WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Ф’ючерсний ринок та його особливості - Реферат

Ф’ючерсний ринок та його особливості - Реферат

покупцем і гарантує виконання сторонами своїх зобов'язань.
Як видно, сутність ф'ючерсних валютних операцій дещо подібна до форвардних. Так, ф'ючерсні операції, як і форвардні, здійснюються з поставкою валюти на термін понад три дні з дня укладання контракту, при цьому ціна виконання контракту в майбутньому визначається в день його підписання.
Однак при видимій зовнішній подібності існують такі суттєві відмінності ф'ючерсних валютних операцій від форвардних:
o якщо форвардні операції здійснюються на міжбанківському валютному ринку, то ф'ючерсні - переважно на біржовому, що приводить до визначення термінів і обсягів операцій за форвардними контрактами на основі взаємної домовленості сторін, тоді як умови виконання ф'ючерсних контрактів прив'язані до певних дат роботи бірж (наприклад, перший понеділок кожного третього місяця), тобто стандартизовані за термінами, обсягами та умовами поставок;
o індивідуальні контракти, що укладаються між клієнтом і банком при форвардних валютних операціях, як правило, більш дорогі порівняно із стандартизованими ф'ючерсними контрактами. Завдяки цьому форвардні операції супроводжуються більшою маржею (спредом) і призводять до більших витрат для клієнта порівняно з ф'ючерсними;
o доступ на форвардні валютні ринки для невеликих фірм обмежений, оскільки мінімальна сума для укладання контракту становить у переважній більшості випадків 500 тис. дол. США. Ф'ючерсний ринок доступний як для індивідуальних, так і малих інституціональних інвесторів;
o якщо форвардні валютні операції на 95% закінчуються поставкою валюти за контрактом, то ф'ючерсні операції, навпаки, на 95% закінчуються укладанням зворотної (офсетної) угоди, при якій не здійснюється реальної поставки валюти,а учасники цієї операції одержують лише різницю між початковою ціною укладання контракту і ціною, що існує на день здійснення зворотної (офсетної) угоди;
o при формуванні форвардного валютного контракту набір валют практично не обмежений. Ф'ючерсні валютні операції здійснюються з обмеженим набором, як правило, резервних валют - долара США, німецької марки, французького франка, японської єни, англійського фунта стерлінгів тощо.
Загострення суперництва між російськими біржами змушує їх шукати партнерів у сусідніх країнах, зокрема в Україні. Президент Російської фондової біржі РТС (Російська торгова система) Олег Сафонов запропонував українській Першій фондовій торговій системі (ПФТС) створити спільну біржу для торгівлі строковими контрактами. Він вбачає перспективним об'єднання фондових ринків кількох країн СНД (насамперед Росії, України і Казахстану) у велику "строкову біржу".
Дивно, що російського організатора фондової торгівлі зацікавив саме ф'ючерсний ринок. Адже в Україні цей сегмент практично відсутній, до того ж на ПФТС торгівля строковими контрактами не проводиться. Номінально лише на двох з восьми українських бірж відбувається торгівля строковими інструментами.
Проте фактично опціони Укртелекому на Українській міжбанківській валютній біржі та опціони Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату на Українській фондовій біржі є не ринковими, а технічними фінансовими інструментами. Та й обсяги торгів порівняно з Росією вельми незначні. За підсумками першого кварталу поточного року обсяг торгівлі ф'ючерсними інструментами на українських біржах становив близько $50 млн.
Водночас у Росії обсяги ф'ючерсних операцій за останній рік зросл удвічі. Основними біржами-конкурентами є Московська міжбанківська валютна біржа (ММВБ) і РТС. Лише денні обороти за ф'ючерсними контрактами на ММВБ сягають позначки $100 млн, а на РТС - $30 млн.
На сьогодні ці біржі обслуговують різні ф'ючерсні інструменти. ММВБ спеціалізується на валютних ф'ючерсах, у яких базовий актив - долар чи євро. А РТС організувала ф'ючерсну торгівлю корпоративними цінними паперами.
Наявність вітчизняного ф'ючерсного ринку дозволить:
1) Зміцнити прямі зв'язки між виробниками і споживачами біржової продукції за рахунок надання їм можливості застрахувати себе від зміни рівня цін.
2) Значно спростити процес реалізації товару за рахунок упровадження системи обороту складських зобов'язань (варрантів) - товаророзпорядчих документів, що дають право його власнику одержати товар прямо зі складу.
3) Додати угодам, чиненим на біржі, масовий характер за рахунок організації біржової торгівлі зобов'язаннями перед розрахунковою палатою чи прийняти поставити стандартну партію товару у виді передачі складських свідчень (варрантів).
4) гарантувати виконання будь-якої угоди, вчиненої на біржі.
5) забезпечити збалансованість між попитом та пропозицією за рахунок створення при розрахунковій палаті гарантійного фонду і внесення кожним учасником біржової торгівлі гарантійних внесків у розрахункову палату.
6) значно збільшити швидкість обороту коштів.
7) різко скоротити витрати звертання.
8) надавати банками й іншими кредитними установами, що є членами розрахункової палати, своїм клієнтам новий вид послуг - здійснення онкольних угод (до-зажадання).
Список використаної літератури
1. Алексеев М.Ю. Рынок ценных бумаг. - М.: Финансы и статистика, 1992. - 352 с.
2. Алехин Б.И. Рынок ценных бумаг. Введение в фондовые операции. - С.: Сам Вен. 1992. - 160 с.Боринець С.Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини: Підручник. - 2-ге вид. перероб. й доп. -К.: Т-во "Знання". КОО. 1999.-305 с.
3. Василик О. Д. Теорія фінансів: Підручник. - К.: НІОС, 2000. - 416 с.
4. Деньги. Кредит. Банки: Учебн. для вузов / Жуков Е.Ф. и др. Под ред. Проф. Жукова Е.Ф. - М.: Банки и биржи, ЮНИТИ. 1999. - 622 с.
5. Жуков Е.Ф. Ценные бумаги и фондовые рынки: Учеб. пособие для вузов. - М.:
6. Задоя А. О., Ткаченко І. П. Структура та функції сучасного фінансового ринку // Фінанси України. - 1999. - № 5. - С. 3-11.
7. Банки и биржи. ЮНИТИ. 1995. - 224 с.
8. Мишкін, Фредерік С. Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків/Пер. з англ. С. Панчишин, Г. Стеблій, А. Стасишин. - К.: Основи, 1998. - 936 с.
9. Управління зовнішньоекономічною діяльністю: Нвч. посібник /Під заг. Ред. А.І.Кредісова/Пер. з рос. Н.Кіт, К.Серажим. - К., 1997. - 448 с.
10. Фондовий ринок України. Навчальний посібник / Керівник авт. кол. В.В.Оскольський - К.: Українська фондова біржа - видавництво "Скарбниця", 1994. - 512 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...