WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Євреї. Євреї в Україні - Реферат

Євреї. Євреї в Україні - Реферат

благодійні справи (цдака);
o не запитуй ціну на товар, який не збираєшся купувати (не вводити в оманупродавця, не вселяти в нього даремні надії);
o не можна говорити все, що думаєш, навіть якщо це правда: говорити недобре за спиною людини - гріх;
o ставлення до тварин - нагодувати всіх тварин, перш ніж сісти за стіл самому, дати повний відпочинок у суботу, не полювати заради спорту (убивати тільки тих тварин, що необхідні для їжі, і гуманним способом);
o не радіти поразці ворога.
Давній вислів твердить: "Більше, ніж народ Ізраїлю береже Суботу, Субота береже народ Ізраїлю".
Особливими законами (заповідями) для євреїв є закони Шабата й Кашрута.
Шабат (Субота)
Субота - головне єврейське свято, що настає щотижня. Субота згадана в самому початку Біблії, у розповіді про створення світу. Бог створив світ за шість днів. У сьомий день тижня Бог відпочивав, споглядаючи створене, і благословив суботу, оголосивши її святим днем.
Шабат - час миру:
o людини з собою (маєш використовувати свій внутрішній потенціал, здібності);
o з іншими людьми (шабат збирає всю родину; це день духовного спілкування);
o з природою (заборона втручання в природу, запалювання вогню тощо);
o з Богом (це день, цілком присвячений служінню Богу, молитві, читанню Тори, духовній роботі).
Шабат - день відпочинку. У Суботу єврей не повинен працювати, не повинен думати про свої справи, не повинен будувати ніяких планів на наступний тиждень. Цей день проводять у колі родини, з дітьми і з близькими друзями.
Готуватись до зустрічі Суботи починають з раннього ранку в п'ятницю: треба прибрати будинок, приготувати їжу на суботу, одягти святковий одяг. Перед настанням Суботи господарка будинку запалює свічки.
До Суботньої трапези стіл накривають білою скатертиною, прикрашають квітами. До столу подають солодке вино, традиційні дві хали, смачні страви. Мешканці Східної Європи зазвичай готують для суботи фаршировану рибу, запіканки, курячий бульйон, печені, різні солодощі.
Кашрут - закони чистоти в харчуванні, правила визначення придатних для вживання продуктів, їх сумісності та певних особливостей їх кулінарної обробки.
Заборонено вживати в їжу (треф):
o кров (кров - символ життя). Потрібно знекровити м'ясо перед вживанням у їжу;
o відірвану чи відрізану частину від живого;
o молоко і м'ясо разом ("не варити ягняти в молоці матері його"). Це - поділ, пов'язаний з життям і смертю, а молоко - джерело життя. Юдаїзм проголошує святість життя, святість життя (усупереч культу смерті в давньому Єгипті);
o поранену, мертву тварину ("Не їжте ніякого падла...") ;
o тварину, вбиту тупим знаряддям (повільно, болісно для неї);
o гризунів, комах, плазунів, земноводних;
o ікру, яйця некошерних риб і птахів
Можна вживати в їжу (кошер):
o тварини парнокопитні;
o рибу з лускою і плавцями;
o птахи (крім хижих і тих, що харчуються падлом);
o бджолиний мед
ЕТНОКУЛЬТУРА
Одяг
Єврейський костюм формувався під впливом одягу сусідніх народів, а також релігійних норм. Універсальні риси традиційного чоловічого костюма: вовняні молитовні шалі з кистями (таліт, талес та ін.), довгі халати, плащі, обов'язкове покриття голови на вулиці й у приміщенні. Традиційний ашкенацький чоловічий костюм містив тунікоподібну сорочку, чорні штани, чоботи, довгополий каптан (лапсердак), чорну ярмулку, облямовану хутром (штрайм).
Житло
Традиційне житло однотипне з житлом сусідніх народів, але відрізнялося деякими особливостями - спеціальними аплікаціями або розписом на східній стіні (мізрах), непофарбованим чи неоштукатуреною ділянкою стіни в пам'ять про руйнування Єрусалимського храму та ін. Для ашкеназьких будинків були характерні великі вікна, відсутність сіней, палісадників.
Традиційні форми поселення: єврейські квартали, відділені стіною від іншої частини міста; у Східній Європі - містечко (штетл), перехідне від сільського до міського поселення, де євреї складали більшість. Обов'язковими елементами поселення були синагоги, ритуальні лазні (міква), шпиталь, єврейський цвинтар.
КУХНЯ
Цимес із груш
Цимес - стародавня єврейська національна страва. Готують її з моркви й інших овочів, фруктів і ягід. Десерт на усі святкові обіди.
Склад: 1 кг свіжих груш, 3 стл олії, 1/2 стак води, 1/2 стак меду.
Вимити груші ретельно, почистити, розділити на 4 частині, вирізати серцевину. Покласти груші в сотейник, залити водою, додати олію і мед і варити на слабкому вогні до готовності.
Чоліт-фіш
Дивне сполучення овочів з річковою рибою створює новий чудовий смак.
Склад: 700 м ляща, 1 ст тертої моркви, 1 ст дрібно порізаної цибулі, 1/2 ст тертого буряка, 3 стл раст олії, сіль, перець.
На дно сотейника покладіть частину моркви і буряка, потім рибу шматками, якщо вона велика чи цілком, якщо дрібна. Зверху накрийте рибу шаром моркви і буряків, що залишилися, додайте перець, сіль, обсмажену цибулю. Залийте водою так, щоб вона все ледве покривала, прикрийте кришкою і на 2-2,5 години поставте в духовку.
НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
Єврейські свята і пам'ятні дати можна розділити на три групи. Перша - це біблійні свята: Рош Ха-шана - Новий рік, Йом-Кіпур - Судний день, Суккот - свято врожаю, Сімхат-Тора - радість Тори, Шаббат - субота (день відпочинку), Песах - свято звільнення, Шавуот - свято дарування Тори. До другої групи можна віднести свята з історичною основою: Ханука - свято світла, Ту бі-шват - Новий рік дерев, Пурим - веселе свято порятунку, Тиша бе-Ав - день скорботи і жалоби.
А в третій групі - сучасні свята і дати, такі як День пам'яті Катастрофи і Героїзму і День Незалежності.
Місяць ТИШРЕЙ (вересень - жовтень)
Рош ха-шан (Новий рік)
Рош ха-шана починає єврейський рік, що настає восени.
Давній переказ розповідає, що на небесах у величезній товстій книзі, Книзі життя, записані імена всіх, хто живе на землі. У дні Рош ха-шана Бог відзначає в Книзі життя, яка доля очікує в наступному році кожного з людей: "...кому жити і кому померти, кого очікує спокій і кого блукання, кого благополуччя і кого муки, кому призначена бідність і кому багатство". Бог судить справи і вчинки людей, а потім (через десять днів після Нового року) вирішує їхню долю.
У дні Нового року в синагозі читають особливі молитви. Найурочистіший момент свята - коли звучить ріг шофар, що знаменує відкриття небесних врат. Його трубні звуки будять людей від сплячки, від байдужності, змушують задуматися про своє життя, закликають до боротьби зі злом. Після богослужіння люди почувають себе очищеними, оновленими. Людина аналізує свою поведінку, зважує добрі і погані справи і планує програму на майбутній рік.
Увечері родина збирається на святкову трапезу. Свято починається з запалювання свічок.

 
 

Цікаве

Загрузка...