WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Методи рефінансування центральним банком комерційних банків - Реферат

Методи рефінансування центральним банком комерційних банків - Реферат

і становили близько 30 трлн. крб., 70 % яких через різні канали було спрямовано на фінансування агропромислового комплексу.
Емісійні кредити надавалися в той час за пільговими відсотками (ставками), які були значно нижчими, ніж темпи інфляції, що прискорювало процес обезцінення грошей.
Після 1993 р. згідно з рішенням найвищих державних органів обсяги кредитних емісій почали зменшуватися. Це дало змогу НБУ розпочати запровадження економічно обгрунтованої системи регулювання грошового ринку з відповілними інструментами і завдяки цьому стабілізувати грошово-кредитний ринок, інфляцію, а відтак - і вартість національних грошей. Поступово почались запроваджуватись операції, спрямовані на підтримання ліквідності комерційних банків через кредитні аукціони, ломбардне кредитування та операції РЕПО.
Кредити комерційним банкам для підтримання їхньої ліквідності до 1994 р. надавалися опосередовано. Тобто відповідно до рішень законодавчих та виконавчих органів централізовані цільові кредити одержувалибезпосередньо клієнти (підприємтсва та організації). Такі кредити нерідко потрапляють неплатоспроможним клієнтам, які підтримувалися державою, і досить часто не поверталися. Це ускладнювало стан з ліквідністю комерційних банків і вимагало нових емісійних кредитів.
Практика надання емісійних кредитів несплатоспроможним клієнтам була припинена із запровадженням у 1994 р. кредитних аукціонів, чере які ресурси надходили в комерційні банки, далі - в економіку. У 1995 р. НБУ відмовився від кредитування суб'єктів господарювання, що також сприяло зміцненню економічних відносин з комерційними банками. НБУ припинив також виділення ресурсів комерційним банкам для кредитування на пільгових умовах, тобто під пільгову процентну ставку [1:с.84].
З 1995 р. почала запроваджуватися практика проведення цільових кредитних аукціонів з продажу кредитів комерціним банкам для кредитування підприємств, що потребують державної фінансової допомоги.
У 1996 р. НБУ в механізмі кредитування комерційних банків застосувало ломбардне кредитування під заставу державних цінних паперів та угод РЕПО. Це стало можливим лише в умовах створення і розвитку ринку державних цінних паперів, який перші кроки зробив у 1995 р.
У 1997 р. для рефінансування комерційних банків (тобто одержання ними позик з метою надання кредитів власним клієнтам). НБУ випусти в обіг понад 38 % платіжних засобів, через аукціоніи за обліковою ставкою 21,7 % (у 1996 р. - 52,6 %), шляхом ломбардного кредитування - більш як 37 % за обліковою ставкою 31,4 % (у 1996 р. - 64, 3 %, у 1998 р. - 54,4 %), операцій РЕПО - більш як 16 % за обліковою ставкою 21,8 % (у 1998 р. - 54,1 %), за допомогою інших засобів більш як 8 % за обліковою ставкою 19,7 % (у 1998 р. - 47,8 %). [1: с.6]
Отже, НБУ, по суті, припинив прямі кредитування дефіциту державного бюджету і перейшов до ринкового механізму регулювання грошово-кредитних відносин, у якому цільне місце належить кредитним відносинам з комерційними банками та іншими кредитними установами.
Коли мі розглянули еволюцію кредитних відносин, переходимо до розгляду економічної сутності і значення кредитів.
Розділ 3
Економчна сутність і значення кредитів, що надаються центральними банками комерційним банкам
Центральний банк є банком банків, кредитором в останній інстанції, тобто тільки цей банк може задовольнити додаткову потребу економіки в кредитах. Якщо комерційні банки та інші кредитні установи використали всі можливості для збільшення або попвнення своєї ресурсної бази через рефінансування активів на фондовому ринку міжбанківських кредитів, вони звертаються до Центрального банку.
У нашій країні кредитором в останній інстанції є Національний банк України. Проводячи відповідну грошово-кредитну політику, він може кредитувати комерційні банки через закриті кредитні аукціони, операції РЕПО (купівля-продаж державних цінних паперів) і рефінансування інвестиційних операцій (вкладення коштів у векселі та акції суб'єктів підприємницької діяльності).
Економічна сутність кредитів Національного банку на макрорівні полягає в тому, що через кредитування комерційнихбанків та інших кредитних установ. Здійснюється емісія грошей в обіг і розширюється обсяг сукупної грошової маси в економіці. Це створює умови для експансії кредитної діяльності банків.
На мікрорівні кредити Національного банку сприяють підтриманню комерційними банками своєї ліквідності на необхідному рівні, зміні структури їхніх активів на користь позичкових операцій, а також розширенню, за необхідності, обсягу кредитної допомоги своїм клієнтами.
Кредити НБУ, які спрямовуються на цілі рефінансування, за чотири роки (1993 - 1996 рр.) набули значного розвитку. Їх обсяг збільшився зі 112 млн.грн. у 1993 р. до 474 млн.грн. у 1996 р., тобто більше як у 4 рази. Особливо значним було зростання у 1995 р. проти попереднього 1994 р. обсяг кредитів рефінансування НБУ зріс більш як у 3 рази і досяг 349 млн.грн. проти 105 млн.грн. Але у загальному обсязі кредитної емісії НБУ кредити комерційним банкам (рефінансування) становялть невелику частину. У 1995 р. - 7 %, 1996 р. - 6 %, 1997 р. - 8 %, 1998 р. - 5 %, 1999 р. - 6 %, 2000 р. - 8 %. [5:с.141]
Національний банк також використовує свої кредити для розв'язання певних економічних завдань, зокрема для фінансового підтримання окремих галузей, здійснення санаційних заходів щодо деяких підприємств, реструктурування виробництва на користь продукції широкого вжитку тощо.
Отже, економічна сутність і значення кредитів полягає в тому, що через кредитування комерційних банків здійснюється емісія грошей в обіг і розширюється обсяг сукупної грошової маси в економіці.
Визначивши економічну сутність кредитів, перейдемо до розгляду методу рефінансування комерційних банків за допомогою проведення кредитних аукціонів.
Розділ 4
Рефінансування комерційних банків за допомогою проведеня кредитних аукціонів

 
 

Цікаве

Загрузка...