WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Художній розпис тканин. Батік - Курсова робота

Художній розпис тканин. Батік - Курсова робота

рисунка тампони або пензлик з фарбою треба ставити у центрі площини й фарба рівномірно підтече до країв зарезервованого контуру.
На поверхні тканини фарба досить швидко висихає, тому її потрібно наносити однаково рівномірно насиченими тампонами швидко й рівномірно. Інакше під час покриття великих площин утворюються ареоли й затікання, які є браком у роботі. Великі площини рекомендується заливати зліва на право та зверху вниз.
Необхідно слідкувати, щоб фарба не проходила за межі резервної лінії, що призводить до браку в роботі. Якщо це сталось, то пляму потрібно швидко обвести резервом, а потім такі самі плями ввести в композицію рисунка, щоб маскування плями не носило випадкового характеру.
Покривати фарбою площину тканини необхідно за один раз. При перекриття однієї й тієї самої площини можуть уторитись ділянки темнішого кольору. Якщо за характером рисунку потрібно зробити кілька перекривань кольором, то це виконують нанесенням резервної лінії по висохлій кольоровій площині спочатку для другого перекриття, а потім так само для третього і т.д.
Під час роботи може бути так, що фон і окремі ділянки рисунку нерівномірно покрились фарбою. Це може бути в тих випадках, коли тампон був неоднаково насичений фарбою. За повільної роботи, високої температури приміщення, коли фарба швидко висихає і не встигає злитись з фарбою на ділянках, покритих пізніше. У такому разі слід зробити друге перекриття фарбою темнішого кольору або нанести резервом рисунок.
Розписані фарбами сушать на рамах в горизонтальному положенні, щоб не підтікала фарба. Після повного висихання вироби запарюють, щоб зафіксувати барвник на волокні. Час запарювання визначається видом тканини і класом барвника, яким була розписана тканина.
Гарячий батик
Під час розпису способом батик контури рисунка й окремі площини покривають гарячим резервом. Звідси й пішла назва гарячий батик. За цього способу розпису резервування тканини є тимчасовим і допоміжним процесом, після закінчення роботи резерв із тканин знімається.
Головною складовою частиною резервів для гарячого батику є парафін. Парафін у чистому вигляді для розпису майже не застосовують, тому що після охолодження він твердне і стає крихким. Другою важливою частиною резервів є віск (бджолиний або штучний) або вазелін. Співвідношення між цими компонентами можуть бути різноманітні й кожен працюючий підбиває для себе оптимальний варіант. Якщо збільшувати у резерві кількість воску, пластичність резерву також збільшується.
Гарячі резерви для батику, г
1 2 3 4 5
Парафін 250 400 250 350 250
Віск бджолиний або штучний 250 100 230 - 125
Вазелін - - 20 150 125
500 500 500 500 500
Названі речовини плавлять у металевому посуді на закритому вогні до отримання однорідної маси. За виготовлення резерву слід дотримуватись правил пожежної безпеки, оскільки парафіни і віск є дуже горючими речовинами і пари парафіну, крім того, є шкідливими. Розпис таким резервом слід робити у добре вентильованому приміщенні при відкритих вікнах. Працюючи гарячим резервом потрібно бути дуже обережним, не нахилятись над посудом із резервом, стежити, щоб у нього не потрапили краплі води, бо він може вибухнути.
Способи розпису гарячим батиком
Загальновідомі три способи гарячим батиком: простий батик (в одне перекриття), складний батик (у два й більше перекриттів) і робота "від плями".
Простий батик. За цього способу любим інструментом для гарячого батику на тканині, натягненій на раму, наносять узор гарячим резервом. Після застигання й охолодження резерву всю тканину тампоном чи пензлем покривають зверху фарбу абу знімають з рами і опускають у посуд із фарбою. Після повного висихання фарби на тканині гарячим резервом покривають лише ділянки тканини, покриті фарбою і знову дають резерву охолонути. Отриманий виріб пропрасовують гарячою праскою ( 180...200 градусів за Цельсієм) між кількома (2-3) шарами старих газет або іншого гігроскопічного паперу. В міру вбирання папером резерву, його замінюють на чистий. Пропрасовувати слід доти, поки папір перестане вбирати резерв ( не буде жирний). Жирні плями, залишились після пропрасовування, знімають тампоном, змоченим у бензині. Внаслідок цього на поверхні тканини утворюється світлий рисунок на темному зафарбованому фоні.
Складний батик. За цього способу розпису на тканині виконують кілька послідовних перекриттів резервом і фарбою. Кожне з таких перекриттів ніби повторює розпис простим батиком. Перекриття фарбою ідуть від світлого кольору до темного. Після першого перекриття тканини резервом і світлою фарбою їй дають висохнути. Потім на зафарбованих ділянках тканини знову рисунок гарячим резервом і після його застигання покривають увесь фон фарбою темнішого кольору. Після висихання цієї фарби на зафарбованих ділянках тканини знову працюють гарячим резервом, а потім наносять фарбу ще темнішого кольору і т. Д. Скільки кольорів, стільки разів повторюють узор резервом, фарбують і сушать. Такі перекриття виконують до 4 разів. Треба добре знати закони змішування кольорів, щоб після кожного перекриття фарбою виробу дають висохнути і зафарбовані ділянки востаннє повністю закривають резервом. Перед пропрасовуванням для знімання резерву весь виріб розглядають, щоб на ньому не було місць, не закритих резервом. Якщо такі місця залишаться, то після пропрасовування на ньому будуть виступати " сухі" плями на загальному зажиреному фоні. Пропрасовування розписаних виробів виконують, як і у попередньому випадку.
Робота від плям. За цього способу розпису можна виконувати складні багатоколірні рисунки. Принцип розпису такий самий, як у складному батику, але замість суцільних послідовних перекриттів усієї тканини, за цього способу на тканини наносять плями різних кольорів. Потім по кожній із цим плям відповідно до ескізу виконують початкову пророку орнаменту, далі ці самі плями або сусідні з ними ділянки фону покривають іншим кольором і закінчують подальшу доробку орнаменту. Так по кожній плямі працюють до трьох разів. Перед останнім перекриттям остаточно прорисовують орнамент резервом і в кінці весь виріб перекривають якимось темним кольором. Рисунки такого виду, як правило, мають темний фон, який приховує попередню фарбу, що пройшла за межі рисунка. Далі, як у попередніх випадках, виріб поглядають, щоб усі місця були закриті резервом і пропрасовують для знімання резерву.
При розписі способом гарячий батик потрібно пам"ятати, що рисунок резервомслід наносити на повністю висушену тканину. Резерв має бути достатньо гарячим (але не диміти) й повністю просочувати тканину. Чим щільніша і товща тканина, тим гарячішим має бути резерв, і навпаки. Як і в холодному батику, для нанесення резерву можна використовувати шаблони, які можна накладати поверх виробу або підколювати знизу. Під час роботи фарбами тут потрібно дотримуватись тих самих правил, що й при роботі холодним батиком.
Заливаючи поверхню тканин фарбою поверх резерву, необхідно залиту площину відразу витерти ватою, щоб на зарезервованій поверхні не залишилось краплі фарби. У противному разі після

 
 

Цікаве

Загрузка...