WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Фінансовий ендаунмєнт як засіб розвитку некомерційних підприємств - Реферат

Фінансовий ендаунмєнт як засіб розвитку некомерційних підприємств - Реферат

Реферат на тему:

Фінансовий ендаунмєнт як засіб розвитку некомерційних підприємств

Становлення економіки України і її розвиток в умовах ринкових відносин сприятливо впливає на функціонування комерційних організацій і підприємств, що не можна сказати про некомерційні підприємства. Відсутність і недостатність фінансування з боку держави і незначна підтримка приватними підприємствами і компаніями освіти, науки, охорони здоров'я, культури, мистецтва й інших соціальних сфер вимагає нових підходів до рішення проблем, що виникають у цих сферах. І таким новим підходом, що покликаний нехай не цілком, але частково вирішити наявні проблеми в некомерційних організаціях, є фінансовий ендаунмєнт.

Фінансовий ендаунмєнт - різновид інвестиційного фонду, прибуток якого йде винятково на благодійні цілі і не обкладається податком [1]. Подібна схема розвитку некомерційних організацій і підприємств широко застосовується в усьому світі. По суті засоби фонду працюють усередині організації, щоб не було можливості їхнього нецільового використання, при цьому існує незнижуваний залишок цих грошей, а за рахунок відсотків з цих засобів фінансуються ті чи інші програми розвитку.

Поняття „фінансовий ендаунмєнт" мало поширене в економічній літературі сучасних українських авторів, а в законодавчих актах України і зовсім не зустрічається. Для того щоб більш ефективно використовувати на практиці дану схему розвитку некомерційних організацій можна використовувати досвід Російської Федерації, державна Дума якої у грудні 2006 року прийняла пакет законопроектів про порядок формування і використання цільового капіталу некомерційних організацій. Прийнятий законопроект припускає, що частина майна некомерційної організації може передаватися керуючої компанії для одержання доходу, що надалі піде на фінансування статутної діяльності самої організації, а також передбачається можливість створення ендаунмєнт-фонду.

Зараз для значної частини громадських організацій первісним капіталом є пожертвування. Після вступу в силу нового закону, некомерційні організації при бажанні зможуть пустити одержувані у виді пожертвувань гроші в оборот і збільшити їх.

Прийнятий у Россі закон припускає, що у випадку якщо некомерційна організація зможе зібрати за рік 3 млн. рублів (мінімальний розмір цільового капіталу), вона має право створити так називаний ендаунмєнт-фонд, тобто інвестувати гроші добродійників і підтримувати свої соціальні проекти за рахунок відсотків від інвестованих засобів [2]. При цьому законом буде визначено, у які саме цінні папери, акції і депозити можна буде інвестувати засоби. Одним з нюансів фонду є те, що цільовий капітал, який формується не може поповнюватися засобами державної підтримки. Так само державна організація не може стати і керуючою компанією для роботи з капіталом некомерційних організацій, для цього потрібно буде укладати договір з якою-небудь комерційною організацією.

Великий і середній бізнес, що найчастіше виступає сьогодні донором некомерційних організацій і підприємств, таким чином, може бути урятований від необхідності постійних вкладень. Добродійникам буде досить одноразово виділити велику суму на створення ендаунмєнт-фонду, а потім лише стежити, щоб одержувач витрачав прибуток по призначенню.

Виконавчий директор Московської школи менеджменту некомерційних організацій при Вищій школі економіки Наталя Савичева вважає, що головна перевага ендаунмєнт-фонду - це фінансова самостійність, що одержать некомерційні організації. Однак далеко не всі некомерційні організації готові до цього нововведення. „Некомерційні організації завжди мріяли про самооплатність, але це було нереально, - заявила пані Савичева [3]. Тепер у них з'явиться така можливість, але не в усіх. Адже цими можливостями потрібно вміти користатися. Навіть знайти стартовий капітал - дуже непроста задача, але навіть якщо вдасться створити ендаунмєнт-фонд, прийдеться піднімати свою інфраструктуру відповідно до нових задач, готувати фахівців. А це під силу, тільки самим великим некомерційним організаціям."

Спираючись на досвід Росії, в Україні фінансовий ендаунмєнт доцільно використовувати для розвитку великих освітніх і лікарняних установ, пріоритетних наукових центрів, а так само для підприємств культури. Для підприємств культури передбачається можливість об'єднання зусиль у вигляді спілок по створенню ендаунмєнт-фондів і підписання договору про розподіл отриманих фондами засобів.

Реалізувати дані перспективи допоможе відповідний законопроект, що, на жаль, поки не існує в Україні. При створенні законопроекту і виділенні в ньому державних пріоритетів, варто пам'ятати, що критерієм ефективності роботи некомерційних організацій у першу чергу є суспільна значимість.

Література:

  1. http://www.vesti.gov-vyatka.ru/

  2. http://www.tomchin.ru/society/news/5142.html

  3. И. Белашева. Некоммерческие проценты. http://www.vremya.ru/


 
 

Цікаве

Загрузка...