WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Вплив членства Польщі у європейському союзі на фінансово-економічний стан малих і середніх підприємств - Реферат

Вплив членства Польщі у європейському союзі на фінансово-економічний стан малих і середніх підприємств - Реферат

рентабельність після вступу в ЄС і в 2004 р. Головним чином це стало наслідком зростання експорту і цін на продукти харчування в країні (приблизно на 8 % у 2004 р.). У цьому випадку поліпшення ситуації в цій галузі стало результатом вступу в ЄС і використання можливостей вільного доступу товарів польських фірм на внутрішній ринок Євросоюзу.
Разом з тим, вступ в ЄС вирішальним чином не вплинув на сектор будівництва (крім тимчасового росту попиту на будівельні послуги перед вступом до ЄС, що було пов'язано зі змінами податкових ставок на будівельні матеріали і послуги). Сектор будівництва, а особливо встановлення будівельного обладнання, суттєво поліпшив свої фінансові результати. Натомість, що стосується зносу будинків, самого будівництва та інженерно-будівельних робіт, поліпшення відбувалося не так швидко. Це було пов'язано з повільним зростанням інвестицій і покращанням кон'юнктури. Крім того, треба зауважити, що очікувані ефекти, пов'язані зі вступом в ЄС, (доступ до ринків у країнах ЄС і зростання попиту, викликаного фінансовими інвестиціями з фондів ЄС), ще не повністю проявилися в будівництві.
2004 рік приніс значне реальне зростання динаміки роздрібної торгівлі, майже на 7,1 % (у секторі торгівлі, у тому числі роздрібної торгівлі, де переважає сектор МСП). Детальніший аналіз їх даних польськими експертами показує, що це насамперед стало наслідком зростання цін, а не росту обсягу продажу, що підтверджується таким фактом: підприємства, які торгують паливом іпродуктами харчування показали дуже високу динаміку росту продажу (понад 14 %), тоді як інші галузі торгівлі зафіксували невелике зростання продажу. Ціни на продукти харчування й паливо найбільше зросли у 2004 р. У торгових підприємствах поліпшилася рентабельність (дані без фірм групи мікро), але ефект вступу в ЄС в цьому випадку, очевидно, не значний.
Дорожній транспорт, в якому переважає сектор МСП, також визначався потенційним бенефіціантом вступу в ЄС з огляду на доступ на європейський ринок після 1 травня 2004 р. Дійсно, зростання продажу в цій галузі було високим у 2004 році і склало 9,6 % (невідома частка у продажі послуг міжнародного транспорту фірм із сектору МСП); це був найвищий показник серед усіх транспортних галузей після авіатранспорту (зростання продажу - на 21,1 %).
У підприємців Польщі перед вступом в ЄС і одразу після 1 травня 2004 р. найбільшу трудність, як зазначають польські дослідники, викликали нові правові норми Закону про податок на товари і послуги, які значно змінювали порядок ведення документації та розрахунків у торгових операціях у межах ЄС. Від часу прийняття Закону про податок на товари і послуги у березні 2004 р. міністр фінансів Польщі видав 33 розпорядження, які радикально змінювали існуючі правила. Частину з них польські підприємці визнають такими, що ускладнюють їхню діяльність.
У свою чергу, побоювання, висловлювані раніше як експертами, так і підприємцями Польщі щодо великих витрат, необхідних для пристосування до європейських норм і вимог, а також пов'язані з цим загрози (гігієнічні вимоги, ВНР, технічні норми і стандарти) не підтвердилися в повному обсязі. З доступних неповних даних і результатів досліджень польських фахівців видно, що, наприклад, у харчопереробній, хімічній, електротехнічній промисловості лише частина фірм вважає, що членство в ЄС є невигідним; це показує, що підприємці не відчувають катастрофічного зростання кількості правил чи стандартів, які виникають з права ЄС. Вступ Польщі до ЄС також не спричинив значного збільшення інвестицій, пов'язаних з пристосуванням до вимог ЄС. У дослідженнях НБП 60 % фірм заявляло, що такі інвестиції вони зробили ще перед вступом в ЄС.
Економічний ріст і ефект попиту для МСП. Рік 2004, у який Польща вступила до Європейського Союзу, був найкращим з 1997 р. за результатами економічного розвитку. Зростання (вимірюване темпом росту валового національного продукту) досягнуло 5,3 %, а структура його виробництва і розподілу не мали характеру, який би засвідчував ризик макроекономічної нерівноваги. Зростання індивідуального споживання склало 3,2 %, видатки брутто на основні фонди - 5,1 %, сукупний попит країни - 4,9 %. Експорт збільшився на 30,2 %, імпорт - на 22,5 %, а від'ємне сальдо в товарообміні становило 52,5 млрд. злотих і було нижче, ніж у 2003 р. на 3,7 млрд. злотих. Зовнішня торгівля мала позитивний вплив на економічний ріст у 2004 р.
Членство Польщі в ЄС, безумовно, вплинуло на економічне зростання, але рівень цього впливу дуже важко оцінити. Адже важко відділити ефект доброї економічної кон'юнктури як елемента економічного циклу від чистого ефекту, пов'язаного зі вступом в ЄС.
Зміцнення злотого не було ще в 2004 р. важливою проблемою для польських МСП, які були втягнуті в міжнародні трансакції головним чином тому, що були вигідні зміни у перехресних курсах долар/євро і було попереднє знецінення злотого. Натомість через значні курсові коливання курсовий ризик є більшою проблемою для польських експортноспрямованих МСП, особливо порівняно із ситуацією у великих фірм. Вступ в ЄС був одним з чинників, який вплинув на курс злотого і його коливання.
Вступ Польщі в ЄС не приніс до цього часу явного росту реальної заробітної плати, тиск на підвищення заробітної плати поки що невеликий, а механізм індексації використовується підприємцями щоразу менше. За даними ГСУ Польщі, реальна середня місячна зарплата брутто на підприємствах у 2004 р. зросла на 0,8 %, тобто менше, ніж у 2003 р. (ріст на 2,0 %). Тому вплив вступу в ЄС на рівень заробітної плати був непомітним.
Наслідків вступу Польщі в ЄС щодо росту витрат на робочу силу до цього часу не було помітно і вони не вплинули на сектор МСП. Членство Польщі в ЄС прискорило появу проблеми для фірм щодо заповнення робочих місць кваліфікованими працівниками деяких професій через збільшення рівня зайнятості на підприємствах і через їх міграцію.
Підприємства сектора МСП фінансують свою діяльність поточно та інвестиційно за допомогою таких механізмів і форм, як власні кошти, банківські кредити, зобов'язання, лізинг, інвестиційні фонди, емісія акцій тощо [5, c. 227]. За даними Народного банку Польщі, власні кошти складають близько 50 %, банківські кредити - близько 30 %, а

 
 

Цікаве

Загрузка...