WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Бюджетний процес і контроль за державними видатками, його особливості - Дипломна робота

Бюджетний процес і контроль за державними видатками, його особливості - Дипломна робота

обласних, міських (міст Києва і Севастополя та міст обласного підпорядкування) і районних бюджетах утворюються резервні фонди уряду Автономної Республіки Крим, виконавчих органів обласних, міських (міст Києва і Севастополя та міст обласного підпорядкування), районних рад народних депутатів у розмірі до одного відсотка від обсягу видатків кожного з відповідних бюджетів для фінансування невідкладних заходів, які не могли бути передбачені під час затвердження зазначених бюджетів.
У республіканському бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних, міських, районних, селищних, сільських бюджетах також утворюється оборотна касова готівка. Оборотна касова готівка може бути використана протягом року на покриття тимчасовихкасових розривів і повинна бути відновлена у тому ж році до розмірів, установлених під час затвердження відповідного бюджету.
Розмежування видів видатків між бюджетами, що входять до складу бюджету Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, здійснюється відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст Києва і Севастополя) радами народних депутатів та районними і міськими (міст з районним поділом) радами народних депутатів.
Наведені видатки бюджетів усіх рівнів повинні формуватися, виходячи з наявних коштів у дохідній частині бюджетів, тобто повинна чітко дотримуватись збалансованість бюджетів усіх ланок, що є необхідною умовою бюджетної політики. Незбалансованість веде до дефіциту бюджету.
Дефіцит бюджету - перевищення видатків над доходами.
Надлишок бюджету - перевищення доходів над видатками.
Вже тривалий час державний і місцевий бюджети затверджуються з дефіцитом. Граничний розмір дефіциту всіх регіонів та джерела його покриття затверджуються відповідно Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, радами народних депутатів під час затвердження відповідних бюджетів.
Уже стало правилом, що дефіцит бюджету при затвердженні бюджету тієї чи іншої ланки бюджетної системи не повинен перевищувати видатків розвитку. Таким чином, в разі наявності дефіциту бюджету фінансуються передусім поточні видатки. Держава, керуючись принципом першочергового фінансування поточних витрат, припиняє фінансування витрат на відтворення для збереження витрат на охорону здоров'я, освіту й інші заходи, спрямовані на створення необхідних умов життєдіяльності населення.
1.4. Роль місцевого та регіонального самоврядування у вирішенні проблеми формування дохідної та видаткової частини бюджету
Однією з найважливіших у фінансовій політиці України є проблема місцевих бюджетів.
Історія місцевих податків в Україні починається ще з часів Київської Русі та її міських самоврядних громад. Міські громади Київської Русі, як і інших середньовічних європейських держав, установляли збори з населення, які можна вважати прообразом місцевих податків і які спрямовувалися на розв'язання найважливіших громадських проблему містах.
Новий етап застосування місцевих податків і зборів почався в Україні після проголошення незалежності. У Законі "Про місцеві ради, місцеве та регіональне самоврядування" передбачено право місцевих рад запроваджувати на своїй території місцеві податки і збори. Практика їх запровадження протягом 1991-1996р. пов'язана з неодноразовими правовими конфліктами між органами місцевого самоврядування і прокуратури.
Питання місцевого оподаткування отримало певне вирішення у Декреті Кабінет Міністрів України "Про місцеві податки і збори" від 20 травня 1993р., яким встановлено 17 місцевих податків і зборів.
Законом України "Про систему оподаткування" у 1994р. було внесено зміни до переліку місцевих податків і зборів, і їх стало на два менше.
У лютому 1997р. Верховна Рада прийняла Закон про внесення змін і доповнень до Закону України " Про систему оподаткування" де передбачено вже 16 видів місцевих податків і зборів.
Надзвичайно важливою залишається проблема оптимізації розмежування доходів і видатків між місцевими і державними бюджетами. Формування бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя здійснюється відповідно до законів про місцеве самоврядування, податкову та бюджетні системи. В бюджеті 1998р. знайшли відображення зміни в структурі доходів і видатків місцевих бюджетів, їх взаємовідносини з державним бюджетом із збереженням при цьому основних принципів методологій їх формування.
Загальний обсяг доходів, що надійдуть у 1998р. до місцевих бюджетів становить 9 млрд. 250 млн. грн. За місцевими бюджетами в 1998р. закріплені регулюючі доходи, крім податку на додану вартість та акцизного збору, які повністю зараховуються до державного бюджету:
місцеві податки і збори - 100%;
прибутковий податок з громадян - 100%;
податок на прибуток підприємств - 100%;
плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності - 100%;
плата за землю - 100%;
податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів -100%;
податок на промисел -100%;
надходження коштів від приватизації підприємств комунальної власності - 80%;
інші доходи, що зараховуються до місцевих бюджетів у розмірах, визначених законодавством;
надходження збору за забруднення навколишнього середовища, в частині, що належить місцевим бюджетам;
надходження відрахувань та збору на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування в частині, що належить місцевим бюджетам.
В 1997 році до місцевих бюджетів зараховувались слідуючі податкові надходження і збори:
акцизний збір - 50%; крім акцизного збору з ввезених на територію України підакцизних товарів;
прибутковий податок з громадян - 100%;
податок на прибуток підприємств усіх форм власності - 100%;
плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності - 100%.
Звідси можна зробити висновок, що кількість податків які зараховуються до місцевих бюджетів зросла в порівнянні з 1997р., але основний вагомий податок - ПДВ, який складає 29,4% у структурі зведеного бюджету України зараховується до державного бюджету.
Практика застосування місцевих податків і зборів засвідчує, що їх виконання в Україні малоефективна, що їх роль у формуванні місцевих бюджетів мала. Так до державного бюджету 1997р. надійшло 287 млн. грн. місцевих податків і зборів, що на 1,8 млн. грн. більше, ніж у 1996р. За січень - червень 1998 року до місцевих бюджетів надійшло 166 млн. грн., або 57,8 % річного плану. Водночас у 15 областях рівень надходжень за цей період нижчий від середньодержавного.
Відповідно до закону органи місцевого самоврядування можуть встановлювати місцеві податки і збори. Кошти, які надходять від їх стягнення, зараховуються до відповідних місцевих

 
 

Цікаве

Загрузка...