WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Технології і способи розписування писанок, відродження і розвиток писанкарства в Україні та за її межами - Реферат

Технології і способи розписування писанок, відродження і розвиток писанкарства в Україні та за її межами - Реферат

чого відразу кладемо яйце до жовтої фарби, фарбується писанка в середньому 5 хвилин, після чого ви" маємо її ложкою, ганчіркою обережно витираємо поверхню. Після остаточного висихання знов наносимо крапки воском вже по жовтій поверхні - ці крапки залишаться жовтими. Далі фарбуємо писанку у зеленій фарбі. В оцет опускати писанку вже не потрібно. По висушеній поверхні зеленого кольору знову малюємо воском крапки. І нарешті опускаємо до червоної фарби. Таким чином, під восковими крапками залишились кольори білої шкаралупи, жовтий, зелений, тобто віск щоразу захищав ділянки потрібного кольору, а не покриті воском ділянки перефарбовуються у інший колір. Зазначимо, що саме такою має бути послідовність нанесення кольорів, а чорна фарба, в яку дуже часто фарбують тло писанки, має бути завжди останньою. Крапанка готова. Тепер знімемо віск із поверхні, поступово нагріваючи ділянки яйця у полум'ї свічки і витираючи розігрітий віск ганчіркою. Зазначимо, що підносити писанку до свічки слід збоку для того, щоб писанка не вкрилась кіптявою. Зручніше знімати віск за допомо-гою полум'я газової плити, але найкраще покласти п на кілька хвилин до нагрітої духовки або, як це робили раніше,- до печі.
Якщо необхідно видути писанку, то робимо це Л° знімання воску за допомогою надфіля, яким спочатку проколюємо писанку з одного торця і обертальними рухам робимо невеликий (діаметром 3 мм) отвір у шкаралуп o Повторюємо це з іншого, протилежного кінця писанки. Потім тримаємо писанку двома руками над склянкою, дмухаємо в один із отворів, через інший витікатиму7 білок і жовток.
Наступною може бути писанка з малюнком, утвореним допомогою тонких білих ліній на будь-якому тлі. Приклад таких традиційних писанок може бути "Берегиня" зі східного Полісся - білі лінії на червоному тлі або "Вітрячки" з Волині - білі лінії на зеленому тлі. Для написання таких писанок скористаємось олівцем. Поверхню яйця необхідно поділити спочатку на дві рівні частини вздовж, потім кожну з двох частин також уздовж ділимо ще раз, у нас утворилось 4 поля, потім наносимо лінію поперек яйця, утворюючи на поверхні майбутньої писанки 8 ділянок-трикутників. Зазначимо, що часто ці нанесені лінії е і на готових писанках, для цього їх наводять воском. Олівцем легко наводимо малюнок, що буде на писанці. Використовувати гумку для зняття неправильної лінії не слід, краще поруч провести потрібну лінію трохи сильніше. Коли основний малюнок нанесений, писачком наводимо по олівцю лінії, крапки, рисочки тощо, що мають бути на писанці білого кольору. Далі писанку опускаємо в оцет та в потрібну фарбу. Після висушування з пофарбованої писанки знімаємо віск. При цьому зникатимуть і лінії олівця.
Більш складними для виконання є писанки з багатоколірним малюнком. Виконаємо писанку "зірка" з Полтавщини. Промені зірки почергово є червоними та зеленими, поверхня поза червоними променями є жовтою, а поза зеленими - червоною. Отже, спочатку нанесемо малюнок за допомогою олівця і писачком наведемо воскові контури малюнка. Після фарбування у жовтій фарбі писачком замалюємо ті ділянки малюнка, що мають бути жовтого, тобто тло поза червоними променями. Для Покривання воском великих ділянок писачок слід нагрівати більше, бо від температури воску залежить товщина лінії. Недостатньо нагрітий писачок залишає подряпану поверхню куди під час подальшого фарбування проникне фарба іншого кольору. Закривши таким чином потрібні ділянки, опускаємо яйце у зелену фарбу і покриваємо воском промінці, що мають бути зеленими. Останньою фарбою є червона, нею зафарбовуються всі інші ділянки, що досі були не захищені воском.
