WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Біржова система (на прикладі США) (Курсова) - Реферат

Біржова система (на прикладі США) (Курсова) - Реферат

не однакове значення. Це стосується, у першу чергу, Великобританії, Швейцарії, Голландії і також Франції, Німеччини, Бельгії і яскравого специфічного ринку Люксембургу. У таких країнах, як Австрія, Італія, Іспанія і також у скандинавских країнах роль фондових ринків невелика. У Греції, Ірландії, Португалії вони практично не мають значення.
У таблиці 2 показане співвідношення об'ємів західно-європейських фондових бірж. У обох випадках об'єм і значення Лондонської фондової біржі, як провідної західно-європейської біржі, були узяті як 100.
Очевидно, що найкрупніший західно-європейський ринок акцій - английский, набагато менше американського, але одночасно набагато більше інших західно-європейських - швейцарського, німецького і французького. Що стосується значення ринку акцій і відтворення капіталу, то провідну, на рівних із США, роль грають ринки акцій Великобританії і Швейцарії, але тут варто враховувати велику частку іноземних акцій. Набагато меншу роль грає голландський ринок акцій, ще меншу - французький, бельгійський, німецький. З облігаційних ринків найкрупніший знаходиться в Німеччині, другий по величині у Великобританії, причому відставання їх від США не значуще. Найбільше значення ринок облігацій має в економіці Великобританії, Бельгії і Німеччини.
Але відмінність полягає не тільки в об'ємі й у значенні фондових бірж. Цілий ряд розходжень показує коротка характеристика провідних західно-європейських фондових ринків.
Великобританія
Фондовий ринок Великобританії традиційно є, у силу значної капіталізації англійських монополій (324 млрд. долл. у 1992-м.), важливою частиною кредитно-фінансового механізму країни. Широка реприватизація державного сектора дала значний поштовх зростання біржової капіталізації. У 1967 р. усі біржі країни були об'єднані в регіональні біржі в Манчестері, Бірмінгемі, Глазго і Белфасті. Яскраво вираженим лідером є Лондонська фондова біржа. Вона є акціонерним товариством і не піддається прямому державному контролю. Її керівництво здійснює рада біржі, що складає з 45 членів, включаючи одного представника Центрального Банку без права голосу. Рада обирається зборами 4482 члени і "саморегулює" у співробітництві з Центральним Банком діяльність фондової біржі.
Таб.№2
Фондова Обсяг Значення
біржа Акції Облігації Акції Облігації
Амстердам 25,4 20,9 52,2 42,7
Брюссель 7,8 31,8 21,8 90,9
Лондон 100,0 100,0 100,0 100,0
Мілан 15,4 71,3 12,9 69,9
Париж 34,5 63,9 25,2 52,5
ФранкфуртМ 60,8 184,6 29,8 92,4
Цюріх 52,3 31,1 102,8 43,4
Нью-Йорк 769,8 256,6 131,3 42,9
Акції й облігації випускаються, головним чином, іменні. Цінні папери на пред'явника дозволені, але в англійських емітентів слабко поширені. Іноземні акції повинні зберігатися в спеціальних депо уповноважених кредитних інститутів. Операції оформляються, в основному, на певний термін. Облігації реалізуються касовими операціями. Встановлюється поточний курс. Біржова торгівля охоплює дуже велику частку спільного обороту фондових цінностей. Торгівля цінними паперами, що не котируються, ведеться на біржі з дозволу ради біржі. З 1980 р. працює при біржі так називана міні-біржа зі зниженими умовами допуску для біржового обертання акцій середніх і дрібних фірм.
Дуже велика частка іноземних цінних паперів підтвердила величезне значення Лондона як міжнародного фінансового центру й в області фондових ринків, наприклад, як найкрупнішого центру еврооблігаційнних позик. У останні роки Лондонська біржа є місцем значних змін у рамках проведеної з 1983 по 1986 р. реформи, що, у свою чергу, зробила суттєвий вплив на реформи інших західноєвропейських фондових ринків. Реформа спрямована, головним чином, на підвищення її міжнародної конкурентноздатності і, тим самим, на зміцнення позицій британського капіталу.
Так, у рамках цієї реформи, було знято традиційний, чисто англійський розподіл маклерів на брокерів і джобберів. Їх функції виконуються тепер одними брокерами. Пов'язане з цим спрощенням зниження комісійних доповнилося зниженням оподатковування фондового обігу. Була широко впроваджена обчислювальна техніка в роботу біржі. Британські маклерські фірми ( біля 200) позбулися своєї монополії у фондових операціях. Було дозволено спочатку 29.9%-на участь і потім і 100%-не поглинання цих фірм промисловими і банківськими монополіями. Цим скористалися британські монопольні банки, що активно вторглись у раніше закриту для них сферу фондових операцій.
Швейцарія
Фондовий ринок Швейцарії характерний, насамперед, своїми народними функціями. У Швейцарській економіці він грає, з одного боку, роль джерела фінансування відтворення національного капіталу і, з іншого боку, є важливою складовою частиною кредитно-фінансової системи, що, у силу свого міжнародного значення, є винятково важливої "галуззю" швейцарської економіки. У країні знаходиться 7 фондових бірж, серед яких виділяються Цюрихская, Женевська і Базельська. Монопольне становище на фондовому ринку грають значні банки, що визначають там хід подій. На фондових біржах немає спеціальні маклерів. Усі операції здійснюють представники банків. Тільки на позабіржовому ринку діють, поряд із банками, біля 120 маклерських фірм, із яких більшість - іноземні. Позабіржовий ринок значний. Поряд із касовим ринком існує розвинений ринок строкових операцій. Встановлюється єдиний курс. Державне регулювання малозамітне, але існує доволі суворе банківське "саморегулювання", наприклад, у плані послідовності емісій.
Значення Швейцарії як міжнародного фінансового центру чітко відбивається на фондовому ринку, де біля половини акцій і майже 1/3 облігацій - іноземні. Тут швейцарські монопольні банки, використовуючи підпорядкований їм фондовий ринок, виступають як посередники між іноземними позичальниками і кредиторами. Швейцарський фондовий ринок являє собою щось ніби обертового диска для міжнародних капітальних течій. Але завдяки наявності такого розвиненого, пристосованого до потреб міжнародного фінансового капіталу фондового ринку, він став також важливим елементом відтворення швейцарського капіталу. Так, значна капіталізація швейцарських корпорацій - 59 млрд. долл. у 1992 р. - свідчить про це. Це і відрізняє фондовий ринок Швейцарії від Люксембургського фондового ринку. Останній є майже винятково облігаційним і майже не впливає на економіку країни.
Голландія
Фондовий ринок Голландії відрізняється хоча і менше яскравою, чим наприклад, у Швейцарії, міжнародною спрямованістю, але вона проте в останні роки посилюється. Головною фондовою біржею країни є заснована ще в 1602 р. Амстердамська біржа. Фондова біржа являє собою приватну установу, що підпорядковується "Союзові для фондової торгівлі", що об'єднуєбанки і маклерські фірми. До біржової торгівлі допускаються усі її 255 членів - як представники банків, так і маклери.
Здійснюються касові операції, є дуже розвинений ринок для строкових операцій, що традиційно мають тут велике значення. Для акцій голландських і іноземних ТНК встановлюється поточний курс, для усіх інших - два рази в

 
 

Цікаве

Загрузка...