WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Художньо-технологічні особливості в різблярстві деревообробних фахових шкіл Галичини кінця ХІХ початку ХХ століття - Курсова робота

Художньо-технологічні особливості в різблярстві деревообробних фахових шкіл Галичини кінця ХІХ початку ХХ століття - Курсова робота

велика довжина (приблизно 40 см разом з ручкою) і боковування удержної частини ручки залізом, що дозволяє вдаряти по них молотком.
Молотки і клянки (різних мас) служать "ударним" інструментом. Відповідно молотки для типу А і Б, клянки для типу В.
Етапи виготовлення скульптури
Виготовлення дерев'яної скульптури передбачає такі основні етапи:
1. Розмічення.
2. Грубе моделювання (оболванювання).
3. Видалення серцевини
4. Точне моделювання
5. Усунення дефектів
6. Викінчення
7. Опоряднення
1. Розмічення являє собою процес перенесеня основних розмірів моделі на заготовку. Якщо модель з майбутнім твором співвідносяться 1:1 це робиться з допомогою копіра. У випадку, коли модель є меншою (в даному випадку їх співвідношення 1:3), основні параметри переносяться методом масштабного перенесення зо допомогою двох кронциркулів: великого - для заготовки і малого, відповідно, для моделі. Можна, звичайно, користуватисся одним, хоча це спричинить деякі незручності. Ще однією характерною особливістю йього етапу є його актуальність на протязі всього виконання роботи, допоки скульптура вже точно не промодельована.
2. Грубе моделювання ("оболванювання"). Здійснюється за допомогою пили, сокири і великих стомесок (типу А). Причому це робиться з припуском, залишається деякий запас граничних розмірів. У випадку, якщо видалення серцевини буде проводитись методом розколювання, то важливо залишити значний об'єм матеріалу навколо неї.
3. Видалення серцевини проводиться з метою ефективного просушування заготовки. Якщо заготовка невелика і деревина просохла (2-3 роки) це можна зробити (видалити серцевину) з допомогою бурава (діаметром 3-4см). Якщо заготовка не геть просохла і розміри її великі (більше 1 м), то найкраше її розколоти і видалити разом з серцевиною значну частину деревини. Розколювання проводиться шляхом вбивання кілків в торець заготовки (найкраще нижній кінець хлиста). При цьому важливо залишити значний запас деревини ще до початку обробки, по обидвох кінцях заготовки, це сприятиме меншому розтріскуванню "корисної" частини. Видаляти середину після розколу необхідно якомога швидше, оскільки деревина починає активно реагувати на різку зміну вологості (її внутрішня частина): її зовнішній більш сухий шар починаї тягнути весь об'єм на себе. Тому необхідно на цьому етапі регулярно зволожувати зовнішній край. Після того як лишня сировина видалена необхідно обидві частини склеїти, відповідно їх співставивши. При цьому вже склеєна заготовка обтягується металевими обручами, а в проміжки між обручем і заготовкою вбиваються дерев'яні клини, що сприяє стискуванню обидвох частин. При необхідності ці частини ще прошиваються дерев'яним кілком, що збільшити площу склеювання. Найефективнішими при цьому будуть клеї водостійкі на синтетичній основі: ЕДП або ПВА.
4. Точне моделювання являє собою відтворення ганичних розмірів в заготовці. При цьому є велика ймовірність імпровізації, інколи декоративні властивості деревини диктують свою трактовку і важливою задачею художника є вміння грамотно їх використати, модель ні в якому разі не повинна стати "догмою".
5. Усунення дефектів. При такому зачному об'ємі роботи від дефектів (природних і механічних) ніхто не застрахований. Серед природних дефектів найпоширенішими є випадкові сучки і якщо їх неможливо використати як декоративний елемент, це місце механічно видаляється, а в утворене гніздо вбивається вставка аналогічної форми і з подібним текстурним малюнком, обмазана клеєм. Таким же чином заробляються тріщини, яких в монументальній скульптурі буде значна кількість. Після остаточного висихання клею виступаючі краї вставок зрізаються.
