WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Євреї. Євреї в Україні - Реферат

Євреї. Євреї в Україні - Реферат

гіркі трави (марор), суміш меленого тертого яблука, фініків і мелених горіхів з корицею і вином (харосет), тертий хрін (хазерет) і зелень або овочі (карпас). Крім того, на стіл ставлять блюдце із солоною водою. Солона вода нагадує ті сльози, що проливали наші предки в єгипетському рабстві. Вина на столі має бути стільки, щоб коженіз присутніх зміг випити чотири обов'язкових келихи. Особливий красивий келих, зазвичай срібний, ставлять для пророка Іллі (Еліяху а-наві). Двері в кімнаті, де відбувається седер, відкривають, щоб показати, що в цю ніч євреї не бояться ворогів, тому що їх охороняє сам Бог. Поруч з кожним прибором кладуть книгу Агади. Читання Агади (івр - сказання) є найважливішою частиною седера. Крім історії Виходу, Агада містить молитви, тлумачення, псалми і пісні.
Місяць СІВАН ( травень - червень)
Шавуот
День дарування Тори. Святкують на 6 день. Свято на честь найголовнішої події в історії єврейського народу - отримання Мойсеєм Тори на горі Синай. На Шавуот прийнято проводити ніч за вивченням Тори, а вранці йти в синагогу. Прийнято їсти страви з молочних продуктів і прикрашати синагогу зеленими гілками дерев, прикрашати вікна будинків вирізками з паперу. Шавуот ? також свято врожаю.
Шавуот - найкоротший з трьох головних єврейських свят, його святкують усього один день. Тому в ніч свята - щоб продовжити його - багато хто взагалі не лягає спати. Стародавній переказ каже, що в ніч Шавуот небеса розкриваються і всі молитви досягають Бога. Вранці у синагогах читають Акдамот, прекрасний віршований твір, написаний армейською, у якому хвалять Творця і єврейський народ. Потім читають главу з Тори, що розповідає про дарування Скрижалей Заповіту, Десять заповідей, Псалми і вдячні молитви. У цей день у синагогах читають також Мегилат Рут - Книгу Рут. Оскільки Рут була прабабкою царя Давида, у свято Шавуот прийнято відвідувати могили царів з дому Давида.
ЕТНОПЕДАГОГІКА
Брит-мила - обряд обрізання - проводять на 8 день після народження дитини; він символізує союз Бога й Авраама (Авраам - праотець Ізраїлю, зробив обряд обрізання в ознаменування обіцянки Бога землі Ханаанської для народу єврейського).
Бат-мицва --повноліття дівчинки (у 12 років дівчина стає відповідальною перед Богом за дотримання заповідей)
Бар-мицва - (івр. "вік заповіту") повноліття хлопчика (13 років). Велике і веселе свято. Хлопчик стає відповідальним за виконання заповітів. Починає покладати Тфилин, робити сходження (алію) до Тори під час її читання. З цього моменту він може одружуватися (свататися).
НАРОДНЕ ВЕСІЛЛЯ
Кидушин - весілля - церемонія підписання шлюбного контракту - "кетуба" (кожен із членів нової родини зобов'язується виконувати певні обов'язки).
ПОХОВАЛЬНА ОБРЯДОВІСТЬ
Перші 7 днів після смерті - жалоба (близьких родичів, за традицією, не можна залишати самих, вони не повинні якийсь час працювати (не можна готувати їжу), не можна використовувати меблі (сидіти на високих стільцях). Протягом року читають поминальну молитву.
Символи традиційної культури
Лев, козоріг, зірка, олень, риба
Єврейські народні казки
Євреї не лише завжди розповідали казки, але ще й дуже давно почали їх збирати і записувати. Найдавніші з цих записів прочитав увесь світ і переказує їх дотепер. Інші, наприклад, численні мідраші, відомі менше.
Багато чарівних єврейських казок позбавлені національного колориту. У них, як і заведено, діють королі і принци, принцеси, чарівники і навіть зла відьма Бобі Га - явна родичка відомої Баби Яги. Однак є також цілий ряд персонажів, властивих тільки єврейському фольклору. Наприклад, у ролі магічних помічників найчастіше виступають не добрі феї або вдячні тварини, а патріархи, Ілля-пророк, таємні праведники, мудреці і хасидські цадики. Єврейській казці бувають притаманні дидактика і моралізування, які взагалі не властиві чарівній казці. Так, герой робить подвиг, домагаючись не руки принцеси чи півцарства, а рятуючи від лиха єврейську громаду. Іноді наприкінці казки цар нагороджує героя посадою першого міністра і робить його "другим після царя", але і царську милість герой теж намагається використовувати на благо євреям.
ТРАГЕДІЇ
Під час другої світової війни загинуло більш ніж 50 мільйонів чоловік. За національну приналежність вбивали лише євреїв (а також циган). Винищування євреїв випливало з ідеології расового антисемітизму. У роки Катастрофи загинуло близько шести мільйонів євреїв, з них більш ніж однин мільйон дітей.
Знищення євреїв було закодовано німецькою бюрократією як "остаточне рішення єврейського питання". Європейське єврейство гинуло в гетто, концентраційних таборах, під час "маршів смерті" і в результаті масових розстрілів.
Символом злочинів нацизму для євреїв Східної Європи став Бабин Яр у Києві, де було знищено понад 100 тисяч чоловік різних національностей, з яких більше половини були представниками єврейської нації... Саме тому серед "праведників світу", які в час лиха подали руку допомоги євреям, так багато українців. На Алеї праведників світу в Єрусалимі чимало дерев висаджено на честь українців, які ризикуючи життям своїм і своїх рідних, рятували від нацистського геноциду євреїв ? сусідів, друзів і зовсім незнайомих біженців, їхніх дітей.
День пам'яті Катастрофи і Героїзму
Цей день, який відмічають наприкінці квітня або на початку травня ? день національної жалоби по євреях, що загинули у роки Катастрофи європейського єврейства.
Опір
Відомі повстання єврейських ув'язнених у таборах Треблінка і Собибор (1943 рік), Беркінау й Освенцим (1944 рік). Найбільшим з них було повстання у Варшавському гетто. Не отримуючи ніякої допомоги ззовні, захисники гетто майже місяць (з 19 квітня до 16 травня 1943 року) протистояли озброєним фашистам. Вони чинили опір довше, ніж деякі європейські країни.
Дата дня пам'яті збігається з днем початку повстання у Варшавському гетто.
Солідарність у радянських концтаборах
"Я ніби на іншу планету потрапив. Цікаві люди відбували тут свій термін. Пам'ятаю євреїв-самольотчиків. Їх так називали тому, що вони намагалися на літаку з родинами вилетіти за кордон. У День Незалежності Ізраїлю ці євреї варили відро чаю, розкладали запасені заздалегідь цукерки-подушечки і запрошували представників інших громад - української, литовської, естонської - у каптьорку. І поки нас не встигав накрити наряд, ми могли п'ять хвилин постояти, передаючи з рук у руки гарячий кухоль… Василь Пірус, засуджений за участь у бандерівському рухові, що закінчував свій 25-річний термін у зоні - високий, гарний, мудрий чоловік, казав, що вітає ізраїльський народ. І додавав слова, що на той момент видавалися безкінечно безнадійними - про те, що Україна, дасть Бог, колись святкуватиме день Незалежності".
Семен Глузман, радянський політв'язень.
ДЕРЖАВА ІЗРАЇЛЬ
Медінат Ісраель

 
 

Цікаве

Загрузка...