WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України - Реферат

Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України - Реферат

єврочекової картки. На картці вказується максимальна сума одного чека, гарантована банком. Інкасо єврочеків, виставлених у середині країни, не відрізняється від інкасо звичайних чеків.
Дорожні чеки разом з акредитивами, банківськими чеками дозволяли вирішувати проблеми з отримання готівки під час поїздок. Фактично до неторгових операцій, що проводяться комерційними банками, належить обслуговування розрахунків не лише за дорожніми, але й за іменними "комерційними" чеками. Якщо дорожні чеки "купуються" уповноваженими банками (оплачуються миттєво), то іменні приймаються ними на інкасо на основі заяви власника чека. Спільною ланкою у обслуговуванні цих платіжних документів є власне відсилання їх до кореспондентського банку через процедуру інкасо.
За законодавством України чеки на пред'явника банком не приймаються. Термін дії іменного чека зазначено на ньому, якщо такий запис відсутній, то термін дії чека становить 6 місяців з дня його видачі. Термін дії дорожніх чеків не обмежений, крім випадків виведення з грошового обігу валюти чека.
Операції з пластиковими картками зачіпають не тільки сферу банківської діяльності, як свідчать нормативні документи: роз'яснення в Листі ДПА, НБУ до комерційних банків № 6137/11/16-1101 від 09.06.98 р. До неторгових операцій належить власне видача готівкової іноземної валюти за пласткартками, яка здійснюється через мережу банкоматів і касирами обмінних пунктів уповноважених банків, а також приймання іноземної валюти готівкою для зарахування на рахунки фізичних осіб у банках, які функціонують для розрахунків платіжними картками. Працівники банку, здійснюючи операції з пластиковими картками, зобов'язані зберігати в таємниці всю отриману інформацію від клієнта та про клієнта відповідно до чинного законодавства України.
У 2001 році банки-члени платіжних систем VISA Int. та Europay Int. підняли тарифи domestic interchange (міжбанківські ставки за операціями з картками через банкомати та торговельну мережу). І це зростання без сумніву збільшило доходи банків та витрати їх клієнтів. За кордоном отримати готівку за українською карткою можна за 1% від суми трансакції (але не менше 3 $) За свідченнями спеціалістів виникнення проблем при використанні платіжних карток має однакову імовірність як з картами західних банків, так і українських. Але за кордоном користувачі по-іншому ставляться до таких речей. Як правило, в одному портмане може бути декілька карток різних систем (у тому числі локальних), і спроба скористатися хоча б однією з них має бути успішною.
Правила здійснення переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти, затверджені постановою НБУ від 17.01.2001 р. № 18, регламентують порядок, умови та норми здійснення уповноваженими банками та уповноваженими фінансовими установами переказів іноземної валюти, як за межі України, так і в Україну.
В Україні на здійснення та отримання міжнародних переказів фізичними особами існує ряд законодавчих обмежень щодо сум переказу, наявності підтверджуючих документів тощо. Пропонується перелік можливих операцій щодо здійснення переказів у межах неторгових платежів та коротка характеристика їх валютних обмежень.
У разі потреби здійснити переказ у сумі, що перевищує встановлені в Правилах норми, а також на цілі, не передбачені Правилами, переказ здійснюється на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку, яку видає залежно від суми переказу, може видавати територіальне управління Національного банку або Департамент валютного контролю та ліцензування Національного банку.
Банки, залучені до системи міжнародних переказів, пов'язані між собою за допомогою комунікаційних мереж, за якими розпорядження про перекази проходить через відповідні національні платіжні системи. Ці мережі можуть експлуатуватись службами пошти, телеграфу, самими банками (банківські мережі) тощо. Існує ряд спеціалізованих організацій, що діють у цій сфері (наприклад, мережа Western Union та Money Gram).
Клієнт, виходячи з власних побажань та ціни, може користуватися тим або іншим методом переказу коштів. На сьогодні надання послуг неторгових переказів або платежів в Україні здійснюється переважно в рамках системи компанії Xchange Points/Western Union, що знайшла свою нішу на фінансовому ринку України.
Система Western Union - світовий лідер у цьому виді бізнесу - з'явилася у нашій країні у 1994 році. Її засновниками стали: визнаний лідер міжнародних швидкісних переказів, американська компанія Western Union та АТ "Українська фінансова група". За чотири роки роботи агентом західної компанії дочірнє підприємство УФГ вийшло на значні обсяги діяльності. Тепер Xchange Points/Western Union здійснює понад 3000 міжнародних опе-рацій на місяць у рамках системи Western Union зі швидкісного переказу грошових коштів в Україні та за кордон, маючи близько 23 000 власних агентств, більше ніж у 90 країнах світу.
На сьогодні розвиток неторгових операцій пов'язаний з розвитком сфери банківських послуг у цілому і є однією з пріоритетних ланок діяльності комерційних банків. Вважаємо, що діяльність комерційних банків України повинна відповідати міжнародним стандартам, яка буде представлена широким застосуванням системи електронних платежів, використанням пластикових карток і дорожніх чеків з урахуванням кращого міжнародного досвіду.
Стан та методи управління неторговими операціями в комерційних банках України постійно змінюються і стають більш наближеними до реального споживача. Розвиток даного сектора вимагає високої культури обслуговування та професійного виконання.
Здійснення неторгових операцій передбачає зосередити увагу на питаннях прогнозування та встановлення курсів валют. Курсова специфіка відносить ці операції до ризикових, а за нашим законодавством - до незахищених.
Серед проблем здійснення неторговихоперацій ключовими є недоліки теперішнього стану валютного контролю, неприпустимість перебування банків у ролі наглядових органів. Це стосується, перш за все, виконання банками функцій агента валютного контролю та суб'єкта фінансового моніторингу. Специфіка насадженої в Україні системи фінансового моніторингу полягає в тому, що технологія розрахунків, які необхідно від-слідковувати, часто заплутана, але не через бажання приховати щось, а через недоліки того ж законодавства, яке регулює розрахунки в валюті і вимагає такі операції відстежувати.
Література:
1. Банківські операції: Підручник / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін.; За ред. А.М. Мороза. - К.:КНЕУ, 2000.
2. Положення про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України: Затверджено постановою Правління НБУ №520 від 29.12.2000 зі змінами.
3. Про порядок здійснення обміну купюр іноземної валюти: Постанова НБУ від 29.03.1996 р. № 79.
4. Постанова НБУ від 13.09.2002 р. № 468.
5. Про банки і банківську діяльність: Закон України від 7 грудня 2000 р. № 2121-ІІІ // Урядовий кур'єр. - 2001. - 17 січня. - С. 5-13.
6. Про порядок укладання агентських договорів між уповноваженими банками та юридичними особами, що стосується відкриття агентських пунктів: Лист НБУ від 25.05.1993 р. № 19029/936.
7. Про систему валютного регулювання і валютного контролю: Декрет КМУ від 19.02.1993 №15-93 // Урядовий кур'єр. - 1993. - 6 березня.
Додаток А
Тарифи деяких українських банків за
обслуговування міжнародних платіжних карток

 
 

Цікаве

Загрузка...