WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Художньо-технологічні особливості в різблярстві деревообробних фахових шкіл Галичини кінця ХІХ початку ХХ століття - Курсова робота

Художньо-технологічні особливості в різблярстві деревообробних фахових шкіл Галичини кінця ХІХ початку ХХ століття - Курсова робота

новий час видозмінювався:
Грецький
Римський
Романсько
-візантійський
Готичний
Ренесанський
(анфас і профіль)
2. Орнамент "вушної раковини" або Ормушль: елементи орнаменту пізнього Ренесансу в вигляді хрящовидного потовщення
3. Пальметта: віялоподібний рослинний орнмент. В архітектурі і меблях окремостоячі пальмети використовувались в якості вінчального елементу чи фризя
1. Єгипетська
2. Вавілонська
3. Ассірійська
4. Грецька
4. Алмазна грань (пірамідка) - елементи декору, що мають форму кусочків дорогоцінного каміння, поширені головним чином в меблях Ренесансу.
6.Волюта (лат. voluta - скручене). Скульптурне загострення з двох спіралевидних завитків на копітелі іонічної колони.
Основна форма прикраси запозичена з природи
Основний мотив бронзового віку, пізніше використовувався у всіх стилях
5. Завиток: орнамент, краї якого для підкреслення пластичності закочені
Особливо поширений з середини XVI ст. у французькому і німецькому мистецтві.
6. Кіма "набігаюча хвиля": прикраса у вигляді кайми із стилізованого листя, переважно на карнізах грецьких храмів є різні варіанти: доричний, іонічний, лесбосський, ехінус-кіма - з іоніками
раб (Повзуча рослина) - в готиці листя і квіти з каменю на краю фронтону, оріал. Орнамент ніби наповзає на архітектурну деталь, звідси і назва.
10. Лев - з часів античності постійно використовуваний елемент декорування меблевих ніжок і опор, пізніше в композиціях декоративних орнаментів.
11. Лв'яча лапа - улюблений мотив римлян в декоруванні ніжок в меблях.
12. аска: Маскарон - голова чи обличчя. Декоративний елемент в архітектурі (в більшості на кронштейні і в мебляз на фільонках і різбі)
13. Меандр - поширений тип геометричного орнаменту у вигляді ліній під прямим кутом. Найбільше використовувався в грецькому орнаменті.
. Медальйон - зображення включене в овальну чи круглу рамку, характерний елемент декорування меблів в французькому і нідерландському Ренесансі.
15. отив Бароко - орнамент що складається з "С" і "S" подібних елементів і завитків оканта.
16. Раковина - мотив, характерний для стилю Бароко.
17. Ріг добробуту: улюблений декоративний мотив у всіх стилях, починаючи від римських часів.
Розетка (розеїн, розе) орнамент у вигляді круга, складений з ківткових пелюсток. Використовується ще з античних часів. Готична роза.
18. окойль: штучний грот, раковина, точно розчленована асиметрична форма раковини, звідси і характерний орнамент Рококо ( і назва стилю)
19. Трофей: декоративно згрупована зброя, як символ перемоги: часто використовуєься в меблях, як декоративний елемент.
Узор фризе зі стрічковим сплетенням
есопотамський
Грецький
Мавританський
Звірина лапа - спосіб декорування меблевих ніжок, що походять з Єгипту. пр. кожна ВРХ, лев'ячі лапи
20. Картуш: лінійна чи графічна прикраса у вигляді завитка зі звернутими краями на якому розміщуються написи, везелі, емблеми. Найбільш характерні для мистецтва пізнього Ренесансу і Бароко
21. Дім-Урна, як декоративний елемент орнаменту часто вживався в архітектурі і в меблевому мистецтві. В англійському класицизмі (на буфетах з обох сторін були дерев'яні урни, де зберігали ножі, їх так і називали fihitebox - відділення для ножів)
22. стон: гірлянда з листя, квітів і фрукрів, включаються фігури, мделі, стрічки урн і т.ін.
23. имера - фантастична тварина з грецької міфології. Зустрічається в якості декоративного мотиву в античному і пізніших стилях:
24. ит (герб) - найчастіше декоративний мотив стильової (меблевої) різьби, особливо в готиці і ранньому Ренесансі
