WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Видатки бюджетів на науку та культуру - Курсова робота

Видатки бюджетів на науку та культуру - Курсова робота

доходів і видатків, але на підставі фінансових та бухгалтерських документів на своє утримання. Таким шляхом фінансується майже вся невиробнича сфера суспільства, яка - на противагу підприємництву та виробництву - зветься бюджетною сферою, а установи і організації, які діють в цій сфері є бюджетними установами.
В бюджетну сферу згідно з функціональною структурою видатків бюджетів України входять:
- державне управління;
- судова влада;
- міжнародна діяльність;
- фундаментальні дослідження і сприяння науково-технічному прогресу;
- національна оборона;
- правоохоронна діяльність та забезпечення безпеки держави;
- освіта;
- охорона здоров'я;
- соціальний захист та соціальне забезпечення;
- культура та мистецтво;
- засоби масової інформації;
- фізична культура і спорт.
Існування і функціонування цих установ та організацій - необхідна умова для подальшого розвитку суспільства, особливо в умовах ринкових відносин, коли науково-технічний прогрес охоплює всі форми матеріального виробництва і створює необхідні передумови для всебічного розвитку особистості. Сьогодні держава виділяє на ці цілі дуже мало коштів, фінансування відбувається по залишковому принципу, що призводить до скорочення або припинення існування певного сектору цієї сфери. Дуже багато організацій покинуті державою на призволяще.
За роки незалежності в перехідному періоді до умов ринкового господарювання фінансування соціально-культурних заходів потерпіло значних змін та зазнало деформації. Тепер, поряд з бюджетними коштами, активним джерелом фінансування є позабюджетні кошти. Головним чином це доходи від підприємницької діяльності.
Якщо розглянути фінансову ситуацію в сфері соціально-культурної діяльності держави на прикладі фінансування освіти і охорони здоров'я.
Право на отримання освіти є одним з головних і невід'ємних конституційних прав громадян України. Одночасно введено поєднання безкоштовної і платної освіти в освітніх закладах України. Це спричинено недостатнім фінансуванням освітньої сфери, наприклад, фінансування навчальних закладів таке мізерне, що не вистачає коштів навіть на виплату заробітної плати викладачам, яка значно відстає від працівників виробничої сфери. 8
А для навчання потрібно меблі, парти, дошки, комп'ютери, канцелярські товари, бібліотеки, які потребують фінансування для їх утримання та поновлення підручниками та науковою літературою. Без належної бібліотеки навчальний заклад не зможе дати повноцінних знань студентам, спричинить масу труднощів викладачам тощо.
За роки незалежності Україна стрімко втрачає об'єми та якість розвитку інтелекту в молоді. Обдаровані юнаки та дівчата з бідних сімей не можуть стати студентами безкоштовної освіти, а про платну освіту можна лише помріяти. Тому вихід знаходять такий: стають дешевою робочою силою в інших державах, підписуючи собі статус раба, працюють за мізерну платню в грошовитих підприємців, або ж поповнюють ряди на стихійних ринках, що для багатьох являється чи не єдиним засобом для виживання.
За відсутністю належної зарплати і обтяжені проблемами безгрошів'я дуже велика кількість професорів, доцентів, викладачів покинули улюблену роботу, забравши могутній багаж знань. Одні стали робітниками, інші взагалі покинули країну, треті просто крутяться, як тільки можуть, в інших сферах, поєднуючи свою діяльність навіть в кримінальних середовищах діяльності підприємців. Таке становище вчителів у школах та викладачів в вищих навчальних закладах поставило в становище жебраків, або ж у ненавмисне хабарництво. Ситуація створює соціальну напругу в суспільстві, яка виливається у вигляді страйків.
Незрозуміло нікому чим завинили освітяни, чому таке ставлення до освіти майбутніх поколінь, а які будуть наслідки від втрати належної освіти та інтелекту ? Питання підвищеної актуальності, яке потрібно вирішувати негайно.
Сьогодні загальноосвітні школи в своїй більшості є державними, тобто бюджетними установами. Для визначення видатків кожної школи береться кількість класів і кількість учнів, які навчаються в них. Клас - основний показник встановлення видатків школи. Від кількості класів визначається значна частина видатків школи. Основні з них - заробітна плата вчителям, адміністрації та обслуговуючому навчально-допоміжному персоналу. Решта коштів витрачається на канцелярські і господарські потреби, капітальні затрати і інше.
В сільських школах з малою кількістю учнів (молоді сім'ї на бажають народжувати дітей у таких важких нестабільних економічних умовах) нормативи фінансування повинні забезпечити всі видатки школи незалежно від їх кількості. В школі учнів може бути дуже мала кількість, а поточні ремонти самої будівлі школи потребують витрат. Порядок фінансування державної освітньої установи визначається Типовим положенням відповідного типу і виду освітньої установи.
Крім бюджетних - як основних - джерел фінансування законодавством допускається залучення додаткових фінансових, в тому числі валютних, коштів у вигляді плати за додаткові освітні послуги, а також добровільні надходження і цільові внески юридичних та фізичних осіб, в тому числі іноземних.
Додатково значна частина фінансування соціально-культурних міроприємств забезпечується за рахунок позабюджетних фондів, головним чином: Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України, Державного фонду сприяння зайнятості населення України. Всі державні позабюджетні фонди в своїй сукупності складають значну суму грошових коштів, їх умовно можна назвати другим бюджетом держави. Серед цих фондів самим могутнім являється Пенсійний фонд України. Від створюється від внесків нарахувань на заробітну плату 32%, з заробітноїплати 1-2%, від покупки валюти іноземних держав 1%, від покупки діамантів та золотих коштовностей та автомобілів.
За рахунок Пенсійного фонду України виплачуються пенсії, насамперед, по старості та інвалідності, або ж при втраті годувальника; проводяться компенсаційні виплати непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідами та непрацездатними громадянами; виплата пенсій громадянам, які виїхали на постійне проживання за кордон; виплата ритуальних допомог. Виплат перераховано чимало, але фактично ці виплати дуже мізерні. Наприклад, компенсація по уходу за інвалідом або непрацездатною особою виплачується в розмірі 4 гривни 80 копійок в місяць. Це щось на зразок глузування над отримувачами такої допомоги.
Крім того, з коштів Пенсійного фонду України виплачуються державні пенсії, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, до яких відносяться пенсії військовослужбовцям, їх сім'ям; компенсації, пов'язані з аварією на Чорнобильській АЕС; витрати пов'язані з доставкою пенсій; міроприємства по підготовці і перепідготовці кадрів; капітальні вкладення і проектні роботи.
З фонду соціального страхування України фінансується виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності і пологах, допомога по догляду за дитиною до передбаченого законодавством віку, допомога при народженні дитини тощо.
Друга частина фонду соціального страхування України витрачається головним чином на санаторно-курортне обслуговування громадян та членів їх сімей.

 
 

Цікаве

Загрузка...