WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Фінансові аспекти тіньової економіки - Курсова робота

Фінансові аспекти тіньової економіки - Курсова робота

систему таким чином, що вони перетворюються в "чисті" гроші, тобто їм надається вигляд цілком легітимних доходів, і правоохоронні органи втрачають можливість встановити особу, що є ініціатором кримінальної угоди, або визначити першоджерело злочинного походження цих коштів.
Загальна нерозвиненість і недосконалість правової інфраструктури, що регулює кредитно-банківську систему України сприяє поширенню "тінізації" та криміналізації вітчизняної економіки.
У програмній доповіді Президента України "Шляхом радикальних економічних реформ", якою визначались основні засади економічної та
соціальної політики стосовно стану системи правового забезпечення функціонування банківської системи України, було зазначено: "Для врегулювання основних засад банківської діяльності необхідно за підрахунками фахівців понад 20 законодавчих актів. Ми ж маємо лише один Закон "Про банки і банківську діяльність", значна частина положень якого не має прямої дії.
Як наслідок, процес реформування банківської системи набув стихійного характеру. Вкрай обмеженими виявилися можливості впливу на цей процес і Національного банку. Катастрофічне нарощування масштабів поза банківського грошового обігу, численні порушення, що мають місце в банківській сфері, свідчать про те, що НБУ ідержава ще не опанувала необхідними важелями регулювання цієї ключової сфери економіки".
За умови фактичної відсутності правової інфраструктури, вкрай необхідної для цивілізованого функціонування банківської системи, вона у своїй діяльності керується більш ніж 500 нормативними підзаконними актами, що були прийняті Національним банком України протягом останніх п'яти років.
Поширенню цього явища, пов'язаного із "відмиванням" грошей, значною мірою сприяє закритість кредитно-фінансових установ, банківська таємниця вкладів. Внаслідок цього торговець наркотиками або інший суб'єкт кримінального середовища отримує можливість не тільки переміщувати гроші по всьому світові, але й "легалізувати" їх.
За законодавством України "відмивання брудних грошей" не є кримінальним злочином. Тобто в нашій країні немає спеціальних законодавчих актів, які безпосередньо націлені на боротьбу із "відмиванням" грошей, тому і правова відповідальність за такі дії відсутня. Саме тому можна стверджувати, що в Україні, де створені найсприятливіші умови, поширюється процес "відмивання брудних грошей" як вітчизняного криміналітету, так і міжнародної мафії. У зв'язку з цим природно постає питання щодо того, чи можна використовувати нашу існуючу базу законів для обмеження цього небезпечного явища. Для відповіді на ці питання необхідно співставити вимоги закордонного (передусім американського) законодавства, із вітчизняним в частині надання установами банківської системи звітів, зберігання обліково-звітної документації та подання інформації щодо взаємовідносин з іноземними фінансовими організаціями державним контрольним та правоохоронним органам.
Так, скажімо, кредитно-фінансові установи США надають звіти щодо валютних операцій і платежів готівкою, що отримуються в торгівлі і підприємництві, створюють тим самим, по-перше, інформаційну базу для аналізу та пошуку "відмивателів". По-друге, у випадках обґрунтованої підозри щодо тієї чи іншої особи у "відмиванні" грошей такі відомості дають можливість встановлювати рух його грошових коштів та підтвердити факти "відмивання", тобто отримати необхідні докази.
У нас же не передбачено звіти ані по депозитах, ані по обсягах зняття вкладів, платежах або переказах, ні щодо отримання готівкових грошових коштів, у зв'язку із чим аналіз інформації, що стосується пошуку "відмивателів" і їх "покривателів" стає майже неможливим. Тобто незаперечним є той факт, що на шляху поширення цього злочинного явища відсутні будь-які правові та організаційно-процедурні механізми та бар'єри.
Слід додати, що поширенню "тіньових" процесів, особливо таких, як "відмивання" грошей та масштабне ухилення від сплати податків в нашій країні сприяє відсутність необхідного балансу між правами приватних осіб на комерційну таємницю і законними потребами посадових осіб контрольних та правоохоронних органів держави в отриманні матеріалів та інформації при перевірках, звітах або такої, що відноситься до справи слідства, яка випливає із закону про банки та банківську діяльність щодо банківської таємниці. У зв'язку з цими статтями оперативні та інші працівники правоохоронних органів позбавлені можливостей доступу до інформації по рахунках юридичних і фізичних осіб, без чого у ряді випадків неможливо здійснювати перевірку та відкривати кримінальні справи. Тому, навіть при наявності обґрунтованих підстав щодо здійснення злочину, ніхто (ні слідчий, ні прокурор, ні суддя, ні інші особи) не в силах вирішити питання щодо вилучення певних документів та отримання даних про операції по рахунках конкретних фірм і юридичних осіб, не порушуючи при цьому норм чинного законодавства.
Ці дані можуть бути надані податковій службі. Але на відміну від служби
внутрішніх доходів країн, що мають розвинену ринкову економіку, вона не тільки не наділена правом розслідування, але навіть не має статусу органу дізнання, у зв'язку із чим обов'язки по перевірці правильності визначення прибутку та обчислення податків податковими інспекторами фактично виконуються лише шляхом арифметичного розрахунку даних, що є у первинних документах. Тому співставити їх із відомостями, що подані у деклараціях, фактично неможливо. Проте, навіть за існуючих обмежень аналіз порушених кримінальних справ, актів, документальних перевірок, наявної оперативної інформації, що був проведений Державною податковою Адміністрацією України, засвідчує, що внаслідок правової неврегульованості та недосконалості діючого законодавства, банківська система України стала однією з головних сфер ухилення від сплати податків ділками "тіньової"" економіки. З цією метою ними створюється мережа фіктивних підприємств, за допомогою яких вуалюються незаконні фінансово-господарські операції.
Про масштаби цієї протиправної діяльності свідчить те, що, наприклад, у
листопаді 1997 року підрозділами податкової поліції виявлена 561 фіктивна фірма, під прикриттям яких проводились незаконні операції по "ЛОРО-рахунках" банків-нерезидентів. Діями правопорушників завдається величезна шкода економіці і бюджету держави. Тільки в м. Києві у 1997 році виявлено 1,5 тисячі фіктивних структур, на рахунках яких було заблоковано 17 млн. грн., у той час як загальна сума прихованих від оподаткування угод, проведених через ці фірми, перевищила З

 
 

Цікаве

Загрузка...