WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Сучасна українська поезія рідного краю. (Дещо із творчої лабораторії В.Рябого (науковий реферат) - Реферат

Сучасна українська поезія рідного краю. (Дещо із творчої лабораторії В.Рябого (науковий реферат) - Реферат

поета, необхідно згадати про нагороди, які отримав автор за свою творчість, та про літературу діяльність поета.
Ярослав Руданець - автор поетичних збірок "Вітер і вічність" 1992 р. "Хвилина дощу" 1993, "Раїна" 1999 р., "Раїна" 2003 р., ряду пісень, буклетів, публікацій в альманахах, газетах і журналах, ініціював з редакцією газети "Вільний глос" відновлення Коломийського літоб'єднання "Коломийка", яке очолив 1995 року, член Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Т.Шевченка і літературного товариства "Плин". За книгу "Раїна" (2003 р.) удостоєний літературної премії Марка Черемшини.
[6, с. 4]
Та не завжди письменнику було легко та весело на душі. Не один десяток віршів залишився ненадрукованим, адже неодноразово перед письменником поставала проблема фінансування. Не маючи змоги бути надрукованими, шедеври залишалися на полицях і припадали пилюкою.
Дуже шкода, що по-справжньому талановиті люди змушені ламати голову, де взяти кошти, щоб видати збірку. Адже без спонсора не побачила б світу друга книжка поета "Хвилина дощу" видрукувана у тому ж коломийському видавництві "Світ" у 1993 році. Два роки - дві книжки. Це врожай неабиякий. Але боляче, що поетів благословляють до людей директори.
[4, с. 7]
І це справді так. Та дякувати Богу, що існують такі люди, які ладні допомогти справжнім талантам, талантам, які безїхньої допомоги можуть просто зникнути. Адже тисячі коломиян, і не тільки колотня, а й українців, які люблять та поважають справжню поезію, могли б не мати змоги сьогодні насолоджуватись творчістю Ярослава Григоровича.
Сьогодні поет живе і працює в Коломиї, не полишаючи свого поетичного захоплення. Я, чесно кажучи, навіть не можу уявити скільки ще поетичних шедеврів криється в голові у поета. Але я точно знаю, що про цю людину, як про поета я буду ще довго згадувати і пам'ятати його допомогу та підтримку.
У Ярослава Григоровича Руданця, як і в кожної людини є свої мрії та сподівання, і не лише поетичні, якими він поділився у газеті "Світ молоді".
"Мрію виховати трьох дочок, яких подарував Господь. А ще мрію, щоб нарешті вийшов у Коломиї, як багатьох містах області, літературно-мистецький альманах, якого шість років добивається літературне товариство "Плин". Ну і щоб частіше в райгазеті "Вільний голос" з'являлися твори членів літоб'єднання "Коломийська", яке ми відродили з редактором Віктором Тахтою при підтримці колишнього керівника редакції Ярослава Наргана. І мрію, аби на повну потужність запрацював деревообробний завод, де мене знають як робітника майже три десятиліття.
[9, с. 3]
2.3. Поетична збірка "Раїна"
При нашій першій зустрічі автор вручив мені свою найціннішу книгу "Раїна", за яку, як в вже згадувала, він був нагороджений премією Марка Черемшини. Ярослав Руданець висловив своє побажання щодо цієї книги. Він хотів, щоб його творчість я вивчала на основі книги "Раїна", адже це остання і найкраща його робота. Я не могла не виконати це прохання автора, адже мені самій здається щоб зрозуміти теперішній характер, стан та почуття поета потрібно вивчати останню книгу, яка найбільше викриває всі сторони та якості поета.
Та перш за все я хотіла б пояснити читачам значення та трактування назви збірки "Раїна" так, як її розуміє сам автор. Історія назви цієї книги виявилася для мене дуже цікавою. Спочатку вважала, що Раїна - це ім'я ліричної героїні, якій присвячені вірші цієї збірки. Та я помилялася. За розповіддю самого поета раїна - це вид тополі, яку ще називають пірамідною. Цей вид відрізняється від інших за їхньою висотою, адже вони виростають дуже високими.
Ось що розповів мені сам автор про свою працю: збірка віршів "Раїна" - збірка любовної лірики. У ній я розповів не лише свою любов до жінки. Я мав на мені описати щось більше і, можливо, деяких випадках навіть важливіше. В образі жінки я втілив всю Україну, а у своїх віршах виразив свою невимовну любок до неї". Після цих слів я просто не могла написати і описати всі ті теплі почуття і всю ту ніжність, з якими він розповідав про любов до України. Я ще раз переконалася, що ця людина є справжньою людиною з великої літери. Я зрозуміла, що Ярослав Руданець є вірним сином матінки своєї України, адже так любити рідну батьківщину може лише справжній патріот.
Ярослав писав. Дивлячись ввись, не оглядався, бо знав: окрім Всевишнього не допоможе ніхто. Були злети і падіння. Як у всіх. Не все відразу дається. Небо поезії хоче високого слова, а його знайти - треба присвятити цьому все життя до останнього подиху. Мешкаючи в Коломиї, на початку 90-х років зустрів лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка Тараса Мельничука, який, до речі, дослухався до всіх, хто хоч трохи володів пером. Саме він і підказав: "Треба шукати чогось свого, ход одного, але дивного образу. Благословляю на творчий пошук!" І зваживши на пораду майстра поезії, Ярослав Руданець невдовзі несподівано відкрив свою раїну (пірамідальну тополю) на Івано-Франківщині, проявився також як автор текстів понад 20 пісень, які виконують народний артист України Володимир Пірус, заслужений артист України Михайло Попелюк, інші співаки краю. Не заспокоюючись, він продовжує шукати свою, може, і негучну, але щиру, світлу ліричну струну...
[6, с. 6]
Такі щирі та світлі слова можна прочитати про Ярослава Руданця, взявши до рук його збірку ліричних віршів "Раїна". Ця збірка - неабияка спадщина для майбутніх поколінь, адже вона вміщає чотириста три вірші - шедеври, у кожному з яких автор висловлює свої щирі почуття до України.
Перший вірш цієї збірки "Шаную щастя" одразу ж привернув мою увагу і я не могла відірватися від книги; перечитуючи і насолоджуючись судовими, влучними словами автора. Він так точно описував свої почуття та емоції, використовуючи прості слова. Ярослав Руданець так уміло керую словами у віршах, як у спекотний день сонце управляє своїми променями, посилаючи їх рівномірно на землю.
Мені хотілося б описати і висловити свої думки з приводу кожного вірша збірки "Раїна" та я боюся, що тоді моє дослідження стане надто довгою. Також боюся, що деякі мої думки можуть здатися комусь неправильними, адже це поезія, і кожен її сприймає по-своєму, отже у кожного буде своя думка.
Ще одним дивовижним віршем цієї збірочки є вірш "Мить".
Серденько щемить,
Хтось його хвилює -
Благодатну мить
Під дощем малює.
Здається, що такі прості і відомі всім слова використав автор, а як милозвучно і прекрасно звучать ці рядки.
Вірш "Поспішаймо кохати" я не могла обминути увагою, адже

 
 

Цікаве

Загрузка...