WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Визначальна роль валютного курсу в системі міжнародних фінансів - Реферат

Визначальна роль валютного курсу в системі міжнародних фінансів - Реферат

в широкому економічному розумінні немає навіть у країнах, де відмінено всі валютні обмеження. Адже й у них залишається більш-менш інтенсивне регулювання зовнішньої торгівлі, порядку міжнародних розрахунків, внутрішнього економічного життя. Тому, зрештою, ступінь і характер конвертованості валюти пов'язані із системою державного регулювання економіки кожної країни.
Конвертованість національної валюти ставить країну в якісно нові умови вільної багатосторонньої торгівлі й міжнародної конкуренції. Економіка постійно відчуває на собі тиск світового ринку за рахунок коливання цін, валютних курсів, процентних ставок та інших елементів кон'юнктури під дією ринкових сил. Якщо до запровадження конвертованості товаровиробники працювали на внутрішній ринок під захистом торговельних і валютних обмежень, то тепер вони можуть стати перед фактом зростання припливу конкурентоспроможних товарів з-за кордону. У цьому випадку країні необхідно буде збільшувати обсяги виробництва, розширювати ринки збуту своєї продукції для покриття за рахунок доходів від експорту зрослих витрат з імпорту. Інакше режим конвертованості національної валюти може поставити під загрозу порушення рівноваги платіжного балансу.
Тому для нормального функціонування механізму конвертованості національної валюти країна повинна мати достатні валютні резерви, а також більш-менш вільний доступ до надійних джерел позикових коштів, за рахунок яких вона могла б витримувати фінансові напруження рівноваги свого платіжного балансу. Саме цим можна пояснити неодночасність переходу більшості розвинених країн Заходу до режиму конвертованості своїх валют, а також різні ступені та форми конвертованості, притаманні цим валютам.
Так, основна група західноєвропейських країн змогла взяти на себе зобов'язання утримуватися від застосування торговельних і платіжних обмежень за поточними комерційними операціями згідно зі Статутом Міжнародного валютного фонду (стаття VII) лише в лютому 1961 p. Це Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди, Швеція, Ірландія і Люксембург. Тобто лише через 15 років після закінчення Другої світової війни цим країнам вдалося відновити конвертованість своїх валют.
Інші держави підійшли до цього ще пізніше. Японія, наприклад, запровадила конвертованість своєї валюти в 1964 p., Данія - у 1967, Фінляндія - у 1979, Іспанія - у 1986, Туреччина - у 1990 p. Більшість національних валют досягли режиму вільної конвертованості лише за поточними комерційними операціями, зберігаючи різні обмеження на операції, пов'язані з закордонними інвестиціями та іншими міжнародними переміщеннями капіталу.
Лише приблизно 15 країн змогли поширити режим вільної кон-вертованості своїх валют на всі види зовнішньоекономічних операцій. Серед них - США, Німеччина, Велика Британія, Японія, Канада, Нідерланди, Австралія, Нова Зеландія, Гонконг, Сінгапур, Малайзія та деякі арабські нафтодобувні країни. І тільки нещодавно до них змогли приєднатися Франція та Італія, які до останнього часу зберігали деякі обмеження на операції, пов'язані з рухом капіталів. Але й цим країнам притаманні певні обмеження у зовнішній торгівлі, міжнародних розрахунках, внутрішньому економічному житті.
Відповідно до класифікатора іноземних валют, затвердженого Головою правління Національного банку України (НБУ) 14 березня 1993 p., до вільно конвертованих валют (перша група) віднесено валюти 24 країн світу, до валют з обмеженою конвертацією (друга група) - валюти 36 країн, всі інші валюти віднесено до неконвертованих валют (третя група).
Таблиця 13.2. Класифікатор іноземних валют, затверджений постановою правління Національного банку України 04.02.98 № 34 (реєстр № 521 від 10.02.98)
Найменування валюти
Код валюти
Цифровий
Літерний
1
2
3
1. Вільно конвертовані валюти, які широко використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями та продаються на головних валютних ринках світу (1-ша група)
Австралійські долари
036
AUD
Австрійські шилінги
040
ATS
Англійські фунти стерлінгів
826
GBP
Бельгійські франки
046
BEF
Грецькі драхми
303
GRD
Датські крони
208
DKK
Долари США
840
USD
Іспанські песети
724
ESP
Ісландські крони
352
ISK
Ірландські фунти
372
IEP
Італійські ліри
380
ITL
Канадські долари
124
CAD
Люксембурзькі франки
442
LUF
Нідерландські гульдени
528
HLG
Німецькі марки
280
DEM
Норвезькі крони
578
NOK
Португальські ескудо
620
РТЕ
Фінські марки
246
FIM
Французькі франки
250
FRF
Шведські крони
752
SEK
Швейцарські франки
756
СНР
Японські єни
392
JPY
Євро
978
EUR
СДР
960
SDR
2. Вільно конвертовані валюти, які не використовуються широко для здійснення платежів за міжнародними операціями та продаються на головних валютних ринках світу (2-га група)
Вірменські драми
051
AMD
Грузинські ларі
381
GEL
Долари Гонконгу
344
HKD
Естонські крони
233
EEK
Ізраїльські шекелі
376
ILS
Індійські рупії
356
INK
Казахстанські тенге
398
KZT
Киргизькі соми
417
KGS
Кувейтські динари
414
KWD
Латвійські лати
428
LVL
Литовські літи
440
LTL
Мальтійські ліри
470
MTL
Молдавські леї
498
MDL
Новозеландські долари
554
NZD
Польські злоті
985
PLN
Республіки Корея вони
410
KRW
Російські рублі
810
RUR
Саудівські реали
682
SAR
Сінгапурські долари
702
SGD
Словацькі крони
703
SKK
Словенські толари
705
SIT
Турецькі ліри
792
TRL
Угорські форинти
348
HUF
Франки КФА: - франки Західноафриканського фінансового товариства - франки Центральноафрикан-ського фінансового товариства
952 950
XOF XAF
Хорватські куни
191
HRK
Чилійські песо
152
CLP
Чеські крони
203
CZK
Юані Ренмінбі (Китай)
203
CZK
Інші валюти!
3. Неконвертовані валюти (3-тя група)2
Азербайджанські манати
031
AZM
Білоруські рублі
112
BYB
Болгарські леви
100
BGL
Єгипетські фунти
818
EGP
Нові тайванські долари
901
TWD
Румунські леї
642
ROL
Туркменські манати
795
ТММ
Узбецькі суми
860
UZS
Усі інші валюти, не віднесені до першої та другої груп
Якщо згрупувати різні види валют країн світу за кількома критеріями і подати у таблиці класифікації, то вона матиме такий вигляд (табл.13.3).
Таблиця 13.3. Класифікація валют
Критерій
Види валют
1
2
Статус валюти
Національна;
іноземна;
міжнародна;
регіональна;
євровалюта
Режим використання
Вільно конвертована; частково конвертована:
- зовнішньоконвертована;
- внутрішньоконвертована;
- неконвертована
Матеріально-речова форма
Готівкова; безготівкова
Відношення до курсів інших валют
Сильна (тверда); слаба (м'яка)
Принцип побудови
"Кошикового" типу; звичайна
Відношення до валютних запасів країни
Резервна; інші валюти
Види валютних операцій
Валюта ціни контракту; валюта платежу; валюта кредиту; валюта клірингу; валюта векселя

 
 

Цікаве

Загрузка...