6. Викінчення. На цьому етапі відбувається доведення твору до його остаточного вигляду. Використовуються здебільшого стомески типу "В" - для ручної різки. При необхідності підсилюється декоративний ефект в деяких місцях шляхом шліфування (хоча ним не варто захоплюватися), деякі місця, якщо того вимагає композиція фактуриться.
7. Опоряднення - нанесення захисного шару на поверхню деревини з метою запобігання її пошкодження атмосферними впливами і підсилення декоративних якостей. Якщо скульптура не потребує тонування, то найкраще для цього підходить (прозорого покриття), як показав кількатисячолітній досвід - генозис. Генозис - це суміш бджолиного воску з лляною олією. Винайшли його ще в Стародавньому Єгипті і покривали ним кам'яну скульптуру.
Як показали дослідження однієї англійської фірми, яка пробувала створити атмосферостійкість деревини різними синетичними сумішами, найбільш ефективним засабом виявився генозис.
Проводиться опоряднення шляхом втирання воскової мастики в деревину шерстяною тряпкою або щіткою. Після одноденного просихання поверхня лощиться таким же чином.
Щоб зберегти скульптуру від шкідників до опоряднення попередньо наносять розчин харчової солі.
Список використаної літератури.
1. Українська культура: Лекції за редакцією Дмитра Антоновича/ - К.:Либідь, 1993 - 592с.
2. Гнатюк Михайло Васильвич //Художнє дерево в інтер'єрі народного житла.-Івано-Франківськ: Плай, 2000.-145с.
3. Кес Д.//Стили мебели - АКАДЕМІАІ КІАДО Издательство Академии наук Венгрии, Будапешт, 1979.-270с.
4. Лукьянова Л.Т.// Интерьер гостиницы.-К.:Выща школа, 1991.-247с.
5. Станкевич Михайло. Мистецтвознавчі аспекти теорії традиції// Народознавчі зошити.- К.,1997, №2
6. Станкевич Михайло// Українське художнє дерево XVI-XXст.-Львів,2002.-480с.
7. Форрест Тим //Антикварная мебель. Илюстрированое руководство по определению стилей мебели.-М.:Эгмонт Россия Лтд, 2000
8. Романчиков В.І.// Основи наукових досліджень. Навчальний посібник-К.:ІЗМН, 1997.-244с.
9. Де Руско Р.// Ле Корбузье - дизайнер. Мебель. 1929.-М.:Сов художник, 1986.
10. Юсипчук Юрій Володимирович //Школа Василя Девдюка і формування локальних традицій новітнього гуцульського деревообробництва та металірства кінця ХІХ-ХХ століття (Джерела.Типологія.Стилістика).-Львів, 2001.
11. Ясієвич В.Є.//Про стиль і моду.-К.:Мистецтво,1968
12. Штерн Х.А. //Столярно-плотничные работы. Справочное пособие.-М.:Стойиздат,1992.-352с.
13. Большая иллюстрированная энциклопедия древностей.-Прага:Артия, 1980.
14. Школа изобразительного искуства.-М.:Издательство академии художеств СССР, 1963.-ІХ.-362с.
15. Гнатюк Михайло. Школа деревневого промислу в Коломиї//Галичина - Науковий і культурно-проствітній краєзнавчий часопс.-Івано-Франківськ,1999.-№3.
16. Різьбярі Коломийщини. Каталог виставки.-Івано-Франківськ:Галичина,1992
17. Популярная художественная энциклопедия: Архитектура. Живопись.Скульптура. Графика. Декоративное искусство //Гл. ред. В.М. Полевой.-М.:Большая Российская энциклопедия.Кн. І.А-М,1999.-447с.
18. Степовик Дмитро// Скульптор Михайло Черешньовський.Життя і творчість.-К.:Видавництво ім. Олени Теліги,2000-224с.
19. L'ornement polychrome - Bookkina International, Pfris
20. Курилич Михайло// Гуцульський орнамент.-К.:ЛК Мейкер, УВЦ, 2001.-126с.
21. Скульптор-модельщик А.Е.Громов // Авт.-сост.: И.А.Громов, А.Г.Раскин, Н.Н.Веснина, И.И.Фомин.-Л.:Сторойиздат.Ленингр. отделение, 1987.-159с.
22. Тимків Б.М., Квас К.М. Виготовлення художніх виробів з дерева. 4. 1-2. Підручник.-Львів: Світ, 1996.
23. Лудченко А.А., Лудченко А.Я., Примак Т.А. //Основы научных исследований:Учебное пособие.-К.:Знання,2000.-114с.

 
 

Цікаве

Загрузка...