WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Регіональні валютно-фінансові угруповання. Валютний союз країн ЄС - Реферат

Регіональні валютно-фінансові угруповання. Валютний союз країн ЄС - Реферат

євро, а також за політику процентних ставок і грошової маси у просторі євро. ЄЦБ має повну незалежність від політичних вказівок національних урядів.
Вирішальним кроком у діяльності Європейського центрального банку стала жорстка фіксація обмінних курсів євровалют щодо євро 31 грудня 1998 p. Завдяки цьому з 1 січня 1999 p. одинадцять ізп'ятнадцяти країн - членів ЄС ввели нову грошову одиницю - євро, яка поки що використовується лише в безготівковій формі, а також для проведення котирування на біржах та в інших фінансових операціях.
Уже сьогодні європейські валютні біржі, натхненні успіхами євро, об'єднують зусилля та готуються до поступового злиття. Так, Паризька і Швейцарська біржі вже підписали угоду про спільне проведення операцій на ринку акцій та облігацій. З 1999 p. вони стали членами єдиної "партнерської біржі", яка влітку того ж року перейшла на сучасну, максимально спрощену єдину систему проведення біржових операцій.
Європейська комісія встановила правила, за якими євроугоди (як й інші послуги: переведення рахунків на євро, виплати і внески, обмін банкнот) не оподатковуватимуться. Підтверджується також безперервність договорів: сторони не можуть на підставі європереходу змінити чи закрити угоди.
Готівкові євро з'являться 2002 p. у вигляді семи нових банкнот номіналом 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро.
Курс євро до ЕКЮ визначений 1:1.
За попередніми розрахунками, орієнтовні курси євро мали становити:
o до американського долара - 1,17 USD;
o до японської єни - 145,43 єни;
o до німецької марки - 1,95 DM;
o до української гривні - 3,99 грн. Дбаючи про надійність спільної валюти, країни - члени Європейського Союзу поставили жорсткі вимоги щодо фінансово-економічних показників країн, які бажають користуватися євро:
o дефіцит держбюджету не може перевищувати 3 % від ВВП;
o сукупний державний борг має становити не більш як 60 % від ВВП;
o річна інфляція не може бути вищою середнього рівня інфляції у трьох країнах ЄС із найнижчим рівнем інфляції (приблизно 3- 3,3 %) більш як на 1,5 %;
o середнє номінальне значення довгострокових відсоткових ставок не повинно перевищувати 2 % від середнього рівня цих ставок трьох країн ЄС із найстабільнішими цінами (приблизно 9 %);
o країни, що переходять на нову європейську валюту, мають до-тримуватися встановлених меж коливань валютних курсів у діючому механізмі європейських валютних систем.
Головними критеріями готовності переходу до єдиної валюти на першому етапі були стабілізація державних фінансів та усунення взаємних обмежень на рух платежів і капіталів між країнами - членами ЄС. Загалом, таким жорстким вимогам на момент запровадження євро, цілком відповідав лише стан економіки та фінансів Люксембургу. Всі інші країни мали відхилення з того чи іншого показника (в основному за рахунок завищення державного боргу). Саме з цих причин Греція не увійшла до складу країн з єдиною валютою, оскільки її економіка та фінанси не відповідають необхід-ним вимогам. Щодо Великої Британії, Швеції і Данії, то вони вирішили поки що зачекати зі вступом до клубу євро з різних причин.
Нині у просторі євро проживає 291 млн чоловік, а його економічний потенціал сягає 20 % економічного потенціалу загальносвітової економіки.
Які ж економічні переваги переходу країн ЄС до єдиної валюти?
По-перше, за різними оцінками країни ЄС втрачали від 15 до 30 млрд ЕКЮ щорічно з причини циркуляції безлічі валют на досить тісному економічному просторі. Суб'єкти ринку ЄС, страхуючись від можливих коливань валютних курсів, втрачають значну частину своїх активів.
По-друге, завдяки різниці масштабів цін досить важко зіставляти ціни на однорідні товари різних країн-виробників. Введення єдиного засобу платежу дасть змогу зіставляти ці вартості, що, безумовно, посилить конкуренцію між постачальниками товарів та послуг, особливо за умови широкого використання систем електронної оплати. Це сприятиме зростанню мобільності платежів і безперешкодному доступу до товару виробника у будь-якій точці Європи.
По-третє, за аналогією можна очікувати певного зниження відсоткової ставки за кредит, іпотеку тощо та зменшення депозитних відсоткових ставок.
По-четверте, утворення міцної валюти на економічному просторі Європи безумовно приведе до виходу цієї валюти на міжнародні фінансові ринки і утвердження її в статусі резервної. Ця валюта за могутністю буде дорівнювати долару США і водночас буде його противагою.
По-п'яте, кожний громадянин ЄС, виїжджаючи за межі своєї країни, зустрічатиметься з тим же масштабом цін і тією ж валютою, що й у його державі. Подібність основних економічних показників країн ЄС усуне практично всі перешкоди пересуванню громадян у межах економічного простору об'єднаної Європи.
Щодо України, то сьогодні не йдеться про її приєднання до зони євро, оскільки наші економічні показники поки що не дають змоги наблизитися до країн цієї зони. Однак, враховуючи той факт, що значна частина нашого зовнішньоторговельного обороту припадає саме на зону євро, для України запровадження євро і заснування в Європі якісно нової валютної зони має вже сьогодні велике економічне значення, як для окремих суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, так і для економіки загалом.
Саме тому на порядку денному стоїть питання виходу євро на валютний ринок України та відповідного формування валютних резервів Національного банку.
З 5 січня 1999 p. комерційним банкам України дозволяється:
o проводити за дорученням клієнтів конверсію клієнтських поточних рахунків, які були відкриті у євровалютах та євро;
o здійснювати за дорученням клієнтів операції з конверсії євро-валюти в іншу чи в євро за умови дотримання обмінних курсів, встановлених Європейським центральним банком 31 грудня 1998 p.;
o уповноваженим комерційним банкам купувати і продавати євро на Українській та Кримській міжбанківських валютних біржах, якщо зобов'язання чи вимоги резидентів України згідно з підтвердженими документами деноміновані у євровалютах чи євро.
Література
1. Бланк И. А. Стратегия и тактика управления финансами. - К., 1996.
2. Бланк И. А. Основы финансового менеджмента. - К.: Ника-Центр, Эльга, 1999.
3. Бланк И. А. Управление прибылью. - К.: Ника-Центр, Эльга, 1999.
4. Брігхем Е. Ф. Основи фінансового менеджменту. - К., 1997.
5. Беркар Коласс. Управление финансовой деятельностью предприятия. - М.: Финансы, 1997.
6. Василик О. Д. Державні фінанси України: Навч. посібник. - К.: Вища шк., 1997.
7. Джеймс Ван Хорн. Основы управления финансами. - М.: Финансы и статистика, 1996.
8. Ефимова О. В. Финансовый анализ. - М., 1996.
9. Ковалева А. М. Финансы в управлении предприятием. - М.: Финансы и статистика, 1995.

 
 

Цікаве

Загрузка...