WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Лозоплетіння на Коломийщини (с. Кийданч, с.Княждвір) - Курсова робота

Лозоплетіння на Коломийщини (с. Кийданч, с.Княждвір) - Курсова робота

достатньої і рівномірної зрілості, тому заготовляти прути краще в осінньо-зимовий період. Це роблять після того, як листя рівномірно пожовкло і починає опадати. Зрізане й очищене від гілочок та листків пруття зразу сортують за розміром та якістю залежно від кольору кори та довжини. Залежно від діаметра комля розрізняють прути дрібні (до 1 мм), середні (10-20 мм) та крупні (20-40 мм).
До І сорту відносять прути зовсім прямі, рівні, без пошкоджень, сучків та бородавок, до II - прути з різними дрібними дефектами, але придатні для плетення виробів.
Прути слід зберігати (не більше року) в закритому, бажано не промерзаючому приміщенні, при температурі 0-4 °С, складеними у штабелі.
Прути осінньо-зимової заготовки кладуть у металевий казан з кип'ячою водою. Щоб вони були повністю занурені у воду, на них кладуть гніт. Після завантаження прутів воду кип'ятять доти, поки кора не почне легко відділятися від деревини. Час проварювання (10-20 год) залежить від виду верби та вологості прутів. Проварене пруття після обкорування має буро-коричневий колір (чим довше варилось, тим темніший колір). Готове пруття виймають, додають у казан воду, доводять її до кипіння, знову занурюють нове пруття і проварюють його, як і попереднє.
Під час проварювання з пруття вилуговуються дубильні речовини та барвники. Щоб розчин не фарбував пруття, слід після 4 - 5 проварювань воду замінити повністю. Вийнявши проварені прути з казана, їх кладуть у холодну воду для охолодження. Це сприяє легшому відділянню кори від деревини.
Очищати прути від кори слід протягом 4 год після проварювання, бо інакше відділяння кори утруднюється.
Обкоровані прути слід добре висушити, бо непросушені вони темніють, вкриваються цвіллю, плямами і загнивають. Не можна складати обкоровані невисушені прути в купи. Сушити прути слід на настилах, оскільки сушіння на землі спричиняє цвіль, зміну кольору й погіршення якостей прута. Висушені прути зв'язують у пучки і ставлять на осонні ще на 2-3 дні.
Перед початком плетення прути лози бажано змочувати водою для надання їм більшої еластичності, а в процесі роботи ряди плетень треба періодично (через кожні 2-3 ряди) збивати набивачкою для надання виробу більшої щільності.
Просте плетення (іл. 11.3). Простим називають плетення, при якому одиночні прути вплітають через один вертикально укріплений прут (стояк).
Іл. 11.3. Просте плетення.
Стояки утворюють каркас виробу. Прути плетуть через стояки у вигляді безперервної стрічки, нашаровуючи по спіралі один ряд над іншим. У зімкнутих фігурах нашарування ведуть колоподібно в одному напрямі зліва направо. Плетуть ряд від одного кінця до другого, навколо крайнього стояка роблять поворот, огинають його і плетуть у зворотному напрямі.
Після того, як перший прут виплетено до кінця, на його кінець накладають (нарощують) другий прут і продовжують плести цим прутом. Нарощувати слід однойменними кінцями: до вершинного - вершинний, до комлевого - комлевий, щоб вироби мали .однакову товщину. Періодично ряди слід вирівнювати й ущільнювати.
Плетення способом мотузочки (іл. 11.4). Способом мотузочки плетуть не менш, як у два прути (іл. 11.4, а), починаючи з однойменних кінців. Прут 1 закладають кінцем під крайній стояк зліва, огинають ним другий стояк справа, третій стояк огинають з внутрішнього боку і виводять прут назовні у проміжок між третім та четвертим стояками.
Прут 2 закладають нижче від прута під другий стояк, огинають ним зовні третій, з внутрішнього боку четвертий стояк і виводять назовні у проміжок між четвертим та п'ятим стояками. У такому ж порядку плетуть і далі вправо через один стояк. При цьому всі стояки повинні бути міцно вплетені в чарунки. Прути, перевиваючись між собою, створюють начебто мотузочку.
Якщо плетуть у три прути (іл. 11.4, б), прут 1 закладають під перший стояк, огинають ним зовні два стояки (другий та третій), а внутрішнього боку четвертий і виводять назовні у проміжок між четвертим та п'ятим стояками. Прут 2 закладають під другий стояк нижче від прута 1, зовні огинають ним третій та четвертий стояки, з внутрішнього боку огинають п'ятий і виводять назовні між п'ятим та шостим стояками. Прут 3 закладають нижче від прута 2 під третій стояк, огинають ним зовні четвертий та п'ятий, а з внутрішнього боку - шостий стояк і виводять назовні між шостим та сьомим стояками. Далі все повторюється: переплітають по черзі справа кожний лівий прут і огинають ним зовні два, а з внутрішнього боку один стояк.
У чотири прути (іл. 11.4, в) можна плести двома способами: із зовнішнього боку кожним прутом огинати три стояки, а з внутрішнього - один або ж кожним прутом огинати по два стояки із зовнішнього і внутрішнього боків. В останньому випадку плетення з обох боків має однаковий вигляд. Закладають кінці прутів під окремі стояки.
На іл. 11.4, г наведено приклад плетення у п'ять прутів.
Способом мотузочки виплітають цілі смуги, але найчастіше плетуть окремими рядами, закріплюючи ними слабші смуги інших видів плетення або розділяючи смуги різного виду плетення. Мотузочку в два прути застосовують, коли потрібно поставити ряд урівень
з іншим видом плетення, або цим способом виплітають цілу смугу.
Плетення в шашку. Рисунок в шашку має вигляд стіни, викладеної з цегли або плит. Він складається з окремо виплетених смуг однорідного плетення через два стояки. Виконують просте плетення, огинаючи кожним вплетеним прутом два стояки із зовнішнього і два з внутрішнього боку. Смуги плетуть по черзі, одну за одною.
Прути першого ряду другої смуги закладають між стояками, що знаходяться в одній чарунці першої смуги. Другу смугу плетуть, як і першу, через два стояки, тільки в чарунку вплітають ті стояки, які були стягнуті в чарунках першої смуги. Третю смугу плетуть, як першу, четверту, як другу, і в такій послідовності виконують все плетення.
Плетення в шахматку (іл. 11.5). Це плетення також виконують окремими смугами, краще з прутів двох кольорів. Ряди виконують простим плетенням. Після того, як виплетено першу смугу, другу плетуть так, щоб під квадратиками одного кольору знаходились квадратики другого кольору. Для цього другу смугу починають плести прутами такого кольору, яким закінчили першу смугу. Потім ряди двох кольорів чергують. Основна відмінність плетення в шахматку від плетення в шашку полягає в тому, що в шахматку плетуть через два стояки, не роз'єднуючи їх при переході до плетення наступних смуг.
Плетення косички. У виробництві лозових меблів застосовують накладні (іл. 11.6, а) та кромкові (іл. 11.6, б) косички, виплетені з кінців стояків. Косичку з кінців стояків плетуть так. Крайній лівий стояк загинають вправо назовні, поруч з ним укладають два стояки двох чарунок нижньої смуги. Внаслідок цього в другій смузі стягнуті в чарунках ті стояки, які в першій смузі були роз'єднані, і будуть роз'єднані прути однакової із стояком довжини і товщини; комлевікінці випускають всередину на 2,5-3 мм; між другим та третім

 
 

Цікаве

Загрузка...