WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Фізкультура — життєва необхідність сучасної людини - Реферат

Фізкультура — життєва необхідність сучасної людини - Реферат

ФІЗКУЛЬТУРА - ЖИТТЄВА НЕОБХІДНІСТЬ СУЧАСНОЇ ЛЮДИНИ
З давніх-давен фізичні вправи використовуються не тільки для розвитку рухових якостей людини, тренування сили, швидкості та витривалості. Фізична культура здобула визнання як незамінний засіб розширення й розвитку функціональних можливостей організму людей різного віку, профілактики й лікування захворювань, досягнення довголіття.
Фізичні вправи впливають не тільки на той чи інший орган, а й на весь організм у цілому через основний пусковий механізм - нервову систему. Ось чому навіть при невеликих фізичних навантаженнях (ходіння, присідання тощо) ми одразу ж об'єктивно відмічаємо зміни функцій майже всіх органів та систем організму. Так, поглиблюється й прискорюється дихання, прискорюється пульс, змінюється артеріальний тиск, активізується функція шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок.
Під час виконання фізичних вправ внаслідок поглиблення дихання збільшується життєва ємкість легенів, і організм засвоює більше кисню. А це важливо при захворюваннях легенів і серця.
Професор А. Н. Крестовников підрахував, що у бігунів процент засвоєння організмом кисню при невеликому прискоренні дихання збільшується майже вдвічі. Це поліпшує харчування тканин киснем, до того ж на саму роботу дихального апарата його витрачається менше.
У діяльності серцево-судинної системи відмічається така реакція на фізичні вправи: трохи прискорюється пульс (на 40-50% від вихідного) і збільшується різниця між максимальним (систолічним) і мінімальним (діа-столічним) артеріальним тиском. Як зазначають ряд учених, таке збільшення амплітуди артеріального тиску свідчить про збільшення ударного об'єму серця (кількість крові, яку серце викидає за одне скорочення). Отже, збільшується й хвилинний об'єм крові (кількість крові, яка надходить у судини за 1 хвилину)-. Органи й тканини одержують за одиницю часу більшу кількість збагаченої киснем крові, що поліпшує їх харчування.
Ось чому в лікуванні хворих із серцево-судинною патологією широко застосовують лікувальну фізкультуру.
Під впливом систематичних занять фізичними вправами виникають помітні зміни і в обміні речовин. Підвищується здатність організму розщеплювати і синтезувати глікоген, активізується функція ферментативних систем, пoліпшується функція залоз внутрішньої секреції. У людини поліпшується апетит. Усі функції шлунково-кишкового тракту, як-то: моторна, секреторна та хімічна - нормалізуються. При хронічних гастритах і колітах під впливом тривалого застосування лікувальної фізкультури нормалізується кислотність: знижена - підвищується, а висока, навпаки, знижується, що великою мірою залежить від методики лікувальної фізкультури.
Жовчовидільна функція печінки та сечовидільна нирок під впливом фізичних вправ активізується. Нині розроблені спеціальні комплекси фізичних вправ, які допомагають поліпшити функції згаданих органів.
Як бачимо, систематичні заняття фізичною культурою благотворно впливають на організм як здорової, так і хворої людини.
ФІЗКУЛЬТУРА В ПЕРІОД ВАГІТНОСТІ
Заняття фізичною культурою в період вагітності благотворно впливають на всі функції організму жінки. Слід мати на увазі, що у вагітних жінок серце набуває майже горизонтального положення, оскільки плід, розвиваючись, піднімає діафрагму; вени, особливо нижніх кінцівок, розширюються, внаслідок застійних явищ бувають навіть набряки ніг, кишечник здавлений. Активізуються функції залоз внутрішньої секреції (щитовидної, гіпофізарної та інших), внаслідок чого змінюється обмін речо-вин. Підвищується збудливість нервової системи.
