WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Організація біржового управління - Реферат

Організація біржового управління - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Організація біржового управління
Управління біржовими інститутами здійснюється трьома органами, компетенція яких різна і функції яких можуть мати специфіку на різних біржах: загальні збори членів біржі (пайовиків) і засновників, біржовим комітетом (радою директорів), виконавча дирекція.
Організація біржового управління визначається її інституціональною структурою, яка може бути представлена у вигляді такої схеми:
До засновників біржі належать члени ініціативної групи, які виступають як організатори біржі. Засновники підписують засновницький договір про створення біржі і вносять первинні внески. Засновниками можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
Однак, відповідно до Закону України "Про товарну біржу", засновниками і членами товарної біржі не можуть бути:
* органи державної влади та управління, а також державні установи (організації), що фінансуються з державного бюджету;
* банки та кредитні установи, які отримали у встановленому порядку ліцензію на здійснення банківських операцій;
* страхові та інвестиційні компанії і фонди;
* громадські, релігійні і добродійні об'єднання (організації) та фонди;
* фізичні особи, які згідно із законодавством не можуть займатися підприємницькою діяльністю.
Як уже зазначалося, чим більше засновників і краще їх фінансово-матеріальне становище, тим більшу підтримку вони можуть надати біржі, хоча велика кількість засновників ускладнює управління біржею. У нашій країні у перші роки функціонування біржі засновники володіли певними перевагами:
* першочергове право на отримання дивідендів (для товарних бірж);
* можливість безкоштовно відкрити одну або декілька брокерських контор;
* можливість входити до органів управління біржею.
Членом біржі вважається той, хто бере участь у формуванні її статутного капіталу або вносить членські внески або інші цільові внески до майна біржі і став її членом у порядку, передбаченому установчими документами.
Правила, які регулюють членство, містять вимоги, що стосуються величини капіталу, наявності банківської гарантії і т. д. Члени біржі беруть участь у керівництві біржею, в розробці правил торгівлі і прийнятті рішень. Вони мають більше, ніж інші, інформації про стан справ на ринку. Однак брати участь в біржовій торгівлі можна і не будучи членом біржі. У цьому випадку, укладення угод купівлі-продажу доручається зареєстрованим на біржі фірмам, які стягують за це комісійний збір. Можна також "отримати членство напрокат". Так, приблизно з 1700 членів Чиказької торгової біржі близько 1200 "здають" його за взаємно узгодженою ціною приватним особам і компаніям.
Член біржі має право:
1) брати участь у біржових торгах;
2) брати участь в управлінні біржею, згідно з біржовими нормативними документами;
3) брати участь у розподілі прибутку й отримувати дивіденди, якщо вони передбачені установчими документами;
4) здавати в оренду своє право на участь у біржовій торгівлі (у встановленому порядку і тільки одній юридичній особі).
Членство на біржі означає високий рейтинг у світі бізнесу. Акціонеру біржі, як правило, відкритий доступ до кредитів банків, отримання будь-якої консалтингової допомоги. Купівля "місця" на біржі дає право бути присутнім в її торговому залі і брати участь у торгах. "Місце" купується або у самої біржі, або у фірм, які їх мають. Його ринкова ціна варіюється в залежності від попиту і кількості вільних місць. Попит, в свою чергу, визначається обсягом біржової торгівлі і прибутковістю біржових фірм. У разі виходу зі складу членів біржі "місце", як правило, продається біржовому комітету, який, в свою чергу, може його продати іншій юридичній особі (а відповідно до статуту деяких бірж - і фізичній особі) за ринковою ціною, яка склалася в цей момент, і яка визначається співвідношенням попиту і пропозиції.
Кількість членів біржі обмежена, вона залежить від розміру статутного фонду і номінальної вартості однієї акції. Акція дає можливість користуватися правами члена біржі. Вона виражає вартість "місця" на біржі.
Місце - це власність члена біржі. Воно може бути продане, якщо член біржі виходить з її складу, а також здане в оренду. Член біржі, який вирішив його продати, подає до відділу у справах реєстрації і членства повідомлення в якому зазначена ціна, за яку він хотів би його продати. Ціна залежить від рівня ділової активності в країні і на даній біржі. Серед претендентів перевага віддається тому, хто запропонував найбільш високу ціну. Вартість місця визначає Біржовий комітет, вона залежить від попиту і пропозиції. Найвища ціна за повне членство сплачена на Чиказькій торговій біржі 1989 р. - 550 тис. дол. На цій же біржі у 1991 р. була пропозиція продати місце повного члена за 445 тис. дол., а купити за 405 тис. дол.
Місце, що дозволяє проводити операції з валютою, може коштувати більше 450 тис. дол. Ціна місця, що дозволяє здійснювати торгівлю опціонами (особлива форма спекулятивної гри на підвищенні і пониженні ціни, що обмежує ризик), на Чиказькій торговій біржі складає 175 тис. дол. Всі нові члени біржі підлягають їх затвердженню Радою директорів і Радою керівників. Вони проводять атестацію претендентів, ретельно вивчають їх фінансове становище і ділову репутацію. Звертається увага навіть на такі риси характеру людини, як урівноваженість, пунктуальність, педантичність в фінансових справах і особистому житті. Крім цього, претендент повинен представити рекомендації не менше двох дійсних членів біржі.
За кордоном на товарних біржах є різні групи членів. Наприклад, на Лондонській біржі металів члени біржі розділені на дві групи:
1) Індивідуальні (принципали) - укладають угоди від свого імені;
2) члени-представники укладають угоди від імені фірм або компаній, представниками яких вони є.
Серед індивідуальних членів є група привілейованих - їм дозволено укладати угоди за свої кошти і виконувати замовлення непривілейованих членів і третіх осіб за певну винагороду (наприклад, 0,1 - 0,5% вартості угоди на мідь і олово; 0,25 -1% на свинець і цинк). Індивідуальними членами можуть стати особи не молодше 21 року, які народилися і проживають в Англії.
До членів-представників належать також особи не молодше 21 року, учасники або співвласники фірм, які народилися і проживають в Англії.
Органи управління біржових інститутів складаються з суспільної і стаціонарної структур (схема 3.).
Суспільна структура, в свою чергу, представлена Загальними зборами членів біржі і виборчими органами, що обираються на зборах членів біржі.
Вищим органом біржі є загальні збори її членів; виконавчим органом - біржовий комітет (Рада директорів). На американських і європейських біржах обирають також президента і віце-президента (віце-президентів) біржі. Для контролю за діяльністю виконавчих органів обирається контрольна комісія.
Для керівництва біржею при ній створюється ряд робочих органів. Як правило, в їх склад входять:
* розрахунковапалата, для проведення розрахунків за укладеними угодами і контролю за виконанням контрактів;
* біржовий арбітраж, для юридичного консультування і вирішення виникаючих спорів;
* реєстраційний комітет, для реєстрації і оформлення укладених угод і нагляду за виконанням правил біржової торгівлі;
* котирувальний комітет, для проведення котирування,

 
 

Цікаве

Загрузка...