WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Фінанси і банківська система - Реферат

Фінанси і банківська система - Реферат


Реферат на тему:
Фінанси і банківська система
1. Особливості фінансово-кредитної системи.
2. Суть і принципи організації банківської справи.
3. Ринок цінних паперів.
4. Фондова біржа.
5. Позичковий капітал. Підприємницький прибуток і процент. Прибуток банку.
1. Фінансово-кредитна система - це система дії грошового обігу в державі, який породжує ринок капіталів.
Капітал - це вартість, який приносить додаткову вартість, тобто це само зростаюча вартість.
Капітал може існувати у грошовій формі, цінних паперах, а також у формі факторів виробництва і товару. Але найбільш універсальна форма - це гроші (фінанси).
Англійський економіст Давид Рікардо дав таке визначення капіталу: "Капітал - це частина багатства країни, яка застосовується у виробництві і приводить у рух працю".
Отже капітал - це суспільне багатство в різних його формах, яке в своєму русі приносить приріст, багатство. Тут важливим є ринок капіталу, який полягає в продажі і купівлі капіталу. Цей процес відбувається у формі позики капіталів.
Комерційний кредит - це позика товарів, банківська позика. Кредит - грошима, тому банки є інструментом ринку - капіталу, тобто це підприємство, що виконує посередницькі функції при здійсненні платежів і наданні грошового кредиту.
2. Діяльність банку полягає в тому, що вони приймають на збереження під певний процент вільні грошові засоби від підприємств і на цій основі нагромаджуються грошові засоби, які віддають в кредит на більший процент. Отже вся діяльність - операції банків поділяється на 2 види: з одного боку банки приймають вклади, а з іншого - віддають гроші у позику - кредит операції, які полягають у прийманні грошових вкладів (депозитів) і збільшенні грошових засобів банків, називають пасивними. А операції, спрямовані на використання цих грошових засобів з метою одержання доходу називають активними.
Пасивні операції полягають у прийманні вкладів у випуску банкомат і цінних паперів, що збільшує грошові засоби банку. При цьому власні капітали банку складають часто лише 7-8% від усіх засобів банку.
Активні операції - це позика грошей, купівля цінних паперів, що приносить дохід векселів (купівля векселів називається обліком векселів).
Позика надається банком на короткий строк - до 1 року (короткостроковий кредит), або на більш тривалий (довгостроковий кредит). Довгостроковий кредит надається під більший процент.
Доход банку (банківський прибуток) - це різниця між процентами по вкладах і процентами по позиці, які завжди вищі.
В залежності від функцій, які вони виконують, усі банки поділяються на такі види:
- Комерційні банки - здійснюють кредитування промисловості і торгівлі. Вони приймають вклади і випускають цінні папери.
- Інвестиційні банки - надають довгострокові кредити (інвестиції) підприємствам і випускають цінні папери.
- Емісійні банки - це центральні банки країни. Вони здійснюють емісію (випуск грошей-банкнот). Кредитують інші банки - це банки банків державні, зберігають золоті і валютні запаси країни.
- Спеціальні банки здійснюють кредитування будівельних підприємств (будівельні банки), сільського господарства (сільськогосподарські банки).
Населення; ощадні банки; надають кредити під заклад нерухомості землі - іпотечні банки.
Основні функції всіх банків:
1) Перетворення грошових засобів у капітал
2) Посередництво в кредитах
3) Посередництво в платежах.
3. Обов'язковим атрибутом ринкової економіки є - ринок цінних паперів.
Цінні папери - це документи, що засвідчують право володіння певною вартістю, завдяки чому приносять дохід. Але на відміну від реального капіталу є фіктивним, який тільки заміщає реальний капітал. Це:
1. Акція - цінний папір, який засвідчує частку капіталів на паях (акціонеру). Що приносить дохід у вигляді дивіденду ,які є частиною прибутку акціонерного товариства. Акції продаються не по номінальній вартості, а по курсу.
Акція випускається комерційними банками і щорічно власник її отримує прибуток - дивіденд.
2. Облігація - цінний папір, що надає його власнику право отримувати дохід у вигляді фіксованого проценту.
3. Сертифікат - вид облігацій, що засвідчує право на певну власність.
4. Вексель - боргове зобов'язання по комерційному кредиту.
5. Заключний лист - цінний папір, що видається іпотечним банком під заставу майна чи землі.
4. Фондова біржа на відміну від товарної, яка є постійно діючим ринком різних товарів - це організований ринок цінних паперів, яка подає послуги з купівлі і продажу їх.
Члени біржі - біржові маклери:
- брокери - працівники біржі, які є посередниками торгівлі цінними паперами
- ділери - працюють самостійно купивши патент. Вони отримують за свою діяльність комісійні - певний процент від суми угоди, а також частину відраховують біржі, яка складає її прибуток.
- Маклери укладаючи угоду по реалізації цінних паперів дотримуються принципу - купити дешевше, продати дорожче.
Операції на фондовій біржі є:
1. Касові - угоди укладаються з відстрочкою платежу.
2. Строкові - термінові.
Значна частина угод тут є фіксованими коли чіткого руху акції не відбувається, а оплачується тільки різниця в курсі акції.
Найбільші в світі фондові біржі - Нью-Йоркська, Лондонська, Токійська.
5. Позичковий капітал - це капітал, який надається в позику в грошовій формі заради отримання банком проценту. Тобто беручи вільні гроші під процент 10-20, вони дають кредит під 20-30.
Ця різниця є прибутком банку. Вони акцемулюють вільні гроші підприємців населення, щоб дати в позику (кредит) під більший процент.
Прибуток, що одержують на позику розподіляють на 2 частини: одна - залишається в підприємців, які брали позику, а інша - повертається разом з позикою банку. Перша називається підприємницький прибуток, а друга - процентом.
Процент - це плата за кредит.
На сьогоднішній день норма проценту у високорозвинутих країнах складає 8-12%, а норма прибутку на позичковий капітал більше 20%, що дає можливість банку отримувати значний підприємницький дохід.
Прибуток банку складається з різниці в процентах ставках, по вкладання і по позиці, а також від власної підприємницької діяльності - операції з цінними паперами, товарами і засобами виробництва за дорученнями клієнтів банку.
Увесь капітал банку складається:
1. Позичкові засоби - вкладення підприємців і населення (90-97% капіталу банку).
2. Власний капітал - 10-5% грошових засобів банку.
Дохідність банку визначається нормою банківського прибутку - відношення суми прибутку банку до його власного капіталу.
Це показник рентабельності.
.

 
 

Цікаве

Загрузка...