WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Бюджетний процес - Курсова робота

Бюджетний процес - Курсова робота

по-друге, оподатковувати проценти по вкладах населення, спадщину, відчуження нерухомості, отримання міжнародних трансфертів. Збереження перших та введення других не виправдовується як через суперечливість таких кроків у контексті зменшення податкового тиску, так і з причини негативного співвідношення витрат на адміністрування та надходжень від подібних зборів.
ВИДАТКИ БЮДЖЕТУ
1. Позитивним кроком у бік досягнення збалансованості бюджету є пропозиція уряду відмовитись від затвердження переліку захищених статей бюджетних призначень, які згідно з кодексом не можуть бути секвестровані (скорочені). Подібний підхід цілком відповідає одному з принципів побудови бюджетної системи України - принципу справедливості та неупередженості, що передбачає справедливий розподіл суспільного багатства між громадянами та територіальними громадами (ст. 7 кодексу). Крім того, відсутність привілейованих статтей (при всій важливості закріплених за ними видатків) є важливим чинником підвищення загальної дисципліни бюджетного виконання, забезпечення рівного виконання видаткової частини бюджету. У свою чергу, Бюджетний кодекс прямо не зобов'язує включати до складу видаткових статтей бюджету захищені, хоча не передбачає і безумовної альтернативності існування чи неіснування захищених статтей на кшталт загального/спеціального фондів.
2. Неправомірними слід визнати пропозиції уряду обмежити застосування безспірного стягнення коштів з бюджетів за позовами фізичних та юридичних осіб наявністю відповідних бюджетних призначень. Таким чином, реалізація конституційного права на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконним рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами (ст. 56 Конституції) ставиться у залежність від "завбачливості" органів, відповідальних за формування бюджету, які передбачили або ні відповідні статті витрат.
МІЖБЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ
1. Позитивним є те, що уряд, на відміну від закону про держбюджет на 2002 рік, пропонує порядок надання додаткового трансферту місцевим бюджетам для зменшення фактичних диспропорцій між останніми через нерівномірність мережі бюджетних установ, який повністю відповідає п. 3 Прикінцевих положень кодексу. Надання зазначених коштів пропонується здійснити саме у вигляді трансферту - додаткової дотації з Державного бюджету обласним бюджетам та бюджету АРК для вказаних цілей, а не врахувати їх в обсягах відповідних бюджетів у вигляді нерозподілених за формульним розрахунком коштів (ст. 40 Закону "Про Державний бюджет на 2002 рік").
2. Не відповідає положенням Бюджетного кодексу (ч. 2 ст. 97) пропозиції уряду в частині надання субвенцій місцевим бюджетам на здійснення програм соціального захисту через обласні бюджети та бюджет АРК, як проміжних ланок між Державним бюджетом та основною масою місцевих бюджетів. Такий же порядок встановлений і для взаємовідносин з місцевими бюджетами у 2002 році, коли обсяги вказаних субвенцій з
3. атверджені окремо лише для обласних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджету АРК.
4. Проект не містить згадки про шляхи вирішення проблеми врегулювання міжбюджетних відносин на рівні села, селища, міста районного значення та району. Хоча Прикінцевими положеннями кодексу уряду й відведено два роки на внесення відповідного законопроекту, проте процес поступового поширення бюджетного регулювання на базові бюджети місцевого самоврядування варто було б розпочинати заздалегідь.
5. Не передбачено порядку розрахунку індексу відносної податкоспроможності бюджетів, що для 2003 року має розраховуватись наново (п. 4 Прикінцевих положень Бюджетного кодексу).
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЮДЖЕТУ (проект Реформування місцевих бюджетів/підтримка економічної та фіскальної реформи)
БЮДЖЕТНИЙ МОНІТОРИНГ
Аналіз положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік"
ПОКАЗНИКИ ДОХОДНОЇ ЧАСТИНИ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ НА 2004 РІК
Доходи Державного бюджету України на 2004 рік визначено у сумі 60,7 млрд. грн. (59,1 млрд.грн. без урахування міжбюджетних трансфертів), що на 7,5 млрд. грн. (на 8,3 млрд.грн. без урахування міжбюджетних трансфертів), або на 14 відсотків більше (на 16,3 - відповідно), ніж передбачено Законом України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" .
Діаграма 4.
Збільшення показників доходної частини бюджету пояснюється загальними позитивними тенденціями розвитку соціально-економічного становища України, а саме: зростанням реального ВВП, стриманням інфляції, зменшенням обсягу бартерних операцій, стабільністю обмінного курсу гривні.
Доходи загального фонду державного бюджету (без міжбюджетних трансфертів) передбачено у сумі 46,3 млрд. грн., а доходи спеціального фонду - в сумі 12,8 млрд. грн. Співвідношення загального і спеціального фондів доходної частини бюджету в 2003 та 2004 роках залишилося практично незмінним: 78,3 відсотка і 21,7 відсотка. В той же час, у порівнянні з фактичним виконанням державного бюджету у 2001 та 2002 роках спостерігається тенденція до збільшення частки доходів загального фонду державного бюджету (див. діаграму 4).
Діаграма 5.
СТРУКТУРА ДОХОДІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ
У структурі доходів державного бюджету на 2004 рік спостерігається поступове збільшення податкових надходжень. Варто відзначити скорочення (на 2,1 відсоткового пункту) надходжень від податку на прибуток підприємств, яке пояснюється зменшенням ставки податку з 30 відсотків до 25, а також збільшенням частки податку на додану вартість (на 0,9 відсоткового пункту), завдяки реструктуризації простроченої заборгованості з відшкодування ПДВ. Збільшення питомої ваги надходжень від акцизного збору відбуватиметься, зокрема, завдяки запровадженню нових комбінованих ставок збору на тютюнові вироби та збільшення ставок збору на алкогольні вироби.
За структурою джерел доходів як загального фонду державного бюджету, так і спеціального, значних змін у Законі України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" у порівнянні з аналогічним Законом на 2003 рік не сталося.
Із спеціального до загального фонду Державного бюджету України переведено надходження коштів відзбору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Джерела доходної частини державного бюджету зазнали суттєвих змін. Насамперед йдеться про прийняття нових положень або внесення істотних змін в існуючі закони з питань оподаткування в межах податкової реформи в Україні: введення ставки податку на прибуток підприємств на рівні 25 відсотків, прийняття нового закону з оподаткування доходів фізичних осіб, запровадження нового законодавства з загальнодержавного обов'язкового соціального страхування тощо. З іншого боку, в 2004 році починають діяти нові комбіновані ставки акцизного збору на тютюн та тютюнові вироби, що, як передбачається, сприятиме збільшенню цих надходжень до бюджету.
Закон України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" передбачає низку норм, які змінюють положення податкового законодавства

 
 

Цікаве

Загрузка...