WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Болгари. Болгари в Україні - Реферат

Болгари. Болгари в Україні - Реферат

харчувався лише квасолею, щоб економити, подарував 40000 лева для будівництва школи в місті.
Коли над габровцем пожартували, що про них більше всього сказано анекдотів, він відповів: "Тільки про великих людей розповідають анекдоти". Гордість габровців: їх символ - кішка з відрізаним хвостом.
***
Габровець сходить з потягу й питає таксиста:
- Скільки коштує проїзд до центру?
- Близько одного лева. Прошу! Сідайте!
- Ні, дякую! Я тільки питаю, щоб знати скільки я зекономлю, - відповів габровець.
***
Габровець входить в магазин й говорить продавцю:
- Дайте мені 5 яєць, які знесла чорна курка.
Жінка дивується:
- Якщо ви їх впізнаєте, то оберіть самі.
Габровець вибрав найбільші яйця, заплатив й вийшов.
***
Габровець приходить на завод шукати роботу, де йому говорять: - Можеш починати з завтрашнього дня простим робочим.
Габровець тут же цікавиться:
- А яку ж зарплатню виплачують?
Йому відповідають:
- Спочатку будеш отримувати по 100 левів, а через рік її збільшать до 150.
Габровець: - В такому випадку я прийду через рік.
ТРАГЕДІЯ НАРОДУ
Найбільший удар болгари перенесли під час ІІ світової війни, коли частину бессарабських болгар виселили до Сибіру і Середньої Азії.
1944 року, в час сталінського очищення Криму від етнічно "чужих" елементів, разом з кримськими татарами, греками, німцями і вірменами депортації було піддано й місцевих болгар (близько 14000-15000), це неофіційно пояснювали тим, що Болгарія брала участь у Другій світовій війні (до 1944р.) на боці Німеччини., у 1946 - 47 роках близько половини болгар Північного Причорномор'я загинули з голоду.
ВОЛЯ ДО СВОБОДИ
ХТО ЗА БАТЬКІВЩИНУ ПОЛЯЖЕ, ТОЙ НЕ ВМИРАЄ...
Ці рядки видатний болгарський поет, борець за визволення свого народу від турецького ярма Христо Ботев присвятив народному герою-повстанцю Хаджі Димитру, долю якого йому судилося повторити. Христо Ботев народився 6 січня 1849 р. в містечку Калофері. У 14 років за бажанням батька їде до Одеси, де його зараховують вільним слухачем ІІІ класу другої Одеської гімназії. Наприкінці 1865р. Ботева виключили з V класу гімназії. У березні 1867р. Ботев повернувся на батьківщину. Як згадував його сучасник С. Гендов, "зовсім іншим" приїхав він у Калофер, казав, "що повинно наступити визволення, досить уже тиранії, досить туркам панувати". Промова, яку виголосив Христо Ботев на святі на честь засновників слов'янської писемності Кирила і Мефодія (24 травня 1867р.), багатьом показала, яким він став.
В Румунії, яка в той час була центром болгарської революційної еміграції, Христо Ботев зближується з революційно настроєною болгарською молоддю, співробітничає в газетах "Свобода" і "Независимост", виступає з памфлетами, фейлетонами, статтями. У 1873 р. видає газету "Будилник", а з грудня 1874 - газету "Знаме". Ботев очолює болгарський революційний рух, включившись у роботу по підготовці збройного повстання. Він організував загін із 200 чоловік і відправився на батьківщину, щоб допомогти співвітчизникам. Загонові довелося пробиратися на Балкани, в глибину країни, бо у багатьох місцях повстання зазнало поразки. У нерівному бою з поневолювачами болгарського народу 2 червня 1876 року обірвалося життя 28-річного вождя революційного руху Христо Ботева. Мрія X.Ботева здійснилася. Його Батьківщина стала вільною і незалежною.
ДІАСПОРА
Болгари живуть у прикордонних з Болгарією областях Румунії, Югославії, Греції, Туреччини, а також в Угорщині, Україні, Словаччині, США, Австралії.
РЕСПУБЛІКА БОЛГАРІЯ
Державна мова - Болгарська.
