WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Технології і способи розписування писанок, відродження і розвиток писанкарства в Україні та за її межами - Реферат

Технології і способи розписування писанок, відродження і розвиток писанкарства в Україні та за її межами - Реферат


Реферат на тему:
Технології і способи розписування писанок, відродження і розвиток писанкарства в Україні та за її межами
Останнім часом ринок пропонує спеціальні набори для фарбування великодніх яєць, а поряд з ними продається багато підробок та сурогатів сумнівної якості - це хімічні фарбники, суха туш, чорнильний порошок та інші подібні речовини. Під час варіння та фарбування крашанок шкаралупа яєць часто розтріскується, і фарбник проникає в середину яйця, зафарбовуючи білок. Іноді фарбник проникає через пори шкаралупи навіть тоді, коли вона ціла. Вживати подібні крашанки в їжу не тільки неприємно, а й шкідливо. Щоб уникнути подібних прикрощів під час фарбування, необхідно звернутися до народного досвіду, до природних рослинних барвників. Якщо такий фарбник і попаде всередину яйця, це не завадить його використанню в їжу і не зашкодить нашому здоров'ю. Літні люди вважають, що хімічна фарба псує не тільки естетичний вигляд пофарбованого нею яйця, але й його смакові якості, бо крашанки, на відміну від писанок, є обов'язковою ритуальною їжею під час Великодніх свят.
Загальні вказівки, способи фарбування і розписування яєць
Для фарбування крашанок найбільш придатні домашні яйця з міцною шкаралупою білого кольору.
Перед варінням і фарбуванням яйця необхідно добре п мити теплою водою з додаванням питної соди для їх обезжирення і ретельно прополоскати в теплій, а потім у холодній воді. Не обезжирені і погано помиті яйця фарбуються нерівномірно, на шкаралупі залишаються плями, що псують зовнішній вигляд крашанки. Брудна шкаралупа, правило, не відмивається до кінця і теж залишає плями після фарбування.
Якщо яйця не досить добре прополоскати після миття, пінки соди можуть негативно вплинути на відтінок кольору та зіпсувати і крашанки, і фарбувальний розчин.
Підготовлені яйця фарбуються або розписуються за технологіями, що наведені в рецептах. Щоб запобігти розтріскуванню шкаралупи під час варіння і фарбування, потрібно дотримуватись деяких нескладних правил:
- яйця, щойно взяті з холодильника, не можна класти відразу в окріп або киплячий розчин фарбника. Для попереднього варіння перед фарбуванням їх необхідно покласти в холодну або теплу воду і поступово довести до кипіння на невеликому вогні;
- у воду для варіння яєць можна додати кухонної солі з розрахунку 1 ст. ложка на літр води, тоді шкаралупа менше розтріскуватиметься;
- не можна кип'ятити яйця на великому вогні, щоб не пошкодити шкаралупу;
- якщо дозволяє технологія, то яйця, призначені для фарбування, краще попередньо відварити звичайним способом і відразу опустити в гарячий розчин фарбника.
Якщо шкаралупа яєць під час варіння все-таки розтріскалась, їх краще використати для приготування салатів або начинок у пироги.
Пофарбовані яйця, вийняті з фарбувального розчину, необхідно промити холодною водою до їх охолодження, насухо витерти і протерти шматочком бавовняної чи лляної тканини, злегка змоченої в олії. Після цього вони стануть гарними і блискучими.
Технології розпису писанок
Як написати писанку
Для написання писанки необхідно приготувати чисте, свіже без плям, тріщин та подряпин куряче яйце. Інколи писанки пишуть на гусячих, качиних яйцях або яйцях інших свійських чи диких птахів. За давньою традицією, писанки мають бути написані на повному (цілому) свіжому яйці, яке не можна варити та розбивати. Для того, щоб виготовити таку писанку, необхідно взяти домашнє, запліднене яйце, бо воно може зберігатись тривалий час, поступово висихаючи. Якщо ж для писанки беремо яйце з птахофабрики то після нанесення всього малюнка і перед зніманням воску необхідно зробити в двох протилежних кінцях яйця отвори за допомогою гостро заточеного надфіля або тонкого свердла та обережно "видути" вміст яйця. Якщо ж цього не зробити, то така писанка за кілька тижнів зіпсується і лопне. До речі, у деяких селах побутував звичай мати за оберіг саме порожні писанки, які вішали під образами у хаті у вигляді ґерданів (намиста).
