WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → ІМетодика проектування і виготовлення комплекту доріжки і серветок у техніці вишиванням хрестиком - Курсова робота

ІМетодика проектування і виготовлення комплекту доріжки і серветок у техніці вишиванням хрестиком - Курсова робота

міліметровку.
Наперсток потрібно добирати точно за розміром середнього пальця правої руки, так щоб він і не був великим і не стискував пальця. Найкраще є наперстки виготовлені з нержавіючої сталі.
Ножиці. Для вишивання потрібно мати три пари ножиць:
1. великі - для розкрою тканини;
2. середніх розмірів - для обрізання кінців ниток;
3. маленькі - які потрібні при вишиванні з вирізуванням.
Леза ножиць мають щільно змикатися і бути гостро наточеними. В даному випадку я використовувала ножиці великих і середніх габаритів.
1.3. Обґрунтування техніки виконання виробу.
Даний виріб оздоблено швом, який має назву "хрестик". Цей шов має декілька варіантів, які відрізняються як технологією виконання, так і зовнішнім виглядом.
Є такі види хрестика:
- "косий хрестик";
- "прямий хрестик";
- "болгарський (подвійний)";
- "розсипний".
Косий хрестик - це один найпоширеніший у сучасних українських народних вишивках. Косим його називають тому, що стібки лягають по діагоналі полотняного переплетення.
При вишиванні потрібно, щоб перехрестя верхнього стібка лягали в один бік. Нитку закріплюємо і виводимо голку на лицевий бік.
Графічне зображення косого хрестика.
Прямий хрестик - застосовується як елемент орнаментальної вишивки. Прямим хрестиком вишивають у західних областях України. Він вишивається як і косий хрестик, тільки перехрещується вертикальними та горизонтальними стібками, однаковими за величиною.
Графічне зображення.
Болгарський хрестик - застосовується як елемент орнаментальної вишивки. Спочатку виконується косий хрестик, а потім його перехрещують прямим хрестиком. Вишивають ним диванні подушки тощо.
Графічне зображення
Розсипний хрестик - застосовується для оздоблення дитячого одягу, а також може бути покрайницею для орнаменту. Він виконується однаковим за величиною стібками по діагоналі в обидва боки.
Може бути виконаний як в горизонтальному так і у вертикальному напрямках.
Графічне зображення
1.4. Послідовність виготовлення виробу.
Перед розкроюванням тканину обов'язково переглядаю для виявлення дефектів: плям, дірок, потовщень, розрідження ниток тощо.
Для виготовлення доріжок і серветок потрібна тканина полотняного переплетення.
На доріжку 65х45=2925см2 потрібно тканини.
На виготовлення 1-єї серветки потрібно тканини 43х43=1849см2.
Для 6-ти серветок - 11094см2.
Усього разом - 14019см2.
Всі чотири сторони доріжок і серветок обробила швом у підгин з закритим зрізом.
Інструкційна карта.

