WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Художній розпис тканин. Батік - Курсова робота

Художній розпис тканин. Батік - Курсова робота

г/л:
Прямий барвник - 10...15;
сечовина - 20;
щавлевокислий амоній - 30;
вода - до 1 л.
Рецепт фарби для розпису тканини з капрону, г/л:
Прямий барвник - 10..15;
сечовина - 50;
сульфат амонію - 15;
вода - до 1 л.
Розписані тканини висушують, а потім запарюють у виварці - 1,5 год., а медичному автоклаві за температурою 102...103 градусів за Цельсієм - 1 год. Після запарювання тканини промивають холодною і теплою водою.
Кислотні барвники
Ці барвники використовують для розпису шерстяних, капронових тканин і натурального шовку. Застосовують кислотні звичайні й кислотні металовмісні барвники комплексу 1:2. більшість марок кислотних барвників дають фарби, які добре розтікаються на тканині, мають хорошу рівняючи властивість, яскраві чисті кольори. Розчини цих барвників для за кімнатної температури стійкіші, ніж прямих барвників.
Рецепти фарб з кислотних звичайних барвників для розпису натурального шовку і капрону, г/л:
1. Кислотний барвник - 5...20;
гліцерин -30;
сечовина - 30;
оцтова кислота 30%-на - 20;
вода - до 1 л.
2. Кислотний барвник - 5...20;
водний аміак 25%-ний 20;
оцтова кислота 80%-на - 40
або
винна кислота - 50;
вода - до 1 л.
3. Кислотний барвник - 5...20;
сечовина - 40;
оцтова кислота 30%-на - 20;
вода - до 1 л.
4. Кислотний барвник - 5...15;
водний аміак 25%-ний - 10;
спирт етиловий 96 - 350;
вода - до 1 л.
Розписувати капронові тканини можна ще за іншими рецептами.
Рецепт фарби для розпису капрону, г/л:
кислотний барвник - 5...20;
сечовина - 50;
сульфат амонію - 20;
вода - до 1 л.
Барвник залити гарячою водою (80...90), ввести аміак або сечовину. У разі необхідності, якщо барвник погано розчиняється, розчин злегка прокип"ятити. Після охолодження до 40...45 градусів у фарбу влити кислоту, розчин сульфату амонію, спирт. Фарба із спиртом має високий ступінь розтікання по тканині.
Натуральні барвники
Тканини з натурального шовку та капрону можна розписувати натуральними барвниками. При цьому отримують чисті, м"які, теплі пастельні кольори; насичені кольори дістати досить важко. Для розпису можна застосувати ті самі барвники, що і для гладкого фарбування, проте фарби для розпису виготовляють із концентрованих відварів цих барвників. Рослин-барвників беруть у 1,5 рази більше, ніж за гладкого фарбування.
Розписувати потрібно свіжо виготовленими відварами барвників, бо багато з них вже на другий-третій день випадає в осад. Розпис виконувати чистими відварами барвників без будь-яких добавок і з добавленням солей металів: мідного і залізного купоросу , алюмокалієвих галунів. Уведення солей металів змінює і поглиблює кольори і відтінки.
Зазначимо, що за розписування чисті відвари барвників, як правило, рівномірно покривають і добре розтікаються по тканинах. Фарби з уведенням солей металів покривають менш рівномірно, гірше розтікаються, проте після запарювання ця нерівномірність часто зникає.
Рецепти фарб для розпису натурального шовку та капрону, г/л:
1. Чистий відвар барвника.
2. Мідний купорос - 10 або 30;
Відвар барвника - до 1 л.
3. Залізний купорос - 5 або 15;
Відвар барвника - до 1л.
4. Алюмокалієві галуни - 10;
Відвар барвника - до 1 л.
Збільшення у фарбі солей міді з 10 до 30 г/л або залізного купоросу з 5 до 15 г/л зумовлює поглиблення отриманих кольорів. Збільшення у фарбі алюмінієвих галунів на зміну кольору практично не впливає.