Столиця. Місто Софія, розташоване біля підніжжя гір Вітоша та Люлин. Це одне з найстаріших міст Європи. Воно засноване ще в давні часи фракійським племенем серди, яке дало назву місту - Сердика. Пізніше, у VII ст., місто заселили слов'яни, які назвали його Средець. Сьогоднішню назву Софія місто отримало у кінці XIV ст. від однойменної церкви, що збереглася до сьогодні. Софія стала столицею Болгарії в 1878 р.
Державний устрій - Парламентська республіка
Населення - Близько 8 млн.
Віросповідання - східно-православне християнство
Історія держави
Назва країни - Болгарія - походить від болгар, войовничих кочівників з Центральної Азії, що змішалися зі слов'янськими племенами придунайських рівнин в VII - VIII століттях.
681 - хан Аспарух створює Болгарську державу
803-814 - хан Крум створює закони, завойовує Сердику (Софію), доходить до Цареграда
852-889 - правління князя Бориса 1, хрестить усіх болгар (865) і приймає учнів Кирила і Мефодія
893-927 - править цар Симеон 1, "Золоте століття " Болгарської культури
1331-1371 - править цар Іван-Олександр - розквіт Болгарської культури і поділяє Болгарію на Тирновську і Видинську
1393 - турки завойовують Тирново
1396 - турки завойовують Видин, Болгарія потрапляє під їхню владу
1762 - відродженець-монах Паїсій Хилендарський пише "Історію Слов'яноболгарську" - початок Болгарського відродження
1868-1873 - Апостол болгарської волі Васил Левскі створює внутрішню революційну організацію Болгарії (за указом турецького султана повішений 19 лютого 1873 у Софії)
1876 - Квітневе повстання придушено масовими репресіями
1877-1878 - Російсько-турецька визвольна війна
3 березня 1878 - підписання Санстефанського мирного договору, відповідно до якого Болгарія одержує волю
1879 - установчі збори голосують за Тирновську конституцію і вибирає князем Олександра Батенберга (1879-1886 роки правління)
1887 - князем обраний Фердинанд Сакс-Кобург-Готський (1887-1918)
1908 - проголошення незалежності Болгарії
1918 - абдикація царя Фердинанда на користь Бориса ІІІ
1944 - англо-американські війська нападають на Софію, радянська армія входить у Болгарію 8 вересня, зроблено переворот (9 вересня) - Болгарія включається у війну проти Німеччини
1947 - підписано мирний договір між Болгарією і державами-переможцями, опозицію ліквідовано, прийнята нова конституція, починається радянизація країни і тоталітарне керування .
1989 - початок демократизації Болгарії, прийнята нова конституція
1991 - Болгарія стає членом Ради Європи
1995 - одержує статус асоційованого члена Європейського Союзу
1997 - Болгарія офіційно заявляє свою кандидатуру в членство в НАТО
1999 - Болгарія одержує запрошення на переговори щодо питання приєднання до Європейського Союзу.
2004 - Вступ Болгарії до НАТО і ЄС.
НАЦІОНАЛЬНЕ СВЯТО БОЛГАРІЇ
24 травня болгарський народ відзначає День болгарської просвіти і слов'янської писемності, День святих братів Кирила і Мефодія . У цей день усі йдуть із квітами, несуть портрети святих братів, співають гімн "Върви, народі възродени!" ("Йди, народ відроджений !").
Св. св. Кирило і Мефодій створюють слов'янську абетку в 865 р. і своєю справою започатковують болгарську культурну історію. В ту епоху на території Римської і Візантійської імперій утворилися нові держави, що прийняли християнство. Але церква відкинула їхні мови і наклала три "священних" мови - грецьку, латину і єврейську.
Справа святих братів загинула б, якби не була продовжена в Болгарії. Після смерті Святих Кирила і Мефодія , князь Борис з почестями приймає гнаних учнів святих братів, серед яких були найвідоміші - Ангеларій, Наум, Климент і Сава, і створює їм всі умови для плідної праці. У Болгарії створюються два книжкових центри - у тодішній столиці Преславши й у місті

 
 

Цікаве

Загрузка...