Спостереження проф. С. А. Ягунова та Л. Н. Старцевої показали, що вагітні жінки, які займалися фізичною культурою, почувалися набагато краще порівняно з тими, які фізкультурою не займались. У них поліпшувалася функція серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, а завдяки систематичному тренуванню м'язів, що беруть участь у родовій діяльності, пологи у цих жінок проходили нормально, рідше виникали ускладнення в післяпологовий період.
Професор С. А. Ягунов розробив методику лікувальної фізкультури (ЛФК), яка широко застосовується в кабінетах ЛФК поліклінік та пологових відділень лікарень. Методика охоплює всі періоди вагітності.
Цей комплекс вправ, дещо скорочений, можна виконувати і вдома за умови дотримання таких методичних вказівок.
У перші 2,5 місяця вагітності не дозволяється виконувати вправи, які різко підвищують внутрішньочеревний тиск, а саме: різкі нахили тулуба вперед або притиснення колін до живота, стрибки та вправи з обтяженням. Оскільки такі рухи різко підвищують внутрішньочеревний тиск, вони можуть призвести до відслоєння слизової оболонки матки, тобто до самоаборту.
На 4-му місяці вагітності матка вже виходить з малого таза, в якому була стиснена, у великий таз. Тепер вона вже може вільно переміщуватися залежно від того, які рухи ми робимо. Тому від 3-го до 7-го місяця вагітності можна сміливіше виконувати різні вправи. Але це мають бути вправи типу так званих вільних рухів, тобто без додаткового навантаження (набивні м'ячі, гантелі тощо).
Від 7-го місяця і до пологів загальне навантаження фізичних вправ знову треба зменшити, оскільки в цей період у жінки можуть набрякати ноги або й все тіло через затримку солей в організмі; судини нижніх кінцівок нерідко здавлюються великим животом, що також призводить до набряків або навіть до розширення вен на ногах; утруднюється дихання.
У цей період рекомендуються вправи, за своїм змістом схожі на ті, які ми подаємо для хворих на серце. Вихідні положення для виконання вправ - переважно на боці або сидячи. Для полегшення виконання деяких вправ (таких, наприклад, як згинання ніг у суглобах) можна користуватися скакалкою чи тонким рушником, складеним удвоє. їх закидають впоперек підошви і, тримаючи за кінці руками, допомагають рухові ноги.
ЛФКЛІСЛЯ ПОЛОГІВ
У пологових відділеннях лікарень породілля починає займатися фізкультурою вже на другий день після пологів. Завдання ЛФК в цей період такі: 1) поліпшення загального стану здоров'я породіллі; 2) прискорення зво-ротного скорочення матки і нормалізація функцій усіх органів жінки; 3) профілактика опущення внутрішніх органів та матки; 4) боротьба з запорами і профілактика геморою; 5) профілактика післяпологових ускладнень (тромбофлебіти, розширення вен тощо).
У лікарні породілля займається гімнастикою протягом 7-9 днів. Заняття слід продовжувати і після виписки з лікарні, адже черевний прес і матка приходять до норми протягом 5-6 тижнів.
Пропонуємо комплекс вправ, розрахований на 15- 20 хвилин.
1. В.п.-лежачи на спині. Підняти руки догори - вдих; повернутись у вихідне положення - видих. Повторити 4-5 разів.
_ 2. В.п.-те саме. Зігнути і розігнути праву, а потім ліву ногу в колінному та кульшовому суглобах. Повторити кожною ногою 4 рази.
3. В.п.-лежачи на спині, руки підняти перед собою пальці переплетені. Зігнути руки в ліктях, долонями до себе, потім витягнути їх уперед, злегкапіднявши голову і плечі. Повторити 5-6 разів.
4. В.п.- лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах з опором на ступні. По черзі відводити то одну, то другу ногу вбік з поверненням у вихідне положення. Повторити З- 4 рази кожною ногою.
Породіллі зі швами на промежині цю вправу в лікарні не виконують до зняття швів, а після їх зняття -виконують зазначені рухи в обмеженому об'ємі (відводять ноги на 40-45°). Поступово об'єм рухів слід збільшувати.
5. В.п.-лежачи на спині, ноги схрещені в гомілках або поставлені на ступні, опора на ліктях. Трохи підняти таз -вдихнути і втягнути задній прохід (запобігання геморою); повернутись у вихідне положення, розслабити м язи - видихнути. Повторити 4-6 разів.
6. В.п.- лежачи на спині (див. вправу 5). Втягувати й злегка

 
 

Цікаве

Загрузка...