WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Бюджетний процес в Україні - Курсова робота

Бюджетний процес в Україні - Курсова робота

збільшено субвенцію з державного бюджету на надання пільг населенню на придбання твердого палива та скрапленого газу на 21,1 млн. гривень;

збільшено обсяг субвенції на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям та інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам на загальну суму 270,5 млн. грн. за рахунок відповідного зменшення обсягу дотацій вирівнювання місцевим бюджетам та збільшення коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів.

Відповідно до схвалених Верховною Радою України пропозицій до законодавчого врегулювання питання створення місцевої міліції, видатки на утримання підрозділів патрульно-постової служби, дорожньо-патрульної служби та дорожнього нагляду, дільничних інспекторів міліції, приймальників-розподільників для неповнолітніх, спеціальних приймальників-розподільників та адресно-довідкових бюро в обсязі 214,8 млн. гривень перенесено з місцевих бюджетів до державного бюджету.

Як зазначається у супровідному листі до законопроекту, з метою стимулювання росту податкоспроможності передбачається додаткова дотація з державного бюджету Автономній Республіці Крим, 11 обласним бюджетам та бюджету міста Севастополя в обсязі 40,2 млн. грн., обчислена, виходячи з обсягів перевищення сум приросту розрахункових показників доходів на 2003 рік порівняно з відповідним показником на 2002 рік над аналогічним показником по видатках. Цей додатковий обсяг трансфертів надано для обласних бюджетів, які зазнали найбільш суттєвого погіршення фінансових відносин з державним бюджетом у проекті бюджету-2003, поданому на перше читання, проти показників міжбюджетних трансфертів, затверджених у бюджеті поточного року. Зокрема, для республіканського бюджету АРК обсяг додаткової дотації становить 2,7 млн. грн., обласного бюджету Дніпропетровської області - 6,2 млн. грн., Донецької - 7,5 млн. грн., Запорізької - 5,4 млн. грн., Київської - 1,8 млн. грн., Луганської - 1,2 млн. грн., Миколаївської - 2,1 млн. грн., Одеської - 4,0 млн. грн., Полтавської -1,5 млн. грн., Сумської - 0,9 млн. грн., Харківської -3,9 млн. грн., Херсонської - 0,1 млн. грн. і міського бюджету міста Севастополя - 0,8 млн. грн.

Також на виконання Бюджетних висновків Верховної Ради України запропоновано нові текстові статті в частині взаємовідносин між державним та місцевими бюджетами. Перша пропонує для врегулювання міжбюджетних відносин на рівні району, села, селища та міста районного значення обчислення обсягу міжбюджетних трансфертів між районним бюджетом та бюджетами міст районного значення, сіл, селищ здійснювати наступного року в порядку, визначеному Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними державними адміністраціями. Друга врегульовує можливість покриття Державним казначейством України за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку тимчасових касових розривів щодо видатків на оплату праці та нарахування на неї, придбання продуктів харчування та медикаментів без нарахування відсотків за користування цими коштами.

У цілому, згідно з пропозиціями уряду, поданий проект бюджету на друге читання зменшує обсяг видатків місцевих бюджетів, що враховується при визначенні міжбюджетних трансфертів на 2003 рік, на 442,8 млн. грн. проти проекту, поданого на перше читання, і становить 15,1 млрд. грн. Дотація вирівнювання, відповідно, зменшується на 244,6 млн. грн., і збільшується обсяг коштів, що передаються з місцевих бюджетів до державного бюджету на млн. грн. Водночас збільшується обсяг цільових субвенцій з державного бюджету на суму млн. грн.

16 листопада 2002 року Президент України Указом N 1050/2002 у зв'язку з необхідністю реалізації проголошеного курсу на реформування політичної системи в державі, забезпечення з цією метою конструктивної взаємодії і співпраці з Верховною Радою України у створенні відповідального і ефективно діючого Уряду України припинив повноваження Кінаха А.К. як Прем'єр-міністра України у зв'язку з прийняттям рішення про його відставку.

21 листопада 2002 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 226-IV "Про прийняття у другому читанні Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік ".

При розгляді поданого на друге читання проекту бюджету на 2003 рік Бюджетним комітетом підтверджено принципову позицію народних депутатів щодо необхідності значно покращити становище місцевих бюджетів і прийняте рішення про збільшення обсягу додаткового бюджетного ресурсу місцевим бюджетам на суму 1 мільярд 614 мільйонів гривень проти урядового проекту. Відповідно, обсяг дотації вирівнювання, за пропозицією профільного комітету, становитиме 5425,7 млн. грн., обсяг коштів, що передається з місцевих бюджетів до державного бюджету, запропоновано в сумі 2399,9 млн. грн., а обсяг додаткової дотації на зменшення фактичних диспропорцій через нерівномірність мережі бюджетних установ складає 217 млн. грн.

Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу, друге читання проекту закону про Державний бюджет України передбачає в першу чергу затвердження загального обсягу дефіциту (профіциту), доходів і видатків Державного бюджету України з подальшим постатейним голосуванням проекту закону про Державний бюджет України, поданого Кабінетом Міністрів України на друге читання.

У ході пленарного засідання за статтю 1 проекту закону від Кабінету Міністрів проголосувало "за" лише 6 народних депутатів, "проти" - 79, не голосували 324 народні депутати, і рішення не було прийняте. При повторному голосуванні за урядовий проект у цілому, без визначання по окремих статтях "за" проголосувало 5 народних депутатів, "проти" -84, "утрималось" - 3, не голосували 322. Рішення не було прийняте.

Ні положення Бюджетного кодексу, ні Регламент Верховної Ради не передбачають голосування у другому читанні пропозицій Бюджетного комітету, але для виходу зі становища, що склалося, депутат С. Терьохін висунув пропозицію про застосування режиму "ad hoc" , яку підтримала більшість народних депутатів ("за" проголосували 264 депутати). Отже, прийняття рішення про застосування режиму "ad hoc" надало можливість у ході пленарного засідання відступити від регламентних процедур і проголосувати в другому читанні варіант бюджету, підготовлений Комітетом з питань бюджету - суб'єктом бюджетного процесу, відповідно до Бюджетного кодексу. За проект бюджету від профільного комітету проголосувала більшість народних депутатів ( "за" проголосували 272 народні депутати).

Отже, 21 листопада поточного року Верховна Рада України прийняла у другому читанні проект бюджету на 2003 рік, відповідно до норм Бюджетного кодексу, та вчасно затвердила положення та обсяги міжбюджетних трансфертів, які необхідні для формування і прийняття місцевих бюджетів і не підлягають розгляду в третьому читанні.

Того ж дня, 21 листопада 2002 року Верховна Рада України, відповідно до пункту 12 статті 85 Конституції України, прийняла Постанову про надання згоди на призначення Президентом України на посаду Прем'єр-міністра України Януковича В.Ф.

17 грудня 2002 року Верховна Рада України скасувала результати голосування за Постанову Верховної Ради України від 21 листопада 2002 року "Про прийняття у другому читанні проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік" і направила Кабінету Міністрів України проект Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік для підготовки його на повторне друге читання та внесення до 23 грудня 2002 року на розгляд Верховної Ради України.

23 грудня 2002 року Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради України доопрацьований до повторного другого читання проекту Закону України „Про Державний бюджет України на 2003 рік" для прийняття його у повторному другому читанні".

У переданому до парламенту на повторне друге читання проекті Державного бюджету України на 2003 рік уряд запропонував встановити доходи Державного бюджету України на 2003 рік в сумі 49 млрд. 109 млн. 171,3 тис. гривень, в тому числі доходи загального фонду держбюджету в сумі 37 млрд. 920 млн. 930,2 тис. гривень. Обсяг видатків Державного бюджету України на 2003 рік розраховано у сумі 51 млрд. 92 млн. 550,1 тис. гривень, в тому числі витрати загального фонду держбюджету в сумі 38 млрд. 830 млн. 930,2 тис. гривень.

За уточненими прогнозами, валовий внутрішній продукт становитиме 240 млрд. грн., що менше попереднього прогнозу на 7 млрд. грн.; темп зростання реального ВВП становитиме 4% (без змін); індекс споживчих цін (до попереднього року) - 105,2%, що на 2,5% менше, ніж прогнозувалося раніше; офіційний середньорічний обмінний курс - 5,48 грн/дол. проти раніше задекларованого 5,57 грн/дол. Уточнення основних макропоказників економічного розвитку України на 2003 рік загалом вплинуло на зменшення доходів бюджету на 1,2 млрд. грн., зокрема, зменшено порівняно з попереднім прогнозом обсяг: податку на прибуток підприємств - на 642 млн. грн.; показник надходжень податку на додану вартість - на 428 млн. грн.; прогноз надходжень від ввізного мита - на 73 млн. грн. Крім того, уряд запропонував зменшити обсяг надходження перевищення доходів над витратами Національного банку України в наступному році на 200 млн. грн. В проекті держбюджету враховано пропозицію парламенту про додаткове вилучення до державного бюджету частки доходів державних підприємств в сумі 350 млн. грн.


 
 

Цікаве

Загрузка...