WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Народні свята та обряди Чехії - Реферат

Народні свята та обряди Чехії - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Народні свята та обряди Чехії
ПЛАН
1. Головні народні свята Чехії
2. Інші культурні надбання Чехії
Використана література
1. Головні народні свята Чехії
Чехія, як і всі інші слов'янські країни, має культуру багату на народні свята і обряди.
Чехи люблять музику і як і раніше відзначають деякі традиційні свята. Дотепер зберегли дбайливе відношення до весільних театральних представлень з обрядовими танцями. Сільське весілля справляється в сільському трактирі з запрошенням великого числа гостей. Але найбільшим святом у Чехії залишається Різдво. А от саме веселе свято, напевно, маслениця.
У сільській місцевості вона відзначається всіма жителями села разом. Влаштовуються карнавальні ходи. Свято закінчення збирання врожаю називається Дожинок. На півдні Моравії відзначають початок осіннього лову риби в численних ставках, багатьом з який уже більше 400 років.
4 грудня відзначається як день св. Варвари, однієї з чотирнадцяти святих, які допомагають людям у їх земних справах. Саме в цей день з черешневих дерев зрізують змерзлі гілочки - барборки - і ставлять у воду, щоб вони розцвіли до Різдва. Існує прикмета: устигли барборки зазеленіти - значить усе задумане обов'язково здійсниться. По барборкам судять, який місяць у наступаючому році буде самим вдалим. Наприклад, якщо гілочки розпустилися на п'ятий день, удача прийде в травні.
6 грудня, у день св. Миколи, чи, по-чешськи, Микулаша, заступника моряків і захисника дітей, влаштовують перший дитячий ранок. Серед ангелів з'являється "паркел" (чорт) разом з Микулашем, схожим на українського Діда Мороза. Звичайно його роль грає шкільний вчитель у єпископському вбранні, з величезною сивою бородою і довгим жезлом. Ангели підходять до батьків, цікавлячись, як поводилися хлопці протягом року. Тільки після цього діти одержують насолоди й іграшки.
Рівно за тиждень до Святвечора на вулицях установлюються великі діжки з водою, у якій плавають відгодовані коропи. Ніхто не пам'ятає, коли це повелося, але по чеському звичаю на різдвяному столі не повинне бути ні шматочка м'яса. Традиційне місцеве блюдо - смажений короп з картопляним салатом. Весь рік коропи набирають вагу в спеціальних ставках. У середині грудня вода зі ставків спускається і багатотонні цистерни з живою рибою роз'їжджаються по всій країні. Продавці коропів з обмороженими пальцями - типова картина цих днів. До кожної бочки вибудовуються довгі черги: відібрати придатний екземпляр для різдвяного столу - наука непроста. Отут оцінюється і сріблястість луски, і розмір плавців, і щільність черева.
Різдво. В Чехії Різдво супроводжують різні традиції й обряди, які можуть сильно відрізнятися, у залежності від місця походження і часу виникнення. Навіть різдвяний стіл дивує своїми варіаціями. Наприклад, у Ліберецькому краї здавна прийнято на Різдво пити святковий напій: це молоко з цукром і маком.
На півдні Чехії короп на столі - блюдо обов'язкове. Тільки його не жарять, а готують під соусом. Крім того, у Південній Чехії по-своєму печуть різдвяне печиво, як правило, із дріжджового тесту ліплять фігурки. Північна Чехія до коропа і салату обов'язково смажать винну ковбасу. Говорять, що цю традицію чехи перейняли в німців, які живуть на прикордонних територіях.
Цілим ритуалом стає випікання різдвяного печива. У процесі бере участь уся родина. У передодні великого свята педантичні чехи заздалегідь закуповують живих коропів для різдвяної вечері. А 24 грудня, перед тим як сісти за стіл, пражани з дітьми традиційно приходять на берег Влтави, де їхній уже чекають продавці. Вони теж торгують живими коропами, але не для Того, щоб рибу з'їли. Тут покладається виявити милосердя і випустити покупку в ріку. Дітям ця витівка безумно подобається. Може бути, тому різдвяний Святвечір і називається в чехів Щедрим днем.
А після вечері в багатьох родинах прийняті різдвяні гадання. Деякі розрізають яблука, тільки не уздовж, а поперек. Якщо серцевина виглядає як зірка, то вважається, що рік буде щасливим. Якщо ж зірочки немає, то рік, який настає, буде невдалим. Багато де пускають по воді човника зі шкарлупи волоського горіха. У кожний човник ставлять свічу. Існує і гадання на чашках. Чашки повинні бути однаковими. Їх перевертають і кладуть під кожну шматочок сухого хліба, або монетку, або цукор і під четверту - шматочок тканини. Те, що вдасться витягнути, чекає вас у новому році: бідність, багатство, любов чи можливість добре одягтися. От такі, може бути, зовсім різні, а можливо, схожі з українцями традиції існують у Чехії на Різдво.
26 грудня настає день св. Штепана, день розгулу що колядують і огляду бетлемів. 27 грудня, у день Яна Євангеліста, проходить обряд очищення провина, а 31 грудня Новий рік збігається з удень св. Сильвестра. Чехи відвідують далеких родичів і дарують їм подарунки. Ялинки і бетлеми залишаються звичайно до свята "Трьох королів" - до 6 січня. Три королі - Кашпар з ціпком, Мелихар з барабаном і Балтазар з мішком окропляють святою водою будинку, розписують стіни і двері, залишаючи символи дарунків, принесених волхвами: золото, смірну і ладан у виді фольги, сухих квітів і воску. До свята Водохрещення Христос устигає підрости і перебратися з ясел на коліна св. Діви.
2. Інші культурні надбання Чехії
Чехія - це неповторне зачарування середньовіччя, чудотворні джерела лікувальних курортів, рай для аматорів пива і ще багато чого, що варто побачити своїми очима. Некваплива прогулянка по тихих брукованих вуличках чеських міст навряд чи для кого-небудь виявиться порожньою витратою часу. Здається, начебто відкриваєш невидимі дверцята, що ведуть у далеке минуле з цієї "стародавньої сучасності". Злата Прага... Місто, що притягає до себе туристів з усього світу в будь-який час. Більшість екскурсійних маршрутів починається з Вацлавської і Староміської площ. Тут, перед Старою ратушею, збираються юрби туристів: їх увагу привертають дивні годинники. Щогодини вони видають мелодійний дзенькіт, і навколо циферблата оживають кумедні півники і скелети, по черзі з'являються фігурки дванадцяти апостолів. У руках у кожного сокира, терези, або ніж, інші предмети - символи заступництва ремеслам. Стародавні будинки і собори, лементи іграшкових півників у бродячих торговців - усе це заворожує духом старовини. І ще ці

 
 

Цікаве

Загрузка...