WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Фондова біржа в україні проблеми та перспективи розвитку - Реферат

Фондова біржа в україні проблеми та перспективи розвитку - Реферат

(ПФБ), а статус торговельно-інформаційних систем отримавУкраїнський центр сертифікатних аукціонів (УЦСА).
2. Котирування цінних паперів
Термін "котирування" в основному застосовується на позначення дії або механізму встановлення ціни (ринкової вартості, біржового курсу) цінних паперів, валюти або товару (далі йтиметься про котирування тільки цінних паперів). Крім того, цим терміном позначають можливість обігу цінних паперів (коли цінні папери
обертаються на біржі, то кажуть, що вони "котируються"), а також офіційну публікацію про біржові курси в спеціальних бюлетенях.
Термін "котирування" французького походження - "соter". Англійська мова користується словом "quotation", що має таке саме значення.
Котирування здійснюється на фондовій біржі, але біржовим курсом (як орієнтиром) користуються і на позабіржовому ринку цінних паперів.
Котирування цінних паперів відбувається:
а) методом реєстрації;
б) методом встановлення єдиного курсу.
Метод реєстрації передбачає аналіз даних про фактичні угоди, що зареєстровані на фондовій біржі. У результаті аналізу виявляються найбільш характерні (типові) рівні цін, котрі складаються на біржі і є показовими для ринкової кон'юнктури. Предметом реєстрації є граничні ціни - за верхнім і нижнім рівнем щоденного біржового курсу цінних паперів. При цьому показується біржова ціна, що визначається найвищим курсом покупця цінних паперів даного виду і найнижчим курсом продавця. Фіксується також ціна в перші хвилини біржового дня і ціна, що складається в кінці дня. У світі накопичено вже величезний досвід публікацій біржових курсів облігацій у котирувальних бюлетенях, де вказуються не тільки максимальні й мінімальні рівні цін, а й середній рівень ціни на даний день.
Котирувальний аналіз реєстраційним методом дуже швидко виконується з використанням сучасних біржових автоматизованих систем. Такі самі системи застосовуються і за здійснення іншого методу котирування - встановлення єдиного курсу, про який варто розповісти докладніше.
Єдиний (типовий) курс цінних паперів того чи іншого виду встановлюється на підставі відомостей про кількість паперів, котрі бажає продати продавець, і про кількість паперів, які бажає купити покупець. Але ще важливішими є відомості про ціни, що їх просить продавець і котрі пропонує покупець. На підставі порівнювання цих відомостей складається певний баланс, який розглянемо на прикладі.
Але спочатку візьмімо до уваги, що зміна ринкової ціни на цінні папери зумовлює міру заінтересованості продавця й покупця у здійсненні купівлі-продажу. За зростання ціни заінтересованість продавця збільшується, а покупця - навпаки. Існують рівні ціни, коли заінтересованість і продавця і покупця дорівнює нулю: це - межа ціни, пропонованої продавцем (П), і межа ціни, що її просить покупець (І). Звідси визначається прийнятний рівень ціни (Ц). Продавець готовий продати цінні папери тільки за Ц > П, а покупець - купити їх тільки за Ц < І. Операція відбувається в діапазоні П < Ц < І.
З цієї аксіоми випливають два біржові правила котирування цінних паперів.
а) заявки, у котрих є максимальні рівні цін на купівлю й мінімальні - на продаж, мають виконуватися повністю (якщо немає впливу зовнішніх факторів);
б) заявки, у котрих зазначаються ціни, що наближаються до максимальних на купівлю і мінімальних на продаж, можуть виконуватися частково.
Припустімо, що з кількості всіх заявок (наказів) на продаж цінних паперів певного виду є група заявок на продаж 50 цінних паперів "за будь-якою ціною", тобто за ціною, що може скластися на фондовому ринку певного дня (зрозуміло, за найліпшим курсом). Припустімо також, що друга група заявок містить наказ продати 40 цінних паперів за ціною не нижче 550 грн. за кожний папір (вище можна, оскільки йдеться тільки про граничну ціну). Постає питання, скільки цінних паперів може бути продано за ціною 550 грн.? Відповідь очевидна: 50 + 40 = 90 цінних паперів, тому що продавці, котрі були згодні продати свої 50 цінних паперів за будь-якою ціною, тим більше погодяться продати їх за 550 грн.
Якщо третя група заявок міститиме наказ продати, наприклад, 60 цінних паперів за ціною 551 грн., то за цією ж ціною із задоволенням продадуть свої папери і продавці перших двох груп. Отже, всього цінних паперів, що можуть бути продані за ціною 551 грн., буде вже 90+ 60= 150.
Четверта група заявок містить наказ продати 55 цінних паперів за ціною 552 грн. Тоді всього паперів, що можуть бути продані за цією ціною, буде 150 + 55 = 205. І так далі, поки ціна не підніметься, наприклад, до рівня 556 грн. Вище продавці в нашому прикладі ціну не підніматимуть, розуміючи нереальність такого продажу.
Як бачимо, загальна кількість цінних паперів, котрі можуть бути продані за певною ціною, визначається з нарощуванням підсумку (табл. 2).
Таблиця 2
СТРУКТУРА МАСИВУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ У ЗАЯВКАХ ПА ПРОДАЖ
№ груп заявок
Пропоновані граничні ціни, грн.
Кількість цінних паперів
за кожною групою
з нарощуванням підсумку
8
7
6
5
4
3
2
1 556
20
325 + 20 = 345
555
ЗО
295 + ЗО = 325
554
40
255 + 40 = 295
553
50
205 + 50 = 255
552
55
155 + 55 = 210
551
60
90 + 60=150
550
40
50 + 40 = 90
продати за будь-якою ціною
50
50
Оскільки інтереси продавця й покупця щодо ціни протилежні (продавця цікавить вища ціна, а покупця - нижча), то підсумовування кількості куплених цінних паперів відбуватиметься у зворотному порядку - від найбільшої ціни до найменшої (табл. 3).
Продовжуючи думку (але вже з позиції покупця), зазначимо, що серед заявок на купівлю цінних паперів є група заявок на купівлю 70 цінних паперів "за будь-якою ціною" (за найліпшим курсом, який просять), що може скластися на даній біржі в даний день. Припустімо також, що друга група заявок покупців містить наказ на купівлю 60 цінних паперів за ціною не вище 556 грн. за кожний цінний папір (нижче, зрозуміло, можна). Отже, за ціною 556 грн. можна купити 70 + 60 = 130 цінних паперів, оскільки покупці першої групи з радістю приєднаються до покупців другої групи (так само, як це раніше зробили продавці).
Таблиця 3
СТРУКТУРА МАСИВУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ У ЗАЯВКАХ НА КУПІВЛЮ
№ груп заявок
Пропоновані граничні ціни. гри.
Кількість цінних паперів
за кожною групою
з нарощуванням підсумку
1
2
3
4
5
6
7
8 купити за будь-якою ціною
70
556
60
70 + 60=130
555
55
130+55=185
554
40
185 + 40 = 225
553
40
225 + 40 = 265
552
35
265 + 35 = 300
551
ЗО
300 + ЗО = 330
550
20
330 + 20 = 350
Примітка: додавання кількості куплених цінних паперів у таблиці здійснюється згори донизу.
3. Єдина біржова фондова система України. Принципи побудови та етапи створення
ПРИНЦИПИ

 
 

Цікаве

Загрузка...