WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України - Реферат

Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України - Реферат

необхідні умови для їх відкриття і мають відповідні пункти валютної ліцензії. Обмінні пункти забезпечують валютне обслуговування фізичних осіб - резидентів і нерезидентів. Обмінні пункти уповноважених комерційних банків можуть здійснювати операції:
- купівля і продаж готівки іноземної валюти за готівку в гривнях. Відповідно до вимог нормативних актів не можуть бути підставою для відмови в купівлі (обміні) незначні дефекти банкнот внаслідок природного зношення: забруднення, надрив та потертість, а також невеликі плями і надписи, які не змінюють основних ознак платоспроможності. Грошові білети, що не підлягають купівлі у зв'язку з пошкодженням за згодою власника, можуть бути прийняті на інкасо уповноваженим банком (лише через касу банку). Встановлення різних курсів купівлі-продажу, обміну іноземної валюти залежно від року емісії банкнот розцінюються як порушення встановлених правил роботи уповноважених банків;
- купівля і продаж платіжних документів в іноземній валюті за готівку в гривнях, а також продаж і оплата платіжних документів в іноземній валюті за готівку в іноземній валюті. Відповідно до постанови НБУ № 520 від 29.12.2000 "Про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України", фізичні особи протягом операційного дня можуть придбати в обмінному пункті дорожні чеки на суму до 1000 дол. США або еквівалент в іншій іноземній валюті з оформленням повідомлення про продаж дорожніх чеків. Операції з продажу дорожніх чеків у пунктах обміну здійснюються без видачі довідки на вивезення за межі України іноземної валюти, продажу готівкової іноземної валюти [2];
- розмін платіжного грошового знака іноземної держави за платіжні грошові знаки тієї самої іноземної держави. Комісійна винагорода уповноважених банків за вказаною операцією не може перевищувати 2 відсотки. Комісійна винагорода стягується як в іноземній, так і національній валюті (за бажанням клієнта) за курсом Національного банку України. Зазначені операції обміну купюр здійснюються тільки для фізичних осіб-резидентів. Встановлення різних курсів купівлі-продажу, обміну іноземної валюти залежно від року емісії розцінюється як порушення встановленого Національним банком України порядку обміну іноземної валюти [3];
- обмін (конверсія) готівки в іноземній валюті однієї держави на готівкові гроші іншої іноземної держави. Обмінним пунктам заборонено відмовляти у здійсненні валютообмінних операцій за наявності коштів для цього. Відповідальність за недотримання вимог інструктивних матеріалів уповноважений банк несе відповідно до ст.16 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання та валютного контролю".
Згідно з Положенням про пункти обміну валюти, затвердженим постановою НБУ № 129, режим роботи обмінного пункту встановлюється банком чи установою, що відкрила обмінний пункт самостійно, хоча тут існують і певні обмеження. Так, у прикордонних зонах, аеропортах, на морських і річкових вокзалах обмінні пункти повинні працювати не менш ніж 20 годин на добу, а режим роботи в інших місцях погоджується з адміні-страцією установи, на території якої вони відкриті, але не менш, ніж 8 годин на добу щоденно. Операції з купівлі - продажу іноземної валюти здійснюються в порядку та за курсом, встановленим НБУ з можливістю 10-відсоткового відхилення [4]. По цих операціях банком стягується комісійний збір у національній валюті, розмір якого встановлюється уповноваженим банком або уста-новою, що отримала ліцензію НБУ, за погодженням з уповноваженим банком, з яким укла-дено агентську угоду.
Закон "Про банки і банківську діяльність" не визначає діяльність, пов'язану з торгівлею іноземною валютою, винятково, прерогативою банків [5]. Маючи ліцензію НБУ, банки можуть здійснювати торгівлю іноземною валютою через власні обмінні пункти і за допомогою укладання агентських угод [6] з іншими юридичними особами-резидентами (п. 3 ст. 5 Декрету № 15-93) [7]. "Агентські" обмінні пункти мають право проводити зазначені вище види валютообмінних операцій, крім двох: конверсійні операції, обмін купюр однієї іноземної валюти.
Таблиця 1
Ранжування банків за обсягом каси*
Посилена недовіра з боку Національного банку до агентських "обмінників" порівняно з "банківськими" - цілком небезпідставна. За свідченням спеціалістів, банк, маючи свої обмінні пункти, самостійно відповідає за порушення. А якщо порушення припустився "агент" - це проблема "агента", (хоча уповноважений банк залишає за собою функцію агента валютного контролю).
Ринок готівкової іноземної валюти є досить об'ємним сегментом валютного ринку України. Як видно з даних таблиці 1, провідні позиції на ринку готівкової іноземної валюти протягом досліджуваного періоду займає п'ятірка з усього складу банків: Аваль, Приватбанк, Промінвестбанк, Ощадбанк та Укрсоцбанк. Більш детально інформацію щодо діяльності цих банків на ринку готівкової валюти подано на рисунку 4.
Рис. 4. Обсяги діяльності з готівковою іноземною валютою провідних комерційних банків України (млн грн.)
Як бачимо, найбільш стрімко проводить свою діяльність банк "АВАЛЬ". За чотири роки він збільшив обсяги каси в іноземній валюті майже у п'ять разів, з 25,17 млн грн. станом на 01.01.1999 року до 100,97 млн грн. - на 01.01.2002 року. Досить стабільно працює на цьому сегменті ПРИВАТБАНК. Дещо зменшивши обсяги у 2000 та 2001 роках, станом на 01.01.2002 року його каса у вільноконвертованій валюті складала 96,26 млн грн.
В Україні найбільш поширеними є послуги з обміну валюти та переказу коштів фізичних осіб за кордон і отримання надходжень з-за кордону. Останнім часом набули популярності операції з дорожніми чеками. Надання послуг з обслуговування пластикових карток є перспективними і перебувають на стадії розвитку. Якщо українські банки продають дорожні чеки лише двох компаній Thomas Cook та American Express, то ними приймаються для видачі готівки практично усі дорожні чеки. Комісійні при видачі готівки практично не відрізняються від комісійних з продажу і складають у середньому по банках Києва від 1,5 % до 3 % від загальної суми.
Розрахунки дорожніми чеками, як правило, здійснюються на базі інкасо. Цей платіжний документ використовується як засіб міжнародних розрахунків неторгового характеру. Дорожній чек не є законним платіжним засобом, їх придбання і прийняття в оплату забезпечується угодою емітента з відповідними організаціями ( найчастіше з туристичними організаціями). У деякихкраїнах (США, Канада) дорожні чеки використовуються і у внут-рішніх розрахунках для безготівкової оплати послуг. Першим, хто розпочав використовувати дорожні чеки, було туристичне агентство Thomas Cook, згодом стали популярними дорожні чеки VISA, American Express, Citicorp. Дорожні чеки є зручними у використанні, оскільки при їх вивозі за кордон не потрібно спеціального дозволу, як для готівкової валюти.
У європейських країнах дуже поширеними стали так звані єврочеки. Єврочек - це чек, який приймається до оплати у країні-учасниці Європейської банківської системи "Єврочек", створеної у 1968 р. До її складу входить 40 країн. Єврочеки видаються банком їх власнику без попереднього грошового внеску і оплачуються за рахунок банківського кредиту строком до 1 міс. Оплачений чек повинен повернутися в банк, який його видав протягом 20 днів з дня оплати. Разом з бланками єврочеків клієнту видається єврочекова картка, яка дає можливість виписувати гарантовані єврочеки. Картки дійсні протягом 2 років.
Єврочеки оплачуються лише при пред'явленні їх власником

 
 

Цікаве

Загрузка...