Дуже привабливими є писанки з білим тлом, що виконуються методом відбілювання. Прикладом може бути писанка "квітки" з Полтавщини, Малюнок складається з червоних квіток із жовтими серединками, зеленого листя. У пояску чергуються ці три кольори. Тло писанки - біле. Спочатку олівцем, а потім писачком малюємо контури квіток та пояска. Почергово фарбуємо у потрібні кольори всі елементи малюнка. Останнім кольором буде червоний, яким зафарбується і тло писанки. Для того, щоб тло знову стало білим, необхідно воском закрити потрібні червоні ділянки, а потім опустити писанку у розчин відбілювача. За кілька секунд тло писанки знову стане білим. Після відбілювання писанку необхідно промити у холодній воді і витерти ганчіркою.
Дуже привабливими є писанки з блакитним, синім або фіолетовим тлом. Наприклад, на писанці з Курщини "сосонка" (мал. 90) намальовані білі та червоні гілочки, що чергуються на блакитному тлі. Для отримання такого яскравого кольору вже відбілену писанку опускаємо у синю фарбу.
Виготовлення "ґердану", "дзвонів", "хрестів"
Протягом багатьох століть писанка виконувала роль атрибутів ритуальних дійств та обрядів. У наш час її використовують як оберіг, символічне побажання, змальоване на поверхні яйця, та як символ українського мистецтва. До народних прикрас з писанок належать ґердани, які до свят розвішували під іконами. Ґердан має вигляд намиста з трьох разків. На найдовший нанизується сім писанок, на середній п'ять, а найкоротший має три писанки. Кінці ниток з'єднуємо між собою та прикрашаємо китичками з ниток, які за кольором гармонійно поєднуються з писанками. Виготовити ґердан можна й з більшої кількості писанок.
"Дзвони" - це прикраси, які виготовлені з трьох або п'яти писанок, кожна з яких окремо нанизується на ниточку з китицею, а потім всі ниточки зв'язуються разом угорі.
Для виготовлення "хреста" потрібно підготувати дванадцять писанок із зображенням хрестів. Бажано, щоб тло писанок було одного кольору. Потрібно підготувати також два металеві дротики довжиною приблизно 30 см та чотири цупкі металеві дротики діаметром 2-3 мм і довжиною 40-45 см. Потрібні також чотири довгі соломини або очеретини довжиною 45-50 см. На кожний м'який дротик нанизуємо по 6 писанок та накладаємо їх навхрест під прямим кутом. Отримуємо хрест з 12 писанок. У соломини або очеретини вставляємо цупкі дротини, складаємо з них ром з рівними сторонами, скріплюємо нитками перетинисоломин. У ромб вставляємо виготовлений хрест з писанок, закріплюємо його в кутах ромба. Розміщували таку прикрасу поблизу ікон.
Виготовлення "голуба" з писанки
До Різдва, Великодня та до інших весняних свят сволоками хат підвішували "голубів", виготовлених з писнок. Для тулуба використовується порожня видута писанка. Стінки тулуба зміцнюються обробкою всередині кількома шарами клею ПВА і дрібної тирси, що наносяться по черзі. Для цього з одного гострого кінця писанки необхідно проробити отвір діаметром близько 3 см. Після того, як ту-дуб буде підготовлений, на місце отвору кріпимо голову голуба зі шматочка бджолиного воску. З нього формуємо шийку, голівку, дзьоб та позначаємо очі. З допомогою круглого надфіля прорізуємо три вертикальні отвори завширшки 3-4 мм та завдовжки 15 мм там, де мають бути прикріплені хвіст і крила. Вгорі робиться невеликий отвір для закріплення ниточки для підвішування "голуба".
Крила та хвіст виготовляються з кольорового або білого паперу, який складається віялом. Вони можуть бути розфарбовані у кілька кольорів та прикрашені витинанням. Уставляємо підготовлені крила й хвіст в отвори та за допомогою крапель воску зі свічки, що горить, закріплюємо їх на тулубі.
(Етнографічні матеріали виготовлення хатніх прикрас з писанок надані етнографом P. P. Кобальчинською).
Мозаїчні яйця
Для виготовлення мозаїчних яєць можна використати кольорову шкаралупу яєць, що розтріскались під час фарбування. Шкаралупу зняти, подрібнити і наклеїти на пофарбовані та білі яєчка. Клеєм у даному випадку слугуватиме густий крохмальний клейстер або яєчний білок.
У цей самий спосіб

 
 

Цікаве

Загрузка...