Перед початком роботи яйце миють у чистій теплій воді. Після цього витирають сухою чистою ганчіркою. Для поділу поверхні яйця і нанесення малюнків потрібен простий олівець, гостро заточений і бажано не м'який, щоб лінія на шкаралупі була не дуже темною.
Свічка з воску або парафіну кріпиться до підставки з металу, яка повинна бути стійкою і мати гострий край, об який знімаються надлишки воску з писачка. Найпростіша і найзручніша підставка - звичайна бляшанка.
Для фарбування писанок приготувати набір розчинених анілінових або рослинних барвників, що призначені для фарбування вовни. Анілінову фарбу (приблизно половину чайної ложки або половину вмісту пакету) висипати у банку місткістю 0,5 л та залити її 250-300 г окропу. Воду бажано брати м'яку. Шарбувати писанки можна тоді, коли фарба охолоне до кімнатної температури. Основні кольори - жовтий, зелений, червоний та чорний. Рідше використовуються синя, фіолетова, оранжева та коричнева фарби.
Для більш якісного фарбування підготувати 9% розчин оцтової кислоти (харчовий оцет), який налити у банку U,5 л приблизно 300 г, а для написання писанок способом "відбілювання" - розчин будь-якого відбілювача для білизни, наприклад, 3-4 столових ложки "Білизни" на 300 г води. Потрібні ще чисті ганчірки, що добре вбирають вологу, та ложки, бажано пластмасові або з нержавіючої сталі, якими опускатимемо яйце у фарбу. Ложки і ганчірки беруться до кожної фарби окремо.
Основним інструментом для написання писанки є писачок. Раніше його виготовляли зі шматочка тонкої фольги, бажано мідної, який скручували на голці у вигляді трубочки або конуса. Цю трубочку вкладали у розколену частину палички і перев'язували ниткою навхрест. При цьому ну "бочка виходила або з одного боку чи з обох боків, тобто писачок має один або два носики. Один із носиків був тонший, а другий - товщий (для наведення ліній різної товщини). Такий інструмент в різних місцевостях називався "писак", "кістка", "кулька", "дідик", "мигулка" тощо. Потрібно зазначити, що такий писачок не можна гріти у відкритому полум'ї, бо згорить дерев'яна паличка, тож спочатку розігрівали віск у череп'яній посудині, куди потім і опускали писачок. Гарячий віск заходив у трубочку і деякий час залишався гарячим всередині писачка.
Такий інструмент подекуди готують і зараз, але найзручнішим у роботі є писачок, виточений зі шматочка мідного або латунного пруга. При роботі з таким інструментом будемо нагрівати його металеву частину у полум'ї свічки, набирати через широкий отвір віск. Час від часу необхідно підігрівати писачок у вогні для підтримування постійної температури та набирати віск, а також при потребі чистити писачок шматочком металевого дротика з боку вузького отвору.
Спробуємо спочатку написати писанку-крапанку з Київщини. На поверхні готової вже крапанки будуть крапки білого, жовтого та зеленого кольору на червоному тлі.Беремо у ліву руку яйце, а у праву писачок, так, як тримаємо ручку. Пальці повинні бути настільки близько до металевої частини писачка, щоб мізинцем та безіменним пальцем спиратись на яйце під час роботи. Запалюємо свічку і встановлюємо її на підставку. Далі потрібно нагріти писачок у полум'ї та набрати воску. Підносимо писачок до яйця і малюємо на шкаралупі крап-аоо кружечки, але тільки ті, що мають бути білого кольору. Віск при цьому витікатиме через тонкий отвір писачка. Не слід малювати крапки дуже густо, щоб залишити місце для крапок іншого кольору. Після закінчення цього етапу роботи яйце кладемо на ложку та обережно екаємо у баночку з оцтом на 3-4 секунди. Ложкою виймаємо з оцту і обережно беремо пальцями яйце, намагаючись не подряпати підготовлену до фарбування поверхню після

 
 

Цікаве

Загрузка...