WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Порядок визначення ціни об’єктів приватизації - Курсова робота

Порядок визначення ціни об’єктів приватизації - Курсова робота

Здійснюватимуться заходи щодо завершення у найближчі два роки приватизації об'єктів АПК та об'єктів малої приватизації.

Реалізація цієї програми, безумовно, сприятиме поглибленню структурної перебудови.

Вирішувати ж проблему отримання коштів для державного бюджету та залучення інвестицій на підприємства ФДМУ планує шляхом комбінування, з одного боку, продажу за грошові кошти на фондових біржах, регіональних аукціонах, через мережі ПФТС та НМЦСА, а з іншого, проведенням індивідуальної приватизації підприємств, що мають стратегічне значення для економіки України і становлять чималий інтерес для іноземних інвесторів.

Фонд державного майна України накопичив значний досвід проведення конкурсних продаж, які є ключовим моментом індивідуальної приватизації. Так, протягом 1995 - 1999 років, ФДМУ за результатами проведених конкурсів уклав 900 договорів купівлі продажу. До державного бюджету від їх проведення надійшло 830 мільйонів гривень. При цьому чітко відстежується тенденція збільшення розміру надходжень коштів до бюджету від проданих пакетів акцій. Якщо у 1995 році від проданого пакету акцій держава отримувала, в середньому, 54 тисячі гривень, то в 1998 році цей показник становив вже 4.2 мільйона гривень. У 1999 році, за підсумками проведених на сьогодні конкурсів, середні надходження коштів від продажу пакетів акцій на конкурсах зросли до 12.8 мільйонів гривень за пакет.

Крім того, за результатами укладених ФДМУ договорів приватизовані підприємства протягом 1995-1999 років вже отримали інвестиції на загальну суму 1 мільярд 134 мільйони гривень. У 1999 році повинні надійти інвестиції у розмірі 676 млн. грн. та 85 млн. USD. У 2000 році та далі цей показник складатиме 590 млн. грн. та 93 млн. USD.

В той же час ми бачимо шляхи подальшого удосконалення процедур індивідуальної приватизації. На сьогодні процес продажу акцій є занадто зарегламентованим. Це не дає змоги підходити індивідуально до кожного підприємства і досягати тим самим максимальної ефективності продажу. В процесі оптимізації процедур індивідуальної приватизації ми сподіваємось і на допомогу міжнародних організацій. Сьогодні Європейським Союзом у рамках програми Тасіс здійснюється проект "Сприяння приватизації шляхом продажу пакетів акцій". Метою цього проекту є:

 • сприяння індивідуальній приватизації в Україні;

 • створення в Україні більш сприятливого інвестиційного клімату;

 • покращення іміджу України серед іноземних інвесторів.

Протягом проекту передбачається створення регулюючої бази для індивідуальної приватизації у відповідності до міжнародних стандартів і продаж пакетів акцій щонайменше 3 підприємств шляхом міжнародного тендеру. У рамках проекту з Фондом вже співпрацює одна з провідних міжнародних фінансових установ. Незабаром до цього процесу приєднається ще 2 фірми-радники.

Майже аналогічну програму технічної допомоги розробив і впроваджує зараз Світовий Банк. Зараз у рамках проекту технічної допомоги ФДМУ здійснюється відбір компанії радника, яка виконуватиме наступні завдання:

 • проведення детального аналізу інтересів потенційних інвесторів;

 • визначення критеріїв відбору підприємств як потенційних об'єктів інвестування;

 • створення інформаційно-пошукової системи та електронного архіву відібраних об'єктів приватизації;

 • розробку рекомендацій щодо підвищення інвестиційної привабливості об'єктів приватизації;

 • доведення інформації про об'єкти, що приватизуються до потенційних інвесторів;

 • навчання персоналу ФДМУ.

Ми сподіваємось, що співробітництво ФДМУ з міжнародними фінансовими організаціями досить швидко принесе свої плоди, тому що Фонд планує здійснити у найближчому майбутньому індивідуальний продаж пакетів акцій багатьох провідних підприємств України. Тільки у 1999 році планується запропонувати для продажу контрольні пакети акцій "Жидачівського целюлозно-паперового комбінату", ВАТ "Рівнеазот", "Львівського автобусного заводу", блокуючи пакети акцій "Кримського содового заводу", "Харцизького трубного заводу" та ще багатьох інших підприємств.