25. Емблема: предмет чи зображення якого-небудь предмета, як символ, що виражає поняття, ідею.
26. Дельфін. Стилізований мотив в орнаментиці. Дельфін - священна тварина греків.
2.4. Особливості технологічного процесу в орнаментальному і об'ємному стилярстві
Технологічний процс в орнаментальному і об'ємному стилярстві не це результат складного століттями накопичуваного досвіду, хоча інструментарій різьбяра був восновному сформований ще в епоху Ренесансу, і є актуальним і по сьогоднішній день, новітні технологічні досягнення дають змогу весь цей процес механізувати, проте в умовах навчального процесу ціннішим, безперечно, буде досвід ручної обробки деревини. Зараз в спеціальній літературі є чимало описів технологій виготовлення рельєфної різьби, тому я вважаю, доцільніше буде детальніше зупинитись на технології виготовлення дерев'яної скульптури, матеріалів про яку значно менше. Окрім того технологічно етапи виготовлення і інструментарій обидвох видів майже повністю співпадають. Отож…
Вибір деревини є одним з визначальних етапів в технологічному процесі, так як має безпосереднє відношення до якості художньої виразності майбутнього твору. Колір, текстура, твердість матеріалу є наперед закладеним в товщі дерева засобами, якими слід грамотно скористатись, врахувавши наперед характер опорядження: прозоре чи непрозоре.
В залежності від закладених в деревині декоративних якостей, породи умовно поділяють на "благородні" і "неблагородні"
Прикладом "благородних"(цінних) порід можуть бути, наприклад, дуб, горіх, клен, ясен, граб, груша, вільха; "неблагородних"(малоцінних) - липа, осика, верба, тополя і т.ін.
Сушіння деревини
Сушіння деревини перед її пластичною бробкою - одна з важливих підготовчих операцій. Для того щоб деревина добре висохла, заоготвку листів для скульпртурних робіт варто проводити зимою чи пізньою осіннню, коли в деревині нацменше вологи.
Зрізаний ствол розкроюють на окремі частини і обов'язкво знімають майже всю кору, при цьому з країв залишають кільця кори (3-10 см шириною), які затримують розтріскування деревини.
Сушіння ствола триває приблизно 2-3роки, можна також використовувати після річної вистойки, проте в даному випадку через наявність значної кількості вологи, процес моделювання значноускладнюється.
При суміші деревини торці загатовок обов'язково покривають олійною фарбою або бітумною пластиною (не пізніше ніж через 5 днів після розкрою).
Інструменти та обладнання
Як уже зазначалося дерев'яна скульптура - дуже специфічний вид деревообробки, тому він потребує свого, тільки для нього характерного інструментарію і обладнання.
Стенд (станок) - являє собою специфічну конструкцію для утримання заготовки у відповідному положенні.
Пила. Призначена пила для відрізання великих мас деревини на початковій стадії моделювання, а також для розкрою заготовок.
Ватерпас необхідний для перевірки і порівняння основних мас скульптури з моделлю, віссю вертикальної осі.
Кронциркуль - служить для вимірювальним пристроєм, а також засобом масштабного перенесення розмірів з моделей на заготовку.
Сокира служить для відрубування великих мас.
Стомески - являються основним інструментом при моделюванні і деталізації. Відносно розмірів і можливості обробки площі деревини в монументальній дерев'яній скульптурі приміняють три типи стомесок:
А) Великі (ширина лзеа 8-11 см) призначені для відрубування (грубого моделювання) значних мас деревини. Їхня перевага велика швидкість обробки.
Б) середні (ширина леза 4-2 см) призначені теж для вирубування мас, проте можуть примінятись і в деталізації
В) Малі (ширина леза 2 см і менше) ручні долота призначені для зрізання малих мас і деталізації.
Характерною особливістю А і Б є

 
 

Цікаве

Загрузка...