч після початку роботи і за 1,5-2 ч до закінчення робочого дня, те найбільше доцільно проводити фізкультурну паузу в цей час до чи з появою перших ознак стомлення.
Здавалося б, ну що можуть дати банальні фізичні вправи? Саме в силу простоти багато хто недооцінюють їх. Однак на тих підприємствах, де проводиться фізкультурна пауза, продуктивність праці зростає на 2-6%. Як приклад приведу досвід одного з кемеровських підприємств. Раніш його робітники збирали 99 деталей у годину, потім пасивно відпочивали 10 хв. і незважаючи на це за наступну годину збирали всего 84 деталі. Після уведення фізкультурної паузи вони виробляли вже 123 виробу в годину!
Фізкультурна пауза включає, по-перше, вправи, що розслаблюють натруджені м'язи і заспокоюють стомлені нервові центри; по-друге, вправи, що тонізують нервові центри, що бездіяли, і м'язи; по-третє, вправи, що поліпшують мозковий і периферичний кровообіг і устраняющие несприятливий вплив умов праці на організм.
Види вправ, їхня послідовність, темп, кількість повторень, тривалість фізкультурної паузи залежать від професії і характеру праці. При легкій роботі виконуються інтенсивні вправи, при важкої - менш інтенсивні. Ніж складніше виробнича діяльність, тим простіше повинні бути вправи. Багато років у виробничій гімнастиці з успіхом використовуються комплекси фізкультурної паузи, складені В.В. Белановичем для чотирьох професійних груп. Пропоную вибрати придатні для Вас.
1. Якщо ви працівник розумової праці і піддаєтеся значній нервовій напрузі, то схема фізкультурної паузи буде такою: першу вправу - потягування; друга вправа - для розслаблення м'язів рук і тулуба; третя вправа - для м'язів ніг (випади, присідання, піднімання ніг); четверта вправа - для чи збереження збільшення рухливості хребетного стовпа (нахили голови, нахили тулуба назад і ін.); п'ята вправа - для посилення кровообігу і подиху (біг, стрибки, ходьба); шоста вправа - для м'язів тулуба (повороти і нахили в сторони); сьома вправа - на поліпшення координації рухів, їхню точність, мобілізацію уваги (асиметричні рухи рук і ніг з одночасною роботою "м'язів-антагоністів, конкретні робочі дії, виконані в більш швидкому темпі, періодичне виконання якої-небудь дії при подачі неправильної команди й ін.).
2. Якщо ваша праця зв'язана з великою нервовою і легкою фізичною напругою й одноманітними робочими рухами (зборка годин, радіоапаратури, водіння автомобіля, дрібне штампування і т.п.), то схема фізкультурної паузи буде наступною: першу вправу - потягування; друга вправа - на розслаблення м'язів рук і тулуба; третя вправа - для м'язів тулуба (нахили в сторони і повороти); четверта вправа - для м'язів ніг, що сприяє посиленню кровообігу і подиху, наприклад махові рухи; п'ята вправа - для тулуба (нахили назад); шоста вправа - на координацію рухів і уваги.
3. Якщо ваша праця зв'язана із середньою нервовою і фізичною напругою і різноманітними робочими рухами (у токарів, фрезерувальників, ткаль і ін.), то необхідно виконати інший комплекс фізкультурної паузи: перша вправа - потягування, що закінчується розслабленням м'язів рук і тулуба; друга вправа - для посилення кровообігу і подиху; третя вправа - для розслаблення м'язів рук і тулуба; четверта вправа - широкі рухи тулуба і рук з акцентом на розтягування; п'ята вправа - для тулуба з великою амплітудою і маховими рухами руками; шоста вправа - на координацію й увагу.
4. Нарешті, для працівників важкої фізичної праці схема фізкультурної паузи буде такою: першу вправу - потягування з розслабленням м'язів рук і тулуба і глибоким подихом, після цього варто відпочити 2,5-3 хв чи сидячи напівлежачи з глибоким подихом, розслабивши м'яза тіла; друга вправа - махові рухи руками на розтягування м'язів; третя вправа - для розвитку гнучкості хребетного стовпа - рух тулубом з великою амплітудою; четверта вправа - махи руками і ногами; п'ята вправа - для тулуба, рук і ніг.
Можливості активного відпочинку
Навіть якщо ви сильно стомилися і буквально валитеся з ніг, не поспішаєте чи присісти прилягти. Активний відпочинок допоможе набагато швидше відновити сили, але до вибору його форм і методів потрібно підійти особливо, з урахуванням індивідуального сполучення чотирьох основних ознак стомлення: падіння уваги, втрати інтересу до роботи, сонливості,перепорушення.
Якщо у вас ослабнула увага, а бажання працювати ще їсти - зробіть легку тонізуючу гімнастику, а потім недовго прогуляйтеся по чи парку саду. Корисно одночасно виконати тонізуючі дихальні вправи. Звичайно досить 10-15 хв такий фізкультпаузи. Якщо увага цілком ще не відновилося - пройдіться по більш різноманітному маршруті, намагаючись відвернутися від справ. Перед роботою потренуйте свою увагу.
Якщо знизилася не тільки увага, але і бажання трудитися, значить стомлення насувається ще більше. Коли роботу необхідно обов'язково зробити,- знайдіть час для більш тривалої перерви. При цьому важливо зробити комплекс вправ для незавантажених м'язів, по можливості прийняти водяні процедури, а потім зайнятися улюбленою справою.
Якщо за роботою стало хилити до сну, то фізкультура - ваш кращий друг. Скоріше на свіже повітря, де можна розім'ятися, зайнятися оздоровчим бігом і ходьбою. Коли часу на це немає - розімніть

 
 

Цікаве

Загрузка...