WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Перспективні напрями розвитку безготівкових розрахунків у платіжному обороті України - Реферат

Перспективні напрями розвитку безготівкових розрахунків у платіжному обороті України - Реферат

висновку, що в разі розповсюдження таких продуктів центральні банки країн ЄС зобов'язані проводити постійний моніторинг таких систем, обмінюватися інформацією та приймати політичні рішення з метою збереження цілісності платіжної системи. Пізніше як пріоритетні завдання ЄЦБ визначив забезпечення захисту електронних грошей, управління ризиком у відповідних системах, вирішення проблем транскордонних переказів, правові вимоги до емітентів, а також регулюючу роль у цих процесах ЄЦБ.
Головним документом у цьому напрямі можна вважати Директиву 2000/46/ЄС, прийняту Парламентом і Радою Європи. Оцінюючи цей документ, слід зазначити такі позитивні моменти:
- ця директива дала правову оцінку і визначення електронним грошам як електронному заміннику монет і банкнот, призначеному в основному для розрахунків невеликими сумами;
- були чітко встановлені вимоги до первинного капіталу та власних коштів тих установ, які мають право емітувати електронні гроші. Так, мінімальна сума первинного капіталу була встановлена у розмірі 1 (одного) мільйона євро. Причому цих емітентів електронних грошей (ELMI) внесено в Директиві 2000/28/ЄС до списку кредитних установ, що, по суті, зняло питання про не контрольованість таких установ з боку центральних банків.
Спеціалісти та аналітики висловлюють і інші побоювання щодо розширення новітніх розрахункових технологій за допомогоюелектронних грошей і розрахунків. Ці побоювання стосуються можливості таких розрахунків здійснювати трансакції безпосередньо між покупцем і продавцем без участі банківської установи. Тобто на сьогодні традиційно використовуються опосередковані розрахунки між покупцем і продавцем, де кінцевий розрахунок здійснюється через банківські рахунки. Прямі ж розрахунки без участі банківських установ можуть привести до скорочення банківської ресурсної бази і суттєво вплинути на обсяги банківського кредитування, що не може не викликати занепокоєння.
Дискусійним є і питання щодо правомірності втручання у приватне життя людини. Мається на увазі той факт, що з такою тотальною "елетронізацією" розрахунків може виникнути ситуація, коли всі покупки споживача, навіть ті дрібні, які ми звикли оплачувати готівкою, якоюсь мірою втратять свою анонімність. Тобто, практично будь-які трансакції можна буде відстежити, зібрати інформацію про них і неправомірно її використати. На думку учасників таких дискусій, це може призвести до всіляких зловживань тих, хто володітиме конфіденційною інформацією.
Водночас викликають занепокоєння питання контрольованості таких операцій та забезпечення їх повного оподаткування, але ці проблеми є предметом майбутніх досліджень.
Багато нарікань противників електронних розрахунків стосується так званого "шахрайства" в електронній сфері. Свідченням цього є негативна статистика втрат банків і компаній, що обслуговують карткові розрахунки. Такі втрати у всьому світі становлять 3 відсотки від грошей, що зберігаються на картках.
На нашу думку, ще однією великою проблемою на сьогодні є прийнятність електронних грошей до оплати, адже на відміну від звичайної готівки вони ще до цього часу не стали законним платіжним засобом. Тобто продавець може в оплату прийняти електронні носії, але закон його не зобов'язує це робити. Крім того, постають питання про оснащення торговельних точок технічними пристроями для роботи з електронними грошима, які потребують свого практичного вирішення.
Незважаючи на наведені противниками електронних розрахунків доводи, вважаємо, що в нових електронних формах та інструментах безготівкових розрахунків безперечно є й багато корисного.
По-перше, держава в особі Національного банку України звільняється від необхідності підтримувати і оновлювати велику масу готівки, дбати про дорогі засоби її захисту від підробок, забезпечувати належну охорону при друкуванні, зберіганні і розподілі.
По-друге, скорочуються можливості зловживань при проведенні таких юридично правомірних дій, як накладання арешту на майно, конфіскація майна (привласненими електронними грошима значно складніше скористатися).
По-третє, значно скорочуються витрати підприємств і організацій на обслуговування їх платіжного обороту. Так, у опублікованому звіті Emarketer наведено дані про витрати авіакомпанії з продажу авіаквитків. Такі витрати через звичайний механізм торгівлі і розрахунків оцінений компанією у розмірі 8 доларів США на один квиток, а за допомогою електронної торгівлі - всього 1 долар. Як бачимо, економія витрат від такого впровадження очевидна.
По-четверте, важливою перевагою новітніх електронних розрахунків є їх швидкість. Уже забулися ті часи, коли розрахунки проводилися в термін декілька днів або й тижнів (передаванням через спеціальну кур'єрську пошту). Зараз же це вирішується навіть не за хвилини, а вже за секунди.
По-п'яте, у електронних розрахунках набагато вища технологічна здатність обслуговувати міні-платежі, що сприятиме інтенсивному проникненню безготівкових розрахунків у роздрібний товарообіг, а також у грошові відносини населення.
Наведені переваги свідчать про необхідність більш активного впровадження електронних розрахунків. При цьому актуальним є питання вибору адекватних технологій таких розрахунків за допомогою систем електронних грошей. Найбільш перспективними на сьогодні вважаються як мінімум три новітні платіжні технології, що можуть з успіхом конкурувати з аналогами із-за кордону. Це банківські неперсоніфіковані електронні гаманці Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП), небанківські трансферабельні електронні гроші систем Pay-Cash та WebMoney.
Література:
1. Гроші та кредит: Підручник / За заг. ред. М.І. Савлука. - К.: КНЕУ, 2002.- 602 с.
2. Савлук М.І. Електронні гроші: сутність та порівняльний аналіз якісних властивостей // Вісник НБУ. - 2004. - № 11. - С. 10-14.
3. Савченко А.С. СЕП: виповнюється перше десятиліття // Вісник НБУ. - 2003. - № 7. - С. 28-31.
4. Кравець В. Інтернет-комерція в Україні // Вісник НБУ. - 2004. - № 3. - С. 9-12.
5. Махаєва О. Електронні гроші в Європі та Україні // Вісник НБУ. - 2004. - № 9. - С. 22-24.
6. Міщенко В.І., Шаповалов А.В., Юрчук Г.В. Особливості та перспективи розвитку електронної комерції (е-комерції) в банківському бізнесі // Банківська справа. - 2001. - № 4. - С. 18-27.
7. Шевченко С. СЕП і СТП: підсумки роботи за рік // Вісник НБУ. - 2005. - № 2. - С. 41-42.
8. Шпарко А., Смахтіна Л. Європейський вибір України // Вісник НБУ. - 2003.- № 7. - С. 32-37.

 
 

Цікаве

Загрузка...