Потрібно зазначити, що ФДМУ, створений у 1992 році, став фактично першим, найбільш крупним, потужним та досвідченим учасником фондового ринку України. Саме завдяки діяльності ФДМУ склалася інфраструктура сучасного фондового ринку України. Приватизація, особливо з використанням готівкових приватизаційних майнових сертифікатів сприяла створенню та діяльності великої кількості компаній - фінансових посередників. В процесі тільки сертифікатної приватизації прийняли участь 335 інвестиційних фондів та компаній, 337 довірчих товариств, 46 торгівців цінними паперами. Такі оператори, як "Проспект-Інвестментс", "Сігма", "Оптіма-Інвестментс" та деякі інші стали взірцем для інших учасників фондового ринку і довели, що кваліфіковані, професійні компанії можуть успішно працювати за будь-яких умов. Активна діяльність фінансових інститутів сприяла залученню до процесу приватизації більшості населення України. Фінансовим посередникам довірили свої приватизаційних сертифікатів 28.5 мільйонів громадян України.

Зараз важливим напрямком діяльності ФДМУ є розробка пропозицій та відповідних нормативних документів щодо завершення діяльності інвестиційних фондів з приватизаційними сертифікатами громадян. Разом з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) розроблено та йде процес узгодження положень про реорганізацію інвестиційних фондів та особливості перетворення закритих інвестиційних фондів і компаній у відкриті.

Не можна обійти роль ФДМУ у становленні фондових бірж та ПФТС. Забезпечення пропозиції пакетів акцій спочатку на Українській фондовій біржі, а потім і на інших фондових біржах, участь фахівців ФДМУ у створенні ПФТС та початок продажу через неї державних пакетів акцій дозволили, по-перше, зміцнити ці фінансові установи, а по-друге, створити умови для плавного переходу посередників від участі у сертифікатній приватизації до роботи у сучасних умовах фондового ринку.

Протягом 1995-1999 років ФДМУ було продано через фондові біржі та ПФТС 3850 пакетів акцій. При цьому, якщо у 1995 році на біржах було продано лише 50 пакетів акцій, то у 1998 році їх кількість склала 2 000, а за перші 4 місяці 1999 року продано вже 730 пакетів акцій. Як і у випадку з проведенням конкурсів потрібно відзначити значне зростання вартості пакетів акцій, що продаються на біржах і, відповідно, надходжень до бюджету. У 1997 році середня вартість проданого пакету акцій становила 114 тисяч гривень, у 1998 році вона зросла в 2.5 рази. В 1999 році середній пакет акцій, проданий на фондових біржах та ПФТС, коштував вже 474 тисячі гривень. Загалом же від цього виду продажу акцій держава отримала вже більше 1 мільярда гривень. До продажу на фондових біржах готуються нові пакети акцій підприємств хімічної промисловості, металургії та коксохімії, машино- і суднобудування, сільського господарства, зокрема хлібоприймальних підприємств.

Продовжується робота ФДМУ і на інших напрямках розвитку фондового ринку. Зараз, разом з ДКЦПФР розроблено та погоджено ряд нормативних документів, які сприятимуть переходу до бездокументарної форми випуску цінних паперів, яка визнана найбільш цивілізованою їх формою. Її позитивними сторонами є:

 1. Відсутність затрат, пов'язаних із друкуванням цінних паперів.

 2. Складання зведених облікових реєстрів рахунків власників цінних паперів провадиться професійною та відповідальною структурою, такою як депозитарій цінних паперів. При цьому практично не існує можливості порушення балансу випуску цінних паперів внаслідок будь-яких помилок, що можливі при веденні реєстрів власників іменних цінних паперів.

 3. Підвищення можливості залучення іноземних інвесторів, які вимагають дотримання міжнародних стандартів щодо зберігання цінних паперів.

 4. Спрощення розрахунків за угодами з цінними паперами.

 5. Зберігання та облік всіх цінних паперів в одному місці - на одному рахунку у цінних паперах у зберігача (за бажанням депонента).

 6. Можливе підвищення ліквідності цінних паперів.

 7. Простіший механізм купівлі акцій у дрібних інвесторів через розгалужену мережу філій зберігачів.

 8. Зручне отримання дивідендів через мережу філій зберігачів.

Впровадження механізму продажу цінних паперів через регульовані торговельні системи та впровадження бездокументарної форми випуску цінних паперів залежить від взаємодії багатьох структур фондового ринку (депозитарні установи, реєстроутримувачі, фондові біржі, відкриті акціонерні товариства) а також міністерств, відомств та інших центральних органів центральної виконавчої влади. Сучасний стан депозитарної системи ще не відповідає існуючим світовим стандартам. Тому зараз повинні бути ретельно відпрацьовані всі схеми взаємодії між учасниками депозитарної системи, передусім між депозитарієм, зберігачами та організаторами торгівлі.Фондом державного майна розробляється програма виходу акцій українських підприємств на міжнародні ринки. Розміщення акцій українських ВАТ на міжнародних фондових ринках відкриває перед українськими підприємствами нові можливості:


 
 

Цікаве

Загрузка...