п/п Прийоми виконаних операцій Графічне зображення Матеріали і інструменти
1 Підібрати орнамент для вишивки Наперсток, ножиці середніх розмірів для відрізання кінців ниток, ножиці великі - для розкроювання тканини, голка середньої товщини.
Сантиметрова стрічка.
2 Розмістити орнамент на тканині
3 Чорними нитками обшити краї доріжки і серветок косим хрестиком.
4 Червоними нитками обшити 4 краї доріжки і серветок косим хрестиком.
5 Жовтим кольором обшити 4 сторони доріжки і серветок косим хрестиком.
6 Вишиваємо узор рослинного орнаменту починаючи з середини серветки.
7 Спочатку робимо розвід чорним кольором, а тоді основні елементи узору виконуємо кольоровими нитками.
Доріжка 1 шт. - 60х40;
Серветки 6 шт. - 40х40
1.5. Економічний аналіз проекту.
а). Для виготовлення виробу потрібно затратити 1 м і 40 см тканини.
Ниток затрат - 1857 м, 96 см.
Червоних - 940 м, 20 см.
Чорних - 830 м, 30 см.
Зелених - 28 м, 59см.
Жовтих - 30 м, 40 см.
Оранжевих - 28 м, 56 см.
б). На тканину потрібно витратити 16 грн. 80 коп.
На нитки потрібно витратити: один моток ниток коштує - 0,15 грн. Якщо червоних ниток потрібно 15 моточків це буде коштувати - 2,50 грн.
Витрати чорних - 10 мотків - 1,50 грн.
Зелені - 6 мотків - 1,00 грн.
Жовті - 8 мотків - 1,30 грн.
Оранжевих - 5 мотків - 0,75 грн.
На всі нитки я затратила - 7,15 грн.
Методика розрахунку на виготовлення.
1. На підбір орнаменту для доріжки і серветок я витратила 20 хв.
2. На розкрій - 30 хв.
3. Для підбору ниток витратила - 30 хв.
4. На виготовлення однієї серветки 1440 хв. часу.
5. Для доріжки - 2400 хв.
Загальні витрати часу - 11040 хв.
6. Для обробки країв 1-єї серветки витратила - 30 хв.
Для всіх 6-ти серветок 180 хв.
Для доріжки витратила 120 хв.
Загальна витрата часу для обробки всіх країв 300 хв.
7. Для прання і крохмалення - 40 хв.
8. Для прасування - 30 хв.
9. Загальна кількість часу на виготовлення виробу 11410 хв.
Висновки
Вишивка - складне багатогранне явище художньої культури українського народу. Це один із давніх найбільш масових і розвинених видів народного декоративного мистецтва.
Історичні, літературні, фольклорні матеріали стверджують активне побутування на Україні вишивки одягового, інтер'єрного побутового та обрядового призначення як у сільському так і в міському середовищах. Їх розвиток ґрунтується на спільній основі мистецької культури трьох братніх східнослов'янських народів у процесах взаємовпливів та взаємозв'язків з мистецтвом інших сусідніх народів. На Україні вишивка розвивалась, як і в інших народів, у двох основних формах: як домашнє заняття, тобто вишиваннявиробів для себе і вишивання виробів на замовлення, на продаж. Ці дві форми існували паралельно переплітаючись і взаємозбагачуючись. Вишивка не піддається довгому зберіганню. Але вишивальниці перефрезовували узори, створюючи співзвучні своєму часові складні орнаментальні композиції, в яких виявляються пошарування тем образів і сюжетів різного історичного походження.
У розмаїтті художньо-технічних прийомів вишивання важливе значення має специфіка матеріалів, їх еволюція в історичному аспекті. За призначенням матеріали для вишивання поділяють два види.
Перший - матеріал як основа для вишивання. Це вовняні, лляні, полотняні, ручно-ткані тканини, полотно, якого відомо 20 видів, сукно і тканини фабричного виготовлення.
Другий вид - матеріал яким вишивають. Це нитки, ручкопряделі лляні, конопляні, вовняні: нитки фабричного виготовлення: волічка, гарус, металеві, золоті і срібні нитки, корали, бісер, металеві пластинки - "Лелітки", "ґудзики", сап'янові стрічки та ін.
Українська народна вишивка славиться багатством, тонкістю технічного виконання, значною мірою залежить характер трактування орнаментальних мотивів вишивки. В розробці орнаменту вишивальниці досягли надзвичайної різноманітності, ідучи від окремих простих елементів до найскладніших геометричних мотивів, комплексів. За змістом та орнаментальні мотиви вишивок в основному поділяють на: геометричні, рослинні та інші.
Рослинний орнамент характеризується розмаїттям забарвлення квітів, листочків, квіткових галузок.
Вишивка - цінне історико-художнє джерело, яке дає можливість глибше усвідомити специфіки матеріальної і духовної культури українського народу.
Сьогодні вишивка розглядається як важлива духовна цінність, що виконує численні функції - естетичну, пізнавальну, комунікаційну. Це показовий вид мистецтва, який зберіг, доніс до нас і стверджує подальший розвиток орнаментальної, графічної, живописної культури народу.
Додаток В
а). Калина - дерево нашого українського роду. Колись у сиву давнину вона пов'язувалася з народженням Всесвіту, вогняної трійці: Сонця, Місяця і Зорі. Тому і назву має від давньої назви Сонця - Коло. А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Ось через це весільні рушнички, дівочі і навіть парубочі сорочки тяжкі тими могутніми гронами.
Міцний космотворчий український ланцюжок: крапелька крові - жінка - народження - Україна - Відродження.
б). Дуб і калина - мотиви, що найчастіше зустрічаються на парубочих сорочках і поєднують у собі символи сили і поєднують у собі символи сили і краси, але сили незвичайної, краси невмирущої.
Дуб - священне дерево, що уособлювало Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку життя. Про калину ми вже говорили як про дерево роду. Отже, хлопці й молоді чоловіки мали на собі чудодійний оберіг життєдайної сили свого роду.
в). Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім'ї. Сад - виноград - це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка має обов'язок ростити й плекати дерево їхнього роду. Мотив винограду бачимо на жіночих і чоловічих сорочках Київщини, Полтавщини. А на Чернігівщині виноград в'ється на родинних рушниках.

 
 

Цікаве

Загрузка...