WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФінанси (міжнародні, державні) → Фінансова безпека банківської діяльності - Реферат

Фінансова безпека банківської діяльності - Реферат

неплатоспроможність, а сам приховує або передає за допомогою псевдоугоди чи інакше майно у володіння інших осіб. Всі такі факти та випадки фіктивної застави за підробленими або юридично неправомірними документами, або застави без її реального майнового забезпечення, - є доказами шахрайства з боку боржника. У документуванні розглянутого шахрайства є певні труднощі, які полягають у тому, що одержання кредиту і його повернення відноситься до сфери фінансових та цивільно-правових відносин, юридичний та економічний аналіз яких дуже складний, і не завжди приводить до реального наслідку - притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Розкрадання грошових коштів нерідко провадиться під виглядом їх конвертації у ВКВ, в тому числі з приховуванням валюти за кордоном, що продовжує залишатися одним із засобів незаконного збагачення суб'єктів "тіньової" економіки. При документуванні цих правопорушень велике значення має пошук підтвердження інформації про: використання отриманих грошей не за призначенням; відсутність на розрахунковому рахунку вказаної комерційної організації грошових коштів; ліквідацію офісу або подання в договорі неіснуючої адреси; розпродаж майна цієї комерційної організації або незаконне оголошення її банкрутом; оформлення фіктивних застави, поруки або видача фіктивних векселів; подання підроблених банківських та інших документів для підтвердження "реальності" угоди; здійснення конвертації грошей комерційними організаціями, статутом яких непередбачена зазначена діяльність.
Розкрадання та привласнення грошових коштів відбувається також шляхом, привласнення нарахованих відсотків за вкладами клієнтів або переказу коштів клієнтів (без їх відома) з депозитних рахунків на інші рахунки чи у фонди. Привласнення посадовими особами банку грошових коштів таким способом може відбуватися за рахунок: свідомо неправильного визначення відсотків за вкладами, частіше всього у випадках, коли на рахунку клієнта: є не "кругла" сума, а також коли грошові кошти лежать на рахунку у банку неповний календарний рік.
Збір доказів на стадії реалізації матеріалів полягає в пошуку, реєстрації, аналізі перш за все документів, які містять дані про виконання тих чи інших операцій по вкладу. Значного поширення останнім часом набуло також розкрадання облігацій державної позики та інших цінних паперів при купівлі їх від населення. Окрему групу розкрадання грошових коштів вкладників становить повне або часткове їх не оприбуткування.
Свої особливості мають незаконні операції, що чиняться у підприємницьких структурах з використанням банківських установ. Протиправна діяльність у банківській системі в основному пов'язана із зловживаннями при оподаткуванні, наданні кредитів, позичок; конвертацією, з подальшою крадіжкою грошових коштів через "ЛОРО-рахунки"; незаконною емісією цінних паперів банків, вексельним обігом, нецільовим використанням та розкраданням бюджетних коштів, приховування. Аналітичний прогноз можливих правопорушень дає підстави вважати, що зараз, за умов первинного накопичення капіталу, ця категорія зловживань найбільш поширена та суспільно небезпечна і здатна підірвати основи економіки й остаточно зруйнувати фінансову систему країни.
За способом ці операції часто чиняться шляхом розкрадання матеріальних, грошових коштів чи вільноконвертованої валюти, що проводиться з використанням чекових книжок у комбінації з кредитовими та дебетовими авізо. Механізм розкрадання за допомогою чекової книжки у комбінації з кредитовим і дебітовим авізо розрахований на розкрадачів, які ставлять собі за мету "відмити" фіктивно утворені кошти і користуватися ними у легальному платіжному обігу. За технологією виконання суб'єктом цього злочину є посадові особи неплатоспроможних чи платоспроможних підприємств і обслуговуючих їх банків, які діють завжди у змові. З метою більш глибокого маскування процесу "відмивання" фіктивно утворених сум до злочину залучаються підприємства-одержувачі коштів за незабезпеченими чеками. Між підприємством псевдоплатником і псевдоодержувачем складаються фіктивні угоди, за допомогою яких провадиться серія перерахувань з метою завуалювати джерело та ініціатора фіктивно утворених коштів.
Один із видів розкрадання матеріальних або грошових коштів провадиться за допомогою незабезпечених чекових книжок. В основі механізму виникнення таких злочинів є також утворення фіктивних грошових коштів та їх випуск у безготівковий платіжний обіг. Засобом "відмивання" таких коштів є використання незабезпечених чекових книжок при взаєморозрахунках суб'єктів фінансово-господарської діяльності, тобто підприємств, організацій та установ, в тому числі банківських та інших кредитно-фінансових закладів.
Оформлення незабезпечених чекових книжок може провадитися від імені псевдопідприємств, неплатоспроможних та платоспроможних підприємств.
Неплатоспроможні підприємці-шахраї та їх співучасники - банківські працівники на шляху відмивання фіктивно утворених коштів та їх матеріалізації у товар, готівку чи вільноконвертовану валюту іноді вступають у змову почергово з кількома підприємствами (на території України), роблять два-три цикли перекладання фіктивно утворених сум перед тим як їх матеріалізувати у цінності. Мета цих дій одна - завуалювати джерело та ініціаторів фіктивно утворених коштів та ускладнити перевірку і збір доказів про злочинну діяльність зловмисників.
Аналогічним способом вчинюються злочини, коли фіктивне платіжне доручення, а услід за ним і фіктивне авізо оформляються від імені неплатоспроможної організації. Хоча на рахунку підприємства-платника кошти є, але у змові з банківськими працівниками з його рахунку під суму, вказану у загальних фіктивних платіжних документах, грошові кошти не знімаються. Для розрахунку під ту чи іншу угоду направляється фіктивно утворена сума. Як і в попередньому випадку, операція не реєструється у документах дня аналітичного і синтетичного обліку. При викритті таких злочинів шахраї, як правило, висувають алібі, що вони мали сумнів відносно своїх партнерів щодо поставки останніми цінностей, обумовлених в угоді, але мали намір розрахуватись реальними коштами після того, як товари постачальником будуть їм відвантажені або доставлені.
Попередження такого зловживання на початковій стадії викликає ускладнення при доказуванні суб'єктивного боку складу злочину, тобто злочинного наміру шахраїв. Тому правильний вибір моменту легалізації матеріалів перевірки має важливе значення.
Варті окремої уваги зловживання за допомогою платіжного доручення у супроводі фіктивного кредитового авізо. В основі цього видузловживань є незабезпечене коштами платіжне доручення підприємства та фіктивне кредитове авізо банку. Відповідна кваліфікація дій правопорушників залежить від суб'єкта чи варіанта використання цих платіжних документів.
Різке зростання злочинності в економічній сфері викликає справедливе занепокоєння, а також необхідність прийняття заходів, і перш за все правового регулювання кредитно-фінансової сфери та підвищення відповідальності за правопорушення в цій сфері.
Відмиванням грошей називається процес, шляхом якого приховується справжнє походження та, в деяких випадках, справжній власник грошей чи іншого майна. При складній організації системи відмивання грошей, вона включає також і прикриття для джерела їх походження. Для багатьох різновидів діяльності, як відверто кримінальної, так і просто

 
 

Цікаве

Загрузка...