Кольори, які дістають за розпису натуральними барвниками, збігаються з кольорами гладкого фарбування, але отримуються трохи світліші.
Розпис олійними фарбами
Цим способом можна розписувати всі види тканин. Після розпису цими фарбами виріб не потребує ніяких спеціальних обробок для закріплення фарб на волокні. Для виготовлення фарби олійну фарбу спочатку знежирюють. Для цього її витискають з тюбика на любий гігроскопічний папір і залишають на 2...3 год. Фарба після цього робиться сухішою. Її розміщують приблизно з такою самою кількістю розчинника, як і у масляному живописі (пінне) і застосовують для розпису. Розпис виконують щетинними або колонковими пензлями. Після кожного змочування пензля фарбою слід зробити спочатку пробу на папері, щоб мазок на тканині був чистим. Ці фарби для збагачення кольорів можна змішувати і накладати одна на одну. Після закінчення роботи виробу дають висохнути протягом 3-4 днів. Добре висушений виріб можна прати у теплому розчині миючого препарату.
Розписувати тканини можна й олійними фарбами, розмішаними з клеєм ВФ-6, олійним лаком або оліфою. Олійна фарба розмішується лише з клеєм ВФ-6, або з добавками масляного лаку або оліфи до однорідної консистенції. Співвідношення між цими компонентами визначається їх густотою. Розчинником клею ВФ-6 є спирт. Готову фарбу зберігають у щільно закритому посуді.
Розписують цими фарбами щетинними колонковими пензлями вільними мазками або через трафарет. Трафарет вирізають з картону, просочивши його оліфою, або з клейонки. Якщо рисунок наносять через трафарет, застосовують підрізані малярні пензлі або одежні щітки. Затирають фарбу через трафарет від країв до центра, щоб не кошлатився трафарет і краще лягала фарба. Наносять її дуже тонким шаром, щоб не втрачався характерний для тканини гриф. Розписані вироби висушують протягом доби.
2.2. Технологічні особливості
Ручний художній розпис тканин, як своєрідний вид оформлення текстильних виробів, має багатовікову історію. Найпоширенішим є спосіб оформлення тканин за допомогою резервуючи сумішей (резервів), відомий під назвою батик. Суть цього способу полягає в тому, що ділянки тканини, не мають бути зафарбованими, покривають резервом (бджолиний віск, парафін, різні смоли), які, просочуючи тканину, захищають її від фарби. Підготовлену таким чином тканину опускають у фарбу і зафарбовують, а потім видаляють з неї резерв. Внаслідок цього на тканині дістаємо білий рисунок на зафарбованому фоні.
Ручні способи розпису тканини вміщують так званий холодний батик, гарячий батик і вільний розпис тканини. Кожний з них має свої особливості.
Розпис способом холодний батик
Особливістю рисунків холодного батику є їх чітко виражений графічний характер. Рисунки ці наносять на тканину спеціальними резервами сумішами (резервами) у вигляді замкнутих контурів і вже у їх межах фарбами розписують виріб. Резерви для холодного й гарячого батику відрізняються між собою.
За розпису скляною трубочкою до складу резервуючи сумішей для холодного батику входять гумовий клей, бензин, віск, парафін, вазелін і каніфоль. Існує кілька рецептів дляхолодного батику.
Холодні резерви для батику, г
1 2 3 4 5
Гумовий клей 200 200 200 200 215
Бензин 250 250 250 250 200
Парафін 50 25 - 50 -
Віск бджолиний - 25 50 - -
Каніфоль - - - 2 -
Вазелін - - - - 85
500 500 500 502 500
За виготовлення резерву для холодного батику слід строго дотримуватись правил пожежної безпеки. Варити резерв необхідно у добре вентильованому приміщені на закритому вогні

 
 

Цікаве

Загрузка...