WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Фінансовий ринок України - Реферат

Фінансовий ринок України - Реферат

США. Однак для України більш прийнятний інший вид коридору, що застосовувався в країнах з подібною економікою, а саме "похилий коридор".
8. Виникнення вторинного ринку ЦП
З поглибленням приватизаційного процесу в Україні почався також розвиток операцій на вторинному ринку, головною метою якого є забезпечення торгівлі акціями приватизованих українських підприємств і ОДВП на сучасному рівні. Рік 1998, що дав додатковий якісний поштовх приватизації (перехід до грошової приватизації), сприяв виникненню одного з найбільших у Європі фондових ринків. На цьому етапі поки лише створюється методологія торгівлі на вторинному ринку, що могла б забезпечити ліквідність як для малого числа великих компаній, по акціях яких ведеться активна торгівля, так і для широкої групи підприємств, акції яких продаються нерегулярно. У 1998 р. настав етап впровадження інституту електронного позабіржового ринку, тому що фондові дилери уже висловили свою перевагу веденню торгів зі своїх офісів, а не на біржовій площадці. У чималому ступені завдяки їхнім зусиллям 25.02.96 в Україні виникла Асоціація "Позабіржова фондова торгова система" (ПФТС), що забезпечила створення національної електронної системи. Уже з 05.07.96 ПФТС приступила до торгівлі цінними паперами в режимі реального часу на базі програмного забезпечення корпорації США. Багатофункціональна система ПФТС розроблена для забезпечення діяльності брокерів, дилерів і маркетмейкерів по розміщенню фінансових інструментів із залученням власних і позикових засобів. На початку 1998 р. система була встановлена на робочих місцях 200 торговців цінними паперами, у числі яких лише 1/5 складали банки, а інші - позабанківські фінансові організації, розташовані в різних регіонах України.
За рішенням Ради асоціації ПФТС із 01.04.98 у торговій системі був офіційно введений інститут маркетмейкерів і для них були встановлені правила поведінки на торгах. До числа основних вимог до них відносилася обов'язкова безупинна підтримка котирувань по акціях як мінімум чотирьох емітентів першого рівня лістингу.
Наприкінці 1996 р. до торгового режиму були допущені учасники з 7 регіональних центрів України, у тому числі Донецька, Дніпропетровська, Харкова, Одеси, Вінниці. Наприкінці 1997 р. технічні можливості ПФТС забезпечили підключення до торгової системи торговців всіх обласних центрів України. Таким чином, до 1998 р. система об'єднала всі регіональні ринкові площадки в єдину торгову мережу, що дозволяє проводити операції з акціями приватизованих підприємств, векселями, ОВДП, муніципальними облігаціями, а також з компенсаційними сертифікатами. Членом асоціації може стати будь-який ліцензований торговець ЦП (резидент), що розташовує трьома рекомендаціями від учасників ПФТС, у яких мається ліцензія на торгівлю ЦП терміном більш року. Рішення про прийом кандидатів до ПФТС приймає рада асоціації. Торгівля в рамках ПФТС регулюється Торговими правилами, Положенням про лістинг і делістинг, Арбітражним кодексом, Дисциплінарним кодексом, Кодексом професійної відповідальності й інших документів.
ПФТС дозволяє торговцям ЦП проводити торгові операції з контрагентом з віддалених районів через електронну систему, у якій виставляються конкуруючі пропозиції на покупку і продаж. Система формує списки пропозицій дилерів за принципом ринкової ціни повідомляється, що ними найкращої, (найвища ціна на покупку і найнижчу ціну на продаж). Здійснення торгівлі в режимі реального часу дозволяє торговцям вести переговори на екранах дисплеїв, виставляти котирування, одержувати оперативну інформацію про стан ринку й укладати угоди. У системі закладена можливість об'єднання з депозитаріями і розрахунково-кліринговими системами, що в найближчому майбутньому багаторазово підвищить її ефективність і в перспективі приведе до повної автоматизації розрахунків і перереєстрації після висновку угод.
Система максимально проста, заснована на застосуванні високотехнологічних апаратних засобів, програмних додатків, спеціально розроблених за методикою, що дозволяє її удосконалювати відповідно до потреб українського фондового ринку, що розвивається. ПФТС, на відміну від всіх існуючих в Україні торгових систем, належить користувачам - брокерсько-диллерським компаніям.
Оскільки головними показниками будь-якої торгової системи є обсяг торгівлі, кількість учасників і контрактів і ін., цікаво подивитися на динаміку розвитку торгів ПФТС. У 1996 р. обсяг торгів усієї торгової системи склав 3 млн грн. За перші 6 місяців 1997 р. обсяг торгів ПФТС склав 36 млн грн, а за друге півріччя приріст склав 269 млн грн, що в кінцевому рахунку дало річний обсяг у 305 млн грн. Слід зазначити, що в другій половині 1997 р. щоденнийрівень торгів ПФТС фактично постійно перевищував обсяг торгів за весь 1996 р. Аналогічна динаміка росту кількості контрактів, збільшення числа яких поки йде по експоненті, бурхливо наростаючи, що є свідченням швидкого розвитку торгової системи.
9. Лістинг і котирування.
До числа показників розвиненості ринку цінних паперів варто віднести строге дотримання на ринку вимог лістингу і використання котирувань. Те, що просто для інших країн, уже 4-5 століть, що використовують у своєму економічному житті елементи фондового ринку, для України - майже абсолютно нове явище, що раніше не спостерігалося ні в житті, ні в термінології. Лише не набагато більше 200 років тому (у 1797 р.), коли Київ став губернським містом, столицею так називаного Південно-Західного краю, у ньому почався інтенсивний розвиток торгівлі і промисловості. У 1865 р. створюється Київська біржа, що функціонувала до початку Першої світової війни (1914 р.) і була серйозним торгово-промисловим центром регіону. Лише в 90-і роки XX в. почалося відродження фондового ринку України, і відразу довелося приступити до вироблення загальних вимог до емітентів і їхніх цінних паперів, а також умов і механізму допуску до котирувань. На початковому етапі становлення українського ринку цінних паперів своє застосування знайшло тільки фіксоване котирування, при якій існує одна ціна протягом котирування. Вона встановлюється на конкретний момент на основі реального попиту та пропозиції ЦП. Заявки на покупку і продаж ЦП збираються брокерами напередодні і передаються на біржу перед котируваннями в день торгів.
На розвитих ринках цінних паперів застосовується мультифіксингове котирування, при якому курсовою ціною на визначений момент є та, по якій були виконані останні заявки. Протягом одного біржового дня при мультифіксингу існує нескінченна безліч курсів, і відповідно заявки на покупку і продаж подаються і приймаються протягом усього цього часу. У результаті курс цінних паперів при мультифіксингу в будь-який момент часу цілком відповідає попиту та пропозиції на той же момент. З подальшим становленням ринку цінних паперів України впровадження мультифіксингу стане реальністю лише на початку XXI в., оскільки процес формування акціонерних компаній займе ще 2-3 року, і лише тоді очікується пожвавлення масового попиту та пропозиції ЦП на українському ринку.
Лістинг, чи процес фіксування цінних паперів компаній на фондових біржах, спочатку проводився на Лондонській фондовій біржі, єдиної до 1980 р. що вела перелік допущених до фондового ринку компаній на базі підписаних листингових угод. У цих угодах передбачалися норми і правила поведінки торговців цінними паперами і порядок інформування власників ЦП. До початку 1995 р. на Лондонській фондовій біржі нараховувалося більш 2 тис. англійських і ірландських компаній, що підписали лістингові угоди. На відміну від бірж

 
 

Цікаве

Загрузка...