WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Система вирівнювання місцевих бюджетів (на прикладі М. Славутича) - Реферат

Система вирівнювання місцевих бюджетів (на прикладі М. Славутича) - Реферат

спортивних споруд;
- забезпечення молоді м. Славутича житлом;
- реалізації Генплану та регулювання земельних відносин;
- стимулювання забезпечення виконання загальновійськового обов'язку;
- забезпечення правопорядку в місті в умовах дострокового зняття з експлуатації ЧАЕС;
- попередження виникнення надзвичайних ситуацій сприяння діяльності підрозділів МНС;
- "Турбота".
Дострокове закриття Чорнобильської АЕС призвело до необхідності повного реформування міською владою системи бюджетного забезпечення в межах Бюджетного кодексу України.
Таким чином, детальніший аналіз формування та виконання бюджету міста в 2003 році яскраво демонструє недосконалість формули для міст з більш розвиненою соціальною інфраструктурою. Так, складова формульного розподілу, що визначає обсяг фінансування дошкільних закладів, є добутком фінансового нормативу бюджетної забезпеченості однієї дитини дошкільного віку, кількості дітей віком від 3-х до 6-ти років та коефіцієнта їх охоплення дошкільними закладами.
На 2003 рік для міста обласного значення коефіцієнт охоплення становив 0,72.
У чинній схемі формульного розподілу охоплення дітей дошкільною освітою вважаєтьсяоднаковим для всіх міст обласного значення і обсяг ресурсів, що передаються місцевому бюджету на фінансування дошкільної освіти, не залежить від фактичного рівня охоплення дітей дошкільними закладами, крім того, співвідношення між розрахунковим і фактичним охопленням дітей істотно відрізняється в регіонах.
У Славутичі охоплення дітей дошкільного віку дошкільною освітою становить 97 %, а в деяких регіонах і містах - до 46 %.
Таким чином, застосування формульного підходу з показниками за принципом "на дитину" з усередненим коефіцієнтом не дає правдивої унормованої вартості фактичного утримання дитини в дошкільному закладі.
У 2003 році видатки на одну дитину в м. Славутичі вимагають такі складові:
- 51,2 % - заробітна плата;
- 26,7 % - комунальні послуги та енергоносії;
- 22,2 % - харчування;
- 5 % - інші видатки на утримання установ: миючі засоби, технічне обслуговування приміщень, вентиляційні, електричні системи.
Крім того, формульний розрахунок не враховує відмінності у типах дошкільних закладів: логопедичний, санаторний, тифлопедагогічний, де кількість дітей у групах значно нижча, а тому існує збільшення штатної чисельності працівників відповідно до законодавства.
Славутич в Україні не є винятком. Міста - супутники атомних станцій, які виробляють 50 % електроенергії, а з введенням у експлуатацію 2-х атомних енергоблоків ця пропорція ще збільшиться, приймаючи в комунальну власність об'єкти соціальної інфраструктури, одночасно втрачають ресурс.
З урахуванням того, що дострокова зупинка ЧАЕС ще і суттєво зменшила можливий ресурс для Славутича, міською владою була ініційована розробка і прийняття Закону України від 09 липня 2003 року щодо формування бюджету міста з урахуванням його специфіки.
У цілому проблема для подібних міст не знята, і потрібно знайти рішення, яке було б одночасно справедливим і економічно ефективним.
Разом з тим було б абсурдно жертвувати об'єктами інфраструктури, втрата яких може стати неминучою без фінансування на їхні утримання та експлуатацію, адже за таку втрату врешті-решт поплатиться вся країна, бо одного дня ці об'єкти необхідно буде відновити [2, с. 14].
У підсумку необхідно підкреслити, що практика застосування формульного підходу виявила очевидні недоліки, а саме:
- природні розрахунки обсягів бюджету не відповідають необхідним об'єктам;
- у диспропорціях, що виникають внаслідок недостатнього, або зовсім неврахування видатків при обчисленні обсягів міжбюджетних трансфертів;
- у визначенні коефіцієнтів вирівнювання щодо застосування до формули 1 з метою подолання диспропорцій.
Є два варіанти вирішення цієї проблеми, а саме: внесення змін до формули із введенням відповідних корегуючих коефіцієнтів, або, і це, на нашу думку, є найбільш ефективнішим, при створенні системи вирівнювання застосувати систему цільових бюджетних трансфертів.
Таким чином, процес вирівнювання місцевих бюджетів потребує відпрацювання системного підходу та розробки науково-обґрунтованої методики міжбюджетних відносин при вирівнюванні місцевих бюджетів.
У роботі вивчався досвід системи бюджетів вирівнювання Швеції, який би міг бути використаним при створенні в Україні системи міжбюджетних відносин. Пропонуэмо створити і реалізувати системний підхід до вирівнювання місцевих бюджетів з урахуванням досягнутого рівня соціальної сфери вже в межах бюджетної резолюції бюджету 2005 року.
З цією метою при Міністерстві фінансів України в межах департаменту місцевих бюджетів вважаэмо за необхідне створити управління з питань вирівнювання місцевих бюджетів. Відповідні відділки повинні бути і в структурах фінансових управлінь обласних адміністрацій. Остаточне рішення щодо бюджетних ресурсів вирівнювання для міст як обласного, так і районного значення повинно прийматися на рівні Міністерства фінансів України тільки на основі розробленої методики.
Література:
1. Про бюджет України на 2004 рік": Закон України від 19 грудня 2003 року № 49 // Офіційний вісник України. - 2003.
2. Марку Ж. Фінансові умови децентралізації в Україні після прийняття Бюджетного кодексу / Рада Європи. - 2004. - Квітень. - С. 14.
3. Про внесення змін до Закону України "Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему": Закон України.
4. Марку Ж. Місцеві фінанси в Україні // Рада Європи. - п. с. 1.
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2001 року № 1195.

 
 

Цікаве

Загрузка...