WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туризм в Україні: проблеми і перспективи конкурентноздатності - Реферат

Туризм в Україні: проблеми і перспективи конкурентноздатності - Реферат

"Про туризм" із точки зору практики туристичної діяльності, міжнародного законодавства, участі України в міжнародних організаціях на сьогодні носить декларативний характер. Не кажучи вже про те, що наше туристичне законодавство настільки недосконале, що не сприймається міжнародним співтовариством. Не можна сказати, щоб це заважало іноземцям відвідувати Україну, але ж посольства іноземних держав вивчають наші закони і дають рекомендації своїм громадянам, їхати до нас чи не їхати. Торік народний депутат Олександр Пухкал вніс на розгляд Верховної Ради проект "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про туризм". У жовтні того ж року проект проголосували в першому читанні. На його адресу надходили пропозиції і, оскільки в галузі залишається багато невирішених проблем, виникла необхідність у допрацюванні та розширенні законопроекту. На цьому етапі підключилася Держтурадміністрація. Влітку цього року об'єднані пропозиції ми помістили на своєму веб-сайті для широкого обговорення. Минулого тижня нову редакцію законопроекту зареєструвала у ВР народний депутат Катерина Самойлик.
- Які основні положення потрібно внести в закон, щоб відповідати міжнародним стандартам?
- Україна - єдина серед країн, у тому числі СНД, де ще законодавчо не визначена туроператорська і турагентська діяльність. І туроператор, і турагент - посередники між туристом і тим, хто безпосередньо надає послуги. Хто ж у кінцевому рахунку має відповідати перед туристом? Туристичний оператор - це структура, котра формує турпродукт, комплектує і реалізовує його. А турагент - те саме, що невеликий магазин, котрий створений туроператором продукт продає туристу. У нього відповідальність зовсім інша. На сьогодні усі 5300 наших зареєстрованих турпідприємств можуть здійснювати туроператорську діяльність. За фактом більшість із них її не веде, тому відповідна позиція нового законопроекту якраз і не знаходить розуміння у багатьох турфірм.
- На туристичне законодавство яких країн ви насамперед орієнтувалися при підготовці законопроекту?
- На директиви Європейського економічного співтовариства, законодавство Італії, естонський закон про туристичну діяльність. Вивчали огляд світового законодавства, зроблений ученими з російської Академії туризму.
- Діяльність туристичної галузі регулює щонайменше добрий десяток інших законів, у тому числі "Про підприємництво", "Про захист прав споживачів", "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про порядок здійснення розрахунків у інвалюті", "Про перетин кордону"… У будь-якому разі частина проблем галузі залишилася за бортом нового законопроекту і вирішувати їх доведеться шляхом внесення відповідних поправок у закони, що регулюють туристичну діяльність опосередковано. А, може, саме вони поліпшили б ситуацію?
- Всі названі закони загальні і поширюються на всіх, а особливості діяльності окремих галузей для туризму мусять бути відбиті в специфічному законодавстві. Туризм різниться від інших галузей. Здебільшого туристичні компанії спочатку отримують кошти від туриста, а потім надають йому послуги. Тобто, суб'єкт господарювання акумулює кошти, на які робить замовлення, - виступає як фінансова структура. І на сьогодні зібрані кошти цей суб'єкт може використовувати не лише на надання послуг туристам, а, скажімо, на рекламну діяльність, виробництво ковбаси, молока тощо, тобто в інтересах іншого бізнесу, не пов'язаного з туризмом. Так почасти й буває. Не секрет, що деякі підприємства відкривають турвідділи саме з цією метою.
А якщо ці кошти використовувати для іншого бізнесу, а туристу потім послуги не надати? Адже що турист купує у туристичної компанії? Повітря. Турпідприємство - посередник. Що у посередника в активах? У багатьох на сьогодні статутний фонд нульовий, приміщення, комп'ютери орендовані. Біжіть до суду - пропонують туристу опоненти законопроекту. Але якщо суд визнає турпідприємство банкрутом, а активів - "нуль", турист втрачає свої гроші.
- Ви ведете статистику, наскільки частими є в галузі подібні випадки?
- Статистику таких подій ми не ведемо, а інформацію маємо. Найсвіжіший приклад - є така туристична компанія "Світ подорожей", за станом на сьогодні до неї мають претензії 16 чи 17 чоловік на загальну суму десь у 90 тис. грн.
- Держтурадміністрація має право перевірити наявність статутного фонду у таких підприємств, позбавити їх ліцензії або не поновити її? До речі, ліцензія ж видається лише на три роки…
- При видачі ліцензії ми можемо зажадати лише документи, передбачені законодавством, а саме - свідоцтво прореєстрацію, документи про утворення, копію трудової книжки керівника. Законодавство про ліцензування побудовано таким чином, що коли суб'єкт господарської діяльності подав усі документи, ліцензію йому зобов'язані видати на заявній основі. Крім того, ліцензію отримали 750 приватних підприємців - який у них статутний фонд?
- У варіанті законопроекту, розміщеному на сайті першим, був п'ятий розділ, який викликає рішучий протест працівників туристичної галузі - про гарантійний фонд, який створюється при центральному органі виконавчої влади в галузі туризму з метою захисту майнових інтересів туристів. Відповідно до нього туроператор має внести грошову заставу в сумі 130 тис. грн., а турагент - 13 тис. грн. Але тепер запропоновано інший варіант законопроекту, де розділ про гарантійний фонд повністю вилучено, а натомість з'явилася стаття 19, у якій вказується, що "порядок і механізм фінансових гарантій для суб'єктів туристичної діяльності встановлюються Кабінетом міністрів України".
- Дев'яносто відсотків усіх пропозицій до законопроекту стосуються гарантійного фонду. Кажуть, що це за вигадки Держтурадміністрації? Але, по-перше, обговорюваний законопроект готували народні депутати, а представники Держтурадміністрації беруть участь у роботі над ним лише для того, щоб враховувалася і їхня точка зору, щоб потім не було вето тощо. У нас є доручення Кабінету міністрів співробітничати з народними депутатами з питань, які так чи інакше входять до нашої компетенції.
По-друге, гарантійний фонд - це один із варіантів забезпечення фінансових гарантій, прийнятих у всіх цивілізованих країнах.
У всьому світі, за наявною у мене інформацією, існують чотири варіанти забезпечення фінансових гарантій - банківський депозит, банківська гарантія, гарантійний фонд, страхування відповідальності суб'єктів туристичної діяльності. Гарантійний фонд, наприклад, використовується в туристичному законодавстві Італії. Сума застави - 0,5% від обсягу послуг.
- А як ви вираховували суму застави в 130 тис. грн.?
- Кожна турфірма надає нам статистичну звітність. Є середній обсяг реалізованих послуг, що припадають на кожне підприємство. Якщо взяти 30% від середнього обсягу послуг за 2001 рік, які, наприклад, за чеським законодавством, мають бути забезпечені гарантіями, вийде сума застави для туроператора. Агентська сума - 10% від операторської.
- І все ж, який варіант забезпечення фінансових гарантій буде вибрано і хто це визначатиме?
- По-перше, Верховна Рада, а там 450 депутатів. А який механізм буде використано - банківський депозит чи банківська гарантія, страхування відповідальності, то у кожного з цих варіантів є як свої переваги, так і недоліки.
- Закону дорікають в орієнтації на виїзний туризм…
- Безумовно, законодавство будь-якої країни будується за принципом

 
 

Цікаве

Загрузка...