WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Управління державним боргом (пошукова робота) - Реферат

Управління державним боргом (пошукова робота) - Реферат

комерційні папери, питома вага казначейських короткострокових облігацій (і передусім казначейських векселів) знижується до 28-30 % у 2003 р. Проте якщо взяти до уваги операції репо з державними облігаціями, то питома вага держави на грошовому ринку становитиме від 47 до 50 %. Векселі, що випускаються на строк три, шість місяців і на одинрік номіналом 10 000, 100 000, 1 000 000 дол., відіграють особливу роль у проведенні фінансової та грошової політики. Міністерство фінансів використовує їх під час управління виконанням бюджету для покриття касового дефіциту, ФРС - для управління грошовим обігом.
В американській економічній літературі відзначаються особливості ринку казначейських векселів США. По-перше, це міжнародний ринок. Його учасниками є не лише банки і фінансові інституції США, а й центральні та комерційні банки, фінансові інституції інших країн. По-друге, він є засобом регулювання ліквідності. По-третє, він головний інструмент під час проведення операцій ФРС на відкритому ринку.
Отже, на підставі дослідження місця й ролі державних облігацій на фінансовому ринку можна зробити такі висновки. По-перше, держава - найбільший суб'єкт ринку. По-друге, у США створено розгорнуту інфраструктуру фінансового ринку у вигляді різних банківських і небанківських інституцій, фінансових, ощадних і страхових фондів, асоціацій, спілок тощо. Від 10 до 25 % їхніх активів вкладено в державні облігації. По-третє, фізичні особи (бюджети домашніх господарств) є як прямими, так і непрямими кредиторами держави. По-четверте, ФРС здійснює на відкритому ринку операції з цінними паперами держави з метою управління грошовим ринком.
Необхідно зазначити, що у США існує широка економічна база для розміщення цінних паперів. З суто організаційного боку, є розгалужена система фінансових посередників і є інвестори, що мають фонди для вкладень у державні цінні папери. У США роль посередників при розміщенні нових позик виконують дилери з державних облігацій. Центр урядового ринку - це 37 дилерів, 10 з них - спеціалізовані департаменти найбільших комерційних банків, решта - великі небанківські дилери, які також спеціалізуються на державних облігаціях і розташовуються у Нью-Йорку. Слід зазначити, що частка первинних дилерів постійно зростає. У 1971 р. вона становила 32 %, в 1981 р. - 51, а в 2003 р. - перевищила 60 %.
Первинні дилери мають право купувати облігації прямо у казначейства. Обсяг ринку облігацій величезний. Його щоденний обіг перевищує обіг на будь-якому з провідних світових ринків цінних паперів. Так, наприклад, у 2001 р. середньоденний оборот Нью-Йоркської фондової біржі становив 42,3 млрд дол., Лондонської - близько 18 млрд дол., НАСДАК - 44,1 млрд дол., тоді як середньоденний оборот дилерів з державними облігаціями у лютому 2002 р. дорівнював 540,8 млрд дол. Операції дилерів зростають із року в рік, відбиваючи загальне зростання боргу. За останні 20 років щоденний обіг дилерів зріс більш як у 12 разів.
Дилери здійснюють операції з негайною оплатою (понад 80 % обігу), ф'ючерсні та форвардні угоди, а також угоди з опціонами. В операціях з негайною оплатою переважають операції з первинними дилерами - біля 60% та банками і небанківськими інституціями - 40 %. Переважаюча частка цих операцій припадає на облігації казначейства і порівняно незначна - на облігації федеральних агентств. В операціях з цінними паперами казначейства переважають короткострокові облігації: казначейські векселі і купонні облігації строком до 3,5 років. В операціях з облігаціями федеральних агентств переважають довгострокові цінні папери, випущені на базі пулу іпотек.
Ф'ючерсною операцією називається угода, за якою сторони будуть зобов'язані на певну дату купити або продати облігації за ціною, узгодженою в день контракту. Ці контракти укладаються під час біржових торгів. Форвардні контракти відрізняються від ф'ю-черсних тим, що вони укладаються поза біржею. Особа, що зобов'язується продати цінні папери відповідно до контракту, відкриває коротку позицію, тобто продає форвардний (ф'ючерсний) контракт. Особа, що купує цінні папери за контрактом, відкриває довгу позицію. Типовими контрактами дилерів є ф'ючерсні контракти.
Ф'ючерсні і форвардні операції здійснюються дилерами з казначейськими облігаціями і з облігаціями федеральних агентств. Ці угоди укладаються в більшому обсязі з довгостроковими облігаціями і з облігаціями федеральних агентств, випущеними на базі пулу заставних паперів. З державними облігаціями укладаються також опціонні угоди, хоч їх питома вага в щоденних угодах незначна - 2-3 %. Такі угоди укладаються тільки за купонними зобов'язаннями казначейства, майже половина з них - за довгостроковими облігаціями. Крім того, приблизно 10% угод укладається з облігаціями федеральних агентств з іпотечним покриттям.
Опціонний контракт (так само, як і ф'ючерсний або форвардний) є строковою операцією, тобто операцією на певний строк. Різниця полягає в тому, що покупець має право вибору: виконувати умови контракту чи ні на момент його закінчення. У разі відмови, покупець втрачає суму опціонної премії, тобто вартості купленого опціону. Відмова може статись у тому разі, якщо встановлена ціна облігації змінилася не на користь покупця. Опціон може використовуватися як метод хеджування, тобто страхування від ризику втрат при купівлі або продажу цінних паперів.
В операціях аутрайт 60 % становлять операції з казначейськими цінними паперами і 40 % - з цінними паперами федеральних агентств, у тому числі 21 % - з іпотечними цінними паперами. В операціях аутрайт з федеральними облігаціями переважають купонні облігації з термінами до п'яти років - 34,6 % і вище п'яти років-19,0%.
Операції з облігаціями федеральних агентств також досить різноманітні за строками і видами фінансових інструментів. На короткострокові дисконтні ноти припадає 12,9 %, на довгострокові облігації, що забезпечені іпотеками, - 21,1%. Ф'ючерсні операції проводяться здебільшого з купонними облігаціями строком понад п'ять років, тобто переважно з довгостроковими цінними паперами.
Дилери з державних цінних паперів укладають опціонні операції як на фондових біржах, так і на позабіржовому ринку, їх обсяг порівняно з оборотами аутрайт незначний. Основними фінансовими інструментами опціонів виступають купонні облігації до п'яти років і понад п'ять років, які відповідно становлять 14,7 і 61,7% опціонного обороту. Крім того, опціони укладаються на облігації, що забезпечені іпотечними цінними паперами; їх частка становить 22 % обсягу опціонних операцій.
Як фіскальний агент казначейства, федеральні резервні банки та їхні відділення використовують системи обліку для управління ринковими державними облігаціями: комп'ютеризовану систему рахунків у комерційних банках і комп'ютеризовану систему рахунків для індивідуальних осіб і недепозитних

 
 

Цікаве

Загрузка...