WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Операції СПОТ - Реферат

Операції СПОТ - Реферат

курсів: імпортер негайною купівлею інвалюти страхує себе від можливих втрат унаслідок підвищення її курсу, а експортер негайним продажем інвалюти страхується від втрат, пов'язаних з падінням її курсу;
- оперативно диверсифікувати свої валютні запаси, а банкам - ще й оперативно відрегулювати свою валютну позицію.
Строкові валютні операції полягають у купівлі-продажу валютних цінностей з відстрочкою поставки їх на термін, що перевищує два робочі дні. Ці операції, у свою чергу, підрозділяються на кілька видів залежно від механізму їх здійснення: форвардні, ф'ючерсні, опціонні та їх похідні.
Характерною особливістю строкових операцій є те, що вони оформляються стандартизованими документами (контрактами), які мають юридичну силу протягом певного часу (від підписання до оплати) і самі стають об'єктом купівлі-продажу на валютних ринках. Ці документи називаються валютними деривативами. До них належать передусім форвардні та ф'ючерсні контракти, опціони.
4. Строкові та форвардні операції
Строкові операції на валютних ринках з'явилися відносно недавно (в 70-80-ті роки XX ст.) і розвиваються дуже швидко. Це обумовлено насамперед частими і значними коливаннями валютних курсів і пов'язаними з ними суттєвими валютними ризиками. Строкові операції дають можливість, з одного боку, застрахуватися від валютних ризиків, а з іншого - одержати додатковий дохід спекулятивними діями.
Форвардні операції - це різновид строкових операцій, що полягає в купівлі-продажу валюти між двома суб'єктами з наступною передачею валюти в обумовлений строк і за курсом, визначеним у момент укладання контракту. У форвардних контрактах строки передачі валюти звичайно визначаються в 1, 2, 3, 6 та 12 місяців. При їх підписанні ніякі аванси, задатки тощо не допускаються.
Найскладнішим моментом такого контракту є визначення курсу майбутнього платежу, тобто форвардного курсу. Цей курс складається з курсу спот, тобто фактично діючого на момент укладання контракту, і надбавок чи знижок, пов'язаних з різницею в банківських процентних ставках у країнах, валюти яких обмінюються. Ця різниця називається форвардною маржею, і пов'язана вона з тим, що якби учасники контракту поклали відповідні суми валюти у свої банки, то до моменту використання їх для платежу за контрактом вони одержали б різні суми доходів. Щоб вирівняти умови для кожного учасника форвардного контракту, валюта країни з вищим рівнем процента буде продаватися за форвардним курсом, нижчим від курсу спот (продаж з дисконтом), а валюта з нижчим рівнем процента - за вищим від курсу спот (продаж з премією).
Відмова від виконання форвардних контрактів не допускається. Ці операції широко використовуються насамперед для страхування валютних ризиків. Характерними рисами цих операцій є те, що вони здійснюються на міжбанківському (позабіржовому) ринку, умови форвардного контракту не є строго формалізованими і визначаються сторонами досить довільно. Тому ці умови й особливо ціни таких контрактів не є "прозорими" для інших учасників ринку.
Валютний своп - це комбінація двох конверсійних операцій з валютами на умовах спот і форвард, які здійснюються одночасно і розраховані на одну і ту ж валюту. Наприклад, на умовах спот долари США негайно продаються, а на умовах форварду у того ж контрагента долари купуються з поставкою через певний строк і за домовленим курсом. Валютний своп забезпечує зворотний рух валютного потоку, що дає можливість ефективно використовувати його в спекулятивних цілях, для хеджування валютними ризиками та управління валютною позицією банку.
5. Практика визначення дати СПОТ
Для проведення точності розрахунків необхідно знати як визначити дату спот.
Наприклад, банк в Лондоні продає 1000000 UKP банку у Нью-Йорку, і визначено курс у 1,6740 USD за UKP. На дату спот банк в Лондоні повинен буде заплатити 1000000 UKP тому, кого нью-йоркський банк використовує в якості свого кореспондента в Лондоні. Цим банком-кореспондентом цілком може бути, той самий банк у Лондоні, який виступає в якості однієї із сторін в угоді. В обмін на це лондонський банк одержить в Нью-Йорку 1674000 USD.
Але як визначити дату спот? На практиці це робиться просто.
Якщо одна сторона зв'язується з іншою і проводить (запитує) тверде котирування (ціна, за якою сторона, що дає котирування бажає провести угоду/операцію на розумну суму) для розрахунків по спот, то в якості дати спот буде використана та, яку вкаже банк, який надає котирування, якщо до укладення угоди не було вибрано якоїсь іншої сприятливої дати. У цьому прикладі дата спот наступить через 2 дні. І ця дата повинна співпасти з банківським робочим днем в обох центрах, у Лондоні і Нью-Йорку.
Таким чином, якщо угоду укладено в п'ятницю, і не завадять ніякі національні свята, в обох країнах, то дата спот припаде на наступний вівторок. Щоправда, можуть бути і проблеми, якщо у Нью-Йорку понеділок буде вихідним днем у банку, то тоді нью-йоркський банк прийме нью-йоркську дату спот, яка припадає на наступну середу, а не на вівторок. Лондонський дилер, у свою чергу визначив в якості дати спот вівторок, як це повинно бути у Лондоні. У вівторок лондонський банк заплатить 10000 UKP очікуючи, отримати доларовий еквівалент Нью-Йорку але дізнається, не вчасно про те, що нью-йоркський банк перекаже долари тільки в середу.
Відповідно, професійний дилер рідко припускає такі помилки і з такими валютами, але не слід, забувати про операції з неосновними і рідкісними валютами, країнами розклад вихідних в яких не є широко відомим.
Зрозуміло, що правильна розрахункова дата є важливою, бо іноземні валютні ринки діють за правилом компенсованої вартості, за яким жодна з сторін в угоді не надає кредит іншій стороні. Це означає, що у той день, коли лондонський банк виплачує суму у фунтах стерлінгів, американський банк повинен переказати доларовий еквівалент. Відповідно, неможливо, щоб обидва платежі надійшли до відповідного одержувача одночасно. З різницею у 5 годин (інколи в 6). Лондонський банк припиняє розрахункові операції, у той час як Нью-Йоркський тільки відкриває свої двері. Як бути у такій ситуації? Лондонський банк надасть банку в Нью-Йорку внутріденний овердрафт.
Овердрафт - короткотерміновий кредит (як правило, до 10 днів), який надається банком надійному клієнтові понад залишок на поточному рахунку в межах раніше обумовленої суми.
На щастя в умовах розвиненого валютного ринкупроценти стягуються лише по одноденному овердрафту, а по внутріденному ніякі проценти не нараховуються.
Загалом, дата спот - це другий діловий банківський, робочий чи кліринговий день після дня укладення угоди, якщо сюди не потрапляють святкові чи вихідні дні центру, який дає котирування.
Єдиним винятком є той випадок, коли дата спот в банку, який надає котирування будь-якої валюти співпадає з банківським вихідним у країни цієї валюти.
Список використаної літератури
1. Опарін В.М. Фінанси.(загальна теорія) -К.: КНЕУ, 1999.
2. Пащенко П., Соловей Н.Стратегія управлення фінансовими ресурсами. //Бизнес-информ.-1998. -№20.
3. Ріппа М.Б. Фінансові проблеми реформування системи пенсійного забезпечення. //Фінанси України. -2000--№5.
4. Родионова Н. Финансы. - М.: Финансы, 1995.

 
 

Цікаве

Загрузка...