WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Проблеми та перспективи входження України в міжнародну фінансову систему - Реферат

Проблеми та перспективи входження України в міжнародну фінансову систему - Реферат

науковців; понад 700 докторів і кандидатів наук знайшли застосування своїм знанням за кордоном і ця тенденція залишається - від'їжджають навіть студенти. Та це й не дивно. Адже на випускників наших вузів існує досить високий попит на світовому інтелектуальному ринку. Ось тільки один характерний приклад. У 2000 p. на олімпіаді
3 математики в Лондоні команда студентів механіко-математичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка посіла перше місце серед 60 команд з європейських університетів та вузів СІЛА, поділивши п'єдестал із Кембриджським університетом, а з п'яти гран-прі київські студенти завоювали чотири.
Якщо враховувати той факт, що матеріально-технічна база, особливо в галузевій науці, на 80 % зношена і застаріла, а фінансування науки мізерне, то перед Україною на весь зріст постало питання переходу від політики збереження до примноження та активного використання потенціалу наукової, науково-технічної та інноваційної сфери.
І певні позитивні зрушення вже є. Так, у доробку науковців за 2000 p. понад 900 науково-дослідних проектів, які входили до 62 державних науково-технічних програм. Впроваджено у виробництво 379 нових технологій та розробок, ще 500 підготовлено до впровадження. У рамках держзамовлення виконувалося 134 технічних розробки, важливих для різних галузей економіки.
Незважаючи на великі втрати, Україні вдалося не лише зберегти, але в деяких галузях і суттєво зміцнити ядро науково-технічного та технологічного потенціалу.
Йдеться перш за все про потенціал літакобудування, ракетно-космічну галузь, можливості вітчизняних суднобудівників, проекти розвитку танкобудування.
Україна зберігає високотехнологічні конкурентоспроможні вироб-ництва й в інших галузях машинобудування, зокрема у приладобудуванні, виробництві енергетичного устаткування та важкому машинобудуванні, а також в окремих галузях кольорової металургії.
Достатньо високим є і науково-технічний потенціал України. Це наявність визнаних у світі власних наукових шкіл та унікальних технологій розробки нових матеріалів, біотехнологій,радіоелектроніки, фізики низьких температур, ядерної фізики, електрозварювання, тех-нологій у галузі інформатики, телекомунікацій та зв'язку, здатних забезпечити розвиток високотехнологічного виробництва на рівні найвищих світових стандартів.
Загалом, починаючи з 1995 p. прямі іноземні інвестиції в Україну становлять 3865,5 млн дол. США (див. дод., табл. 4).
За умови здійснення комплексу заходів, спрямованих на утвердження сприятливого інвестиційного та підприємницького клімату, у найближчі п'ять років, за прогнозами фахівців, приплив капіталу в Україну може зрости до 3 млрд дол. США на рік.
Належне місце в інтенсифікації інвестиційної діяльності міг би зайняти Український банк реконструкції та розвитку (УБРР). Відповідне розпорядження Президента України урядові та Національному банку про створення державного Українського банку реконструкції і розвитку було підписано ще наприкінці 1999 p.
Насторожує те, що певні сили стали на шляху до створення та нормального функціонування такого банку. Адже колишні державні банки, які внаслідок приватизації стали приватними, а також комерційні банки "нової хвилі" не зацікавлені надавати пільгову підтримку українським підприємствам.
Так, на кредитування промисловості спрямовується не більше 40 % усіх кредитів банківської системи України, хоча промисловість дає дві третини ВВП. Крім того, основну частину цих позик (80 %) складають короткострокові кредити під 35-40 % річних. А якщо врахувати необхідність повернення старих кредитів, одержаних під 50-80 %, то це скоріше схоже на вимивання з підприємств останніх обігових коштів. Такий стан справ навряд чи можна назвати сприянням реальній економіці, яка сьогодні просто-таки задихається від браку коштів.
Саме державний УБРР має підтримувати підприємства, підгалузі й галузі економіки, визначені Президентом та урядом і схвалені Верховною Радою як пріоритетні на даному етапі розвитку української економіки.
Банк має надавати підприємствам кошти, як правило, на засадах коротко-, середньо- та довгострокових кредитів. Кредитування може здійснюватись як по всьому інноваційному циклу "наука - техніка - підготовка виробництва - експлуатація", так і на забезпечення коштами окремих етапів і стадій цього процесу.
На формування ресурсів банку можна було б спрямувати частину коштів кредитної емісії Національного банку України. До речі, саме за рахунок цього ресурсу Банк Японії у першій половині 50-х років підтримував розвиток тепер всесвітньо відомих конкурентів, - Міцубісі, Міцуї, Суміто та ін. - надаючи кредити для їх розвитку та набуття ними конкурентоспроможності на світових ринках.
Сюди може бути спрямована і частина коштів строкових вкладів населення в Ощадному банку України. Такими коштами розпоряджаються уряди в ряді країн (Японія, Франція та ін.). Тут також можуть зберігатися кошти державних бюджетних і позабюджетних фондів, які могли б використовуватись для кредитування.
Чим скоріше почне функціонувати УБРР, тим значнішу допомогу він зможе надати вітчизняній економіці після виходу її з платіжної та економічної кризи, в якій вона нещодавно була. А як почне набирати темпи виробництво, в Україну прийде й іноземний капітал.
Як зазначив Президент України Л.Д. Кучма у Посланні до Верховної Ради України "Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2000 році", потреба у створенні спеціалізованої фінансової структури - Українського банку реконструкції та розвитку, через який здійснювалося б фінансування інвестиційних проектів, є дедалі настійнішою. Це також сприятиме більш вимогливому, жорсткішому відбору інвестиційних проектів, надійному контролю за використанням отриманих коштів.
Звичайно, сьогодні не на часі говорити про гостру потребу в ак-тивізації інвестиційної діяльності національних суб'єктів підприємництва на міжнародних ринках капіталів. Однак і в цей непростий час прямі інвестиції з України в економіку країн світу становлять 98,5 млн дол. США (див. дод., табл. 6, 8, 10). Інша справа, як в умовах прогресуючого інвестиційного голоду для економіки України оцінювати такі інвестиції. Однозначної відповіді на це дискусійне питання немає.

 
 

Цікаве

Загрузка...