WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Досвід іпотечного кредитування у розвинених країнах та можливості його застосування в Україні - Реферат

Досвід іпотечного кредитування у розвинених країнах та можливості його застосування в Україні - Реферат


Реферат на тему:
Досвід іпотечного кредитування у розвинених країнах та можливості його застосування в Україні
З 1 січня 2004 року Україна отримала новий виток розвитку іпотечних відносин. Набрали чинності закони України "Про іпотеку", "Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати", а також два нових кодекси, які частково регулюють ці відносини: Цивільний та Господарський. Гравці іпотечного ринку отримали чітко визначені поняття учасників іпотечних відносин, об'єкта цих відносин, певні правила гри, яких вони повинні дотримуватися. Проте, за їхніми словами, цього ще не досить. Ці нормативно-правові акти заклали основу, але необхідно ще багато зусиль для того, щоб спрямувати "русло" іпотеки у правильному напрямку. Слід обрати чітку стратегію та прийняти ще багато підзаконних актів, що конкретно регулюватимуть вузькі і специфічні відносини. Саме їх потрібно виділити із основного загалу і спрямувати свої зусилля на удосконалення процедур.
Україні для побудови діючої іпотечної системи необхідно добре вивчити досвід у реалізації іпотечних відносин найбільш економічно розвинених країн (США, Канада, Німеччина тощо). Зокрема, досить цікаво та корисно переглянути, як у цій сфері ідуть справи у країнах колишнього соціалістичного табору. Врахувавши всі позитиви та недоліки уже існуючих систем, історичні помилки попередників, Україна зможе за досить короткий період побудувати діючу національну систему іпотечних відносин.
Так, ключовою ланкою американської системи іпотечного кредитування є державна структура - федеральна національна іпотечна асоціація (Federal National Mortgage Association, FNMA), що називається "Фенні Мей". Вона є найбільшою спеціалізованою організацією в країні і займається викупом стандартизованих кредитів, виданих різними кредитними і не-кредитними організаціями, випускає цінні папери, забезпечені пулами викуплених кредитів.
Американський ринок заставних цінних паперів є інтегрованим у національну економіку, що дозволяє йому реагувати на зміни, що відбуваються на національному ринку капіталів. Ринок іпотечних цінних паперів США сприймається експертами як значна частина загальноаме-риканського ринку капіталу.
Успіх іпотечної системи Сполучених Штатів Америки обумовлений не тільки значною державною підтримкою, яка була надана при її створенні, але і своєрідною структурою житлового фонду, а також особливостями англо-американської системи права, що по-своєму трактує поняття власності і правові відносини, що виникають при її передачі. При англо-американській системі права судовий прецедент є джерелом права, що дозволяє гнучко й оперативно вирішувати проблеми, які виникають у сфері нерухомості й іпотечного кредитування.
Основними гравцями іпотечного ринку є іпотечні компанії, що реально впливають на стан розвитку ситуації. Іпотечні компанії створюються для надання послуг з видачі й обслуговування іпотечних кредитів. Як іпотечні компанії, можуть виступати іпотечні банки, що надають весь спектр послуг з банківського іпотечного кредитування, а також некредитні комерційні ор-ганізації, що надають посередницькі послуги з обслуговування кредитів.
Позикозберігаючі асоціації або тріфти - найстарші установи іпотечного кредитування в Америці. Їхня історія тягнеться ще з XIX століття і за принципом діяльності вони схожі на будівельно-ощадні каси, що дотепер успішно функціонують у країнах Європи. У тріфтах кредитування під заставу нерухомості здійснюється із коштів, накопичених із внесків їхніх учасників. Для того щоб розширити базу фінансування, тріфти засновують власні банки житлового кредитування і з їх допомогою беруть участь у рефінансуванні кредитів, що видаються. Регулює діяльність тріфтів на федеральному рівні Федеральна житлова адміністрація і Федеральне бюро житлового кредиту. Страхування депозитів учасників асоціацій здійснюється централізовано силами Федеральної корпорації страхування тріфтів (Federal Sаvіng's & Loans Ass. Insurance Corporation, FSLIC).
Досить активними на іпотечному ринку є також універсальні комерційні банки, для яких житлове іпотечне кредитування - одна з основних традиційних послуг. Умови щодо отримання банківських кредитів побудовані за однотипними стандартами, тому банки намагаються приваб-лювати клієнтів додатковими послугами, оскільки процентні ставки і базові умови кредитування (терміни кредитування, вид іпотечного кредиту) практично не відрізняються.
Частка різних іпотечних інститутів на ринку іпотечного кредитування має таку структуру (рис. 1) [4].
Рис. 1. Структура іпотечного ринку США
На сучасному етапі в США склалося два види іпотечних кредитів із фіксованим і складним відсотком, коли процентна ставка по кредиту фіксується на перші 3-5 років кредитування, а потім може змінюватися залежно від відсотка, що виплачується за позиками Федеральною резервною системою. Терміни кредитування - 15, 20 і 30 років, проте, як правило, найбільш поширені кредити на 15 та 30 років.
У США відпрацьований механізм рефінансування для позичальників, що робить набагато привабливішим іпотеку. Якщо процентна ставка, що збільшилася, по кредиту зі складним відсотком не влаштовує позичальника, він може рефінансувати отриманий кредит - взяти новий на більш вигідних умовах (тобто з меншою процентною ставкою або з меншим терміном кре-дитування) і достроково погасити той, що його не влаштовує. Існують навіть спеціальні розрахунки для того, щоб дізнатися, коли можна одержати вигоду від рефінансування кредиту, а коли цього робити не варто. В Україні "першопроходцем" такої схеми нещодавно став банк "Надра", запропонувавши рефінансування уже діючих кредитних договорів за ставкою 12 % (порівняно з 13-17 % інших банків та кредитних установ) [6].
Розглянемо європейський ринок іпотечного кредитування на прикладі іпотечних відносин, що склалися в Німеччині. Зразком для наслідування при введенні іпотеки в інших країнах є німецька іпотечна система, про досконалість якої постійно розповідає світова преса. Віддаючи їй належне, необхідно зазначити, що систему контрактних будзаощаджень, що чудово зарекомендувала себе в Європі, називають також "німецькою моделлю іпотеки".
У Німеччині діє дві форми фінансування придбання житла: система іпотечних банків і система контрактних будзаощаджень, що становлять альтернативу одна одній.
Система іпотечних банків складається не тільки з іпотечних банків, але й з інших кредитних організації. Вони видають довгострокові кредити під заставу нерухомості (до 30 років під 8-12 % річних), а для покриття своїх витрат по кредитах випускають іпотечні облігації. Вони випускаються зі строком обертання в 1, 3, 5 або 10 років і погашаються наприкінці терміну обертання. Кредити, забезпечені облігаціями, видаються не більше ніж на 60 % від вартості майна, що купується. Якщо дане відношення порушується, то такі позички фінансуються з інших джерел, наприклад незабезпечених облігацій банку.
Система контрактних будзаощаджень(Bausparkasse) являє собою сукупність кас заощаджень населення.

 
 

Цікаве

Загрузка...