WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Педагогічні засади стимулювання інтересу до знань - Курсова робота

Педагогічні засади стимулювання інтересу до знань - Курсова робота

оскільки це зв'язано не тільки з порушенням системи знань, в якій утворюються проблеми, але з індифирентним, а часто і з негативним ставленням до процесу пізнання, пізнавальної діяльності, без якої не може здійснюватись продуктивно, якісно кожна діяльність. Активний самостійний творчий пошук в пізнанні у шкільні роки пов'язаний з розв'язанням важливого завдання - формуванням пізнавального інтересу в кожного учня.
Більш значнимифакторами є вплив характеру інтересу на становлення особистості учня, перспективи його розвитку: чи зможе він перебороти особисті слабкості (наприклад, перебороти страх при лазані по канату, повірити у власні сили перед важкими змаганням з легкої атлетики і т. ін.), чи стане пізнавальний інтерес ведучим мотивом в загальній структурі мотивації і які перспективи, який характер його пізнавальної діяльності?
От чому саме характер пізнавальних інтересів, виявлений дослідженням поряд з розшаруванням рівнів інтересу до предметної спрямованості не менш складне розшарування учнів за характером їх пізнавальних інтересів, які в кожному класі складають не менше 3-4 груп: учні з аморфними, багатосторонніми - широкими інтересами і локальними - стержневими. Майже у кожному класі з V по IX класи значна частина учнів володіє аморфно-неясними, нестійкими неусвідомленими пізнавальними інтересами. Більшість цих підлітків інертні, слабо проявляють активність і потребують особливої уваги вчителя у керуванні їх руховою і пізнавальною активністю.
Амфорні інтереси школярів без тенденції розвитку особливо збідніють особистість дитини. Пізнавальна діяльність учнів з аморфними інтересами не має тих цінних властивостей, які вона набуває під впливом пізнавального інтересу (пізнавальної активності, радісного емоційного тонусу, вольових прагнень до подолань перешкод). Пізнавальна діяльність, наприклад, зв'язана з відшуканням теоретичних відомостей з методики розвитку основних фізичних якостей, з плануванням самостійних тренувальних знань, з проведенням розминки - неприємний обов'язок.
Вона не приносить радості і часто буває поєднана з боязню невдач, невпененістю в своїх можливостях, почуттям неповноційності і, як наслідок цього - інтелектуальної пасивності, інертності, вольової розслабленості.
Багатосторонній, широкий характер пізнавальних інтересів учнів відрізняється тим, що спонукає до пізнавальної акивності в діяльності, надихає шукати і знаходити нове в усіх галузях предметного світу. Учні, які володіють багатосторонніми інтересами, - чудові помічники вчителя: вони мобільні, швидко відгукуються на те, що відбувається на уроках фізичної культури, охоче беруть участь у обговоренні фронтально поставлених завдань, задають питання вчителю, звертають увагу на техніку виконання вправ, вказують на недоліки при їх виконанні та шляхи їх подолання.
Багатосторонні інтереси учнів сприяють змістовність їх спілкування з товаришами і дорослими, цілеспрямованості і забезпеченню спільної діяльності. Разом з тим, учні, які володіють різносторонніми інтересами потребують особливої уваги з боку вчителів і батьків. Слабке диференціювання і недостаня стійкість характеру цих інтересів можуть виявитись перешкодами на шляху до глибокого освоєння школярем окремих предметів. От чому педагогічний вплив на перспективи розвитку особистості, що володіє багатосторонніми інтересами полягає в необхідності послідовного загиблення, забезпечення, пізнавальної діяльності учня, що має вихід на забезпечення його загальної пізнавальної спрямованості і в той же час виділення серед широких пізнавальних інтересів якого-небуть основного стержня інтересу, що в свою чергу створює можливість використання набутих знань і способів діяльності в інших предметах, галузях.
В цьому випадку при допомозі обширного запасу і вмінь створюється можливість вибрати те, що необхідно для нової галузі, і разом з тим те, що сприяє широким і глибоким узагальненням по всьому фронту пізнання.
Локальний стержневий характер інтересів зосереджених на 1-2 суміжних або полярних галузей діяльності. Це стійкі, достатньо глибокі інтереси закріпляються в практичній діяльності за межами навчального процесу. Рівень усвідомленості стережневих інтересів у школярів достатньо високий, вони добре аргументують своє вибіркове ставлення до уроків фізичної культури суспільною і особистісною значимістю, практичною необхідністю, зацікавленістю. Локальні інтереси займають значне місце в навчальму процесі, але особливо сильно вони проявляються в життєдіяльності школяра. В навчанні стержневі інтереси мають помітний вплив на рівень і глибину знань учня; Їм він присвячує свій вільний час, в цій галузі він значно ерудований, поскільки і круг читання в галузі локального інтересу буває більш широким. Але локальний стержневий характер пізнавальних інтересів в розвитку особистості школяра може мати різний результат. Як сильний усвідомлений інтерес, поєднаний з нахилом учнів до фізкультурно-спортивної діяльності, він може справляти благотворний вплив при допомозі переносу домінуючої мотивації і придбання способів на пізнавальну діяльність в цілому. Але в той же час, будучи ізольованим від всієї сиситеми навчання, локальні стержневі інтереси можуть стати і психологічним барьєром до освоєння тих предметних галузей пізнання, які не можуть в зоні локальних інтересів, але необхідні для всебічного розвитку особистості. От чому найбільш сприятливим є поєднання багатосторонніх пізнавальних інтересів, які забезпечують широку зацікавленість школярів, з виділенням серед них стержневого інтересу до
навчальної діяльності, зв'язаної з фізичною культурою і спортом, що сприяє поглибленню пізнавального інтересу, стійкості його цінної мотивації і удосконаленню способів пізнавальної діяльності.
Виділені характеристики пізнавальних інтересів школярів в значній мірі впливають на навчання, пізнавальну спрямованість діяльності дітей, їх розвитку у цілому.
Тому вчителеві фізичної культури необхідно продумати і чітко скоординувати роботу по формуванню пізнавальних інтересів школярів до знань на уроках фізичної культури.
Глава 2. Формування пізнавальних інтересів V-IX класів на уроках фізичної культури
§ 1.Педагогічні умови і основні шляхи стимулювання інтересу учнів до знань на заняттях з фізичної культури
Проблема стимулювання пізнавальних інтересів учнів V-IX класів до знань у процесі занять фізичною культурою - одна із актуальних. По суті справи розв'язання її пов'язане з двома головними питаннями: по-перше, сприяти найбільш повноцінному відображенню у свідомості учнів явищ науки, проникнути у їх суттєві взаємозв'язки; по-друге на цій основі збуджувати, підтримувати і підкріплювати таке ставленя до знань, до навчання в школі, яке наповнене готовністю оволодівати знаннями, прагненням не ковзати по поверхні, а заглиблюватись все більше і більше у процес пізнання.
Розв'язання цих завдань значною мірою і забезпечує

 
 

Цікаве

Загрузка...