WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Євреї. Євреї в Україні - Реферат

Євреї. Євреї в Україні - Реферат

Зазвичай жінка запалює дві свіки. На Новий рік прийнято їсти голову риби. Євреї бажають один одному, "щоб ми були в голові, а не в хвості" і вітають словами "бажаємо вам солодкого року", їдять яблука з медом ікруглу халу (булку) - символ цілого року.
Йом Кіпур
(Івр. "День очищення"), Судний день. Його святкують на 10 день місяця. У цей день вирішується доля людини на небі. Традиційне побажання: "Щоб Ваше ім'я було уписано в книгу життя і скріплено печаткою". Наприкінці Йом Кіпур зачиняються небесні врата. День Йом Кіпур - піст (не можна їсти і пити, митися, вдягати шкіряне взуття 25 годин підряд). Закінчується Йом-Кіпур звуком Шофара.
Сукот
Святкують на 15 день. Свято символізує мандрівки пустелею, протягом яких Бог захищав народ Ізраїлю. На сукот прийнято жити в шатрі (сук).
Сімхат-Тора
Радість Тори. Святкують на 22 день. Завершення річного циклу читання Тори.
Протягом року євреї читають Тору. Щотижня читають новий уривок, доки не буде пройдений весь сувій. Тора містить у собі 5 книг, які поділяють на 54 розділи, і щосуботи в синагогах читають розділ, закріплений за даним тижнем, тижневий розділ. Читання Тори займає рівно рік. День, у який читають останній розділ, і є святом Сімхат-Тора.
Після молитви починають церемонію хакафот. З ковчега виймають сувої Тори, проносять колами по синагозі. Люди вибудовуються в довгий хід, як на параді, співають веселі пісні, доторкаються до сувоїв Тори і цілують їх. Потім їдять солодощі і веселяться.
Місяць КИСЛЕВ (листопад - грудень)
Ханука
Святкують на 25 день. Свято звільнення Єрусалимського Храму від Антіоха IV Єпіфана у результаті повстання Маккавеїв. Ханука - це свято світла, це символ перемоги над безоднею пітьми. У свято запалюють свічки в особливому світильнику - ханукії - у пам'ять про диво в Храмі.
Традиція стверджує, що коли єврейські борці за незалежність Іудеї (164 рік до н.е.) звільнили й очистили Єрусалимський Храм від грецьких завойовників, треба було запалити Менору, а чистої, неспоганеної язичниками олії знайшли лише маленький глечик. Його могло вистачити лише на один день. Щоб приготувати нову олію, необхідно було не менш, ніж вісім днів. Але сталося диво: олія, налита в Менору, горіла усі вісім днів.
На честь цієї події було вирішено запалювати по одній свічці протягом усіх восьми днів свята, щоб на восьмий день горів весь вісьмисвічник, "ханукія".
Традиційна ханукія за формою нагадує менору, тобто схожа на стовбур дерева з гілками, що відходять в обидва боки, але в ханукії на відміну від меноры, є додаткова "гілка" ? ще для двох свічників.
Дев'ята свічка ? шамаш ? необхідна для того, щоб бути запаленою найпершою від якого-небудь джерела вогню, і тільки потім, з дотриманням особливих правил: проголошення благословення над свічками і віддяки Богові за зроблене диво,? запалюють одну за одною інші свічки, щодня ? наступну. Світильники із запаленими в них свічками прийнято ставити на підвіконня, щоб їх можна було бачити з вулиці.
Існують спеціальні ханукальні частування: картопляні оладки ? левівот або блінцес, і пончики з варенням ? суфганієт. І ті й інші смажать на олії, нагадуючи про диво з глечиком олії.
Ханука ? веселе свято: дітям у цей день прийнято дарувати подарунки і небагато грошей, влаштовувати танці й ігри. Традиційна гра Хануки ? вовчок (севивон).
Місяць ШВАТ (січень - лютий)
Ту - Бішват
Новий рік дерев. Святкують на 15 день. Існував звичай саджати дерева на честь кожного немовляти. На честь дочки саджали кипарис, а на честь сина ? кедр. Росла людина і разом з нею росло дерево. Місяць шват приходиться на середину зими, коли вся земля скована морозом і вкрита снігом. Але в Ізраїлі в цей час тепло. І люди мають можливість посадити дерева. Свято перетворилося в День пам'яті. Євреї не тільки саджають дерева. У цей день прийнято їсти плоди, вирощені в Ізраїлі: мигдаль, фініки, гранати.
Місяць АДАР (лютий - березень)
Пурим
Святкують на 14 день. Історія Пурима така: у Персії в часи правління царя Ахашвероша (V до н.е.) головний царський радник Аман, розгніваний тим, що єврей Мордехай посмів не стати перед ним на коліна, як інші піддані, вирішив знищити євреїв взагалі. Аман доніс царю, що євреї - підозрілий народ, що живе за своїми власними законами, відмінними від законів імперії. Слабохарактерний цар дозволив Аману робити з євреями усе, що він захоче. Про це довідався Мордехай, вихованка якого Естер була дружиною царя Ахашвероша. Мордехай пояснив Естер, що тільки вона може врятувати свій народ. Естер ублагала царя помилувати євреїв, яких оббрехав Аман. Цар наказав стратити Амана, а євреям дозволив вийти на бій з їх ворогами.
Свято Пурим - це свято на честь дивовижного рятування євреїв від знищення, що загрожувало їм. І це - найвеселіше єврейське свято. У цей день і діти, і дорослі сміються, дуріють, шумлять. Ввечері в синагогах читають книгу Біблії - Мегилах Естер (Сувій Естер). Це дуже веселе читання. Вирушаючи до синагоги, усі беруть деркачі. При згадуванні імені лиходія Амана всі голосно шумлять, тупотять ногами, тріскочуть деркачами, щоб ненависне ім'я потонуло в шумі і гуркоті.
За традицією в Пурим влаштовують веселий карнавал, грають в обличчях історію Пурима. Такі вистави називаються "Пуримшпиль". У ньому діяння минулих днів переплітаються із сучасними сюжетами, артисти дозволяють собі веселі витівки і натяки.
У дні Пурима прийнято посилати в подарунок солодощі, фрукти і вино. До цього свята в кожному будинку обов'язково печуть особливі трикутні пиріжки - Вуха Амана (хоменташен).
Місяць НІСАН ( березень - квітень)
Песах
Святкують на 11 день. Свято Виходу з Єгипту, звільнення від рабства. Вихід став найбільшою подією єврейської історії. 400 років, будучи рабами, євреї безмовно виконували будь-яку важку, виснажливу роботу, але коли фараон наказав убивати всіх єврейських новонароджених хлопчиків, вони звернулись до Бога. Бог послав пророка Мойсея, щоб той вивів євреїв з Єгипту, країни рабства, на волю. Фараон погодився відпустити єврейський народ тільки після того, як Бог вразив Єгипет десятьма лихами (карами).
Свято Песах - пам'ять про Вихід євреїв з Єгипту, з рабства до волі. Великодня трапеза називається Седер. Ритуал Седера ретельно розроблений. На песах їдять не звичайний заквашений хліб, а тонкі прісні коржі - мацу. Це пам'ять про той хліб, що євреї, які поспіхом покинули Єгипет, пекли на каменях з тіста, що не встигло піднятися. При цьому навіть зберігати в будинку хліб з тіста, що піднялося, заборонено.
Церемонія святкової вечері - посередині урочисто прибраного столу стоїть тарілка або особлива триповерхова срібна таця, на якій лежать три шматки маци, накриті серветкою. Поруч міститься спеціальне великоднє блюдо, на якому лежать шматок печеного м'яса (зроа), зварені вкруту яйця (бейцим),

 
 

Цікаве